Štai taip penktadienį apie devintą valandą vakaro atrodo Islandijos gatvė sostinėje. Čia ir greta esančioje Vilniaus gatvėje įsikūrę bent keliolika pasilinksminimo vietų ir net darbo dienomis kavinėse bei baruose renkasi minios jaunimo. Pranešus, kad nuo kovo 16-osios vidurnakčio skelbiamas karantinas visos šalies mastu, sostinės linksmybių arterijos tarsi vaiduokliškame filme. Visgi pro langus matyti, kad barai nėra tušti. Juose bent po keliolika pramogautojų. Tiesa tvarkos jie laikosi. Štai prieš pat 22 valandą, kai ministras Aurelijus Veryga paliepė tokioms vietoms užsidaryti, klientai rengiasi striukes ir pamažu palieka patalpas.
Dar prieš savaitę Gedimino prospektas atrodė štai taip. Koronaviruso nepabūgę tautiečiai šurmuliavo Kaziuko mugėje, o šįryt ši gatvė pustuštė. Tiesa rekomendacijomis nesibūriuoti uždarose patalpose paklūsta ne visi. Nors premjeras Saulius Skvernelis paliepė nebeorganizuoti viešų pamaldų, o ir dvasininkija patvirtino, kad jos bent dvi savaitės nevyks, tikintieji į mišias sekmadienį rinkosi. Dalis pamokslo klausosi už durų, tačiau viduje dešimtys žmonių. Ir komunija dalijama įprastu būdu – ranka į burną. Ne visi tikintieji buvo patenkinti mūsų vizitu. Bandė trukdyti filmuoti.
Kiek mažiau tikinčiųjų Kauno bažnyčiose, čia žmonės drausmingiau laikosi atstumo. Kur kas daugiau žmonių parduotuvėse. Dalis stumia iki viršaus prikrautus vežimėlius, kiti gi apsipirko kukliai. Ir vieniems atrodo, kad su karantinu ateinantys apribojimai reikalingi, o kitiems norėtųsi net ir griežtesnės tvarkos.
Ribos judėjimą į šalį ir iš jos
Aktyvus ir Kalvarijų turgus. Žmonės vaikštinėja ne tik jo viduje, bet ir prieigose. Senyvo amžiaus prekeiviai ant žemės išsidėlioję sendaikčius ir juos apžiūri dešimtys vilniečių. Nors praeinant girdėti kosėjantys ir matyti sloguojantys žmonės, prekeiviai ir pirkėjai COVID-19, regis, nebijo.
Nors daliai tautiečių nebaisu, vakar į neeilinį Vyriausybės posėdį susirinkę ministrai kartu su premjeru paskelbė karantiną pusei mėnesio. Pirmiausia – apribojimas užsienio piliečių patekimas į mūsų šalį. Išimtys taikomos tik prekes vežančiam transportui, dirbantiems Lietuvoje, diplomatams, NATO kariškiams. O iš mūsų šalies Lietuvos piliečiai negalės vykti į valstybes, labiausiai paveiktas epidemijos.
Jei kelias dienas barai ir kavinės galėjo siūlyti pramogas ir alkoholinius gėrimus iki 22 valandos, tad dabar ši veikla visiškai stabdoma, išskyrus maitinimo paslaugas. Viešojo sektoriaus įstaigų darbuotojai dirbs nuotoliniu būdu, taip bus teikiamos paslaugos klientams. Visi renginiai tiek viduje, tiek lauke – draudžiami. Veiks tik maisto prekių parduotuvės, vaistinės.
„Uždrausta visų kavinių, barų, maitinimo įstaigų veikla išskyrus galimybę teikti maisto išsinešimui paslaugą. Bus apribota, kitaip tariant uždrausta parduotuvių, išskyrus maisto prekių ir vaistinių bei kitų būtinų prekių parduotuvių veikla“, – sakė S. Skvernelis.
Keisis ir planinių operacijų ar kitų gyvybėms išsaugoti nebūtinų medicinos paslaugų laukiančių gyvenimai.
„Visų planinių operacijų atidėjimas, išskyrus aišku neatidėliotinų operacijų, kur nesuteikus pacientui atsirastų poreikį teikti būtinajai pagalbai, jei reikšmingai pablogėtų būklė. Kalbame apie specializuotas, sudėtingas ligas. Taip pat perorganizuoti veiklą ligoninių valdant pacientų srautus“, – kalbėjo premjeras.
Ieško galimybių įsigyti plaučių vėdinimo aparatų
Šiandien surengta spaudos konferencija Vilniuje. Miesto valdžia ieškos galimybių įsigyti plaučių ventiliavimo aparatų, bendraus su gamintojais iš Kinijos. Taip pat kalbama su viešbučiais ir net su arenas valdančiais verslininkais, dėl galimybės ten karantinuoti žmones. Savivivaldybė sako, kad suteiks apie 200 ir savo pastate. Bus vykdomas viešojo transporto dezinfekavimas, bus ribojamas keleivių skaičius autobusuose, troleibusuose. O jei prireiks maistą karantinuotiems gyventojams galėtų pristatyti ir dronai.
„Renkame informaciją kokie pajėgumai yra ne tik Vilniaus, bet ir aplinkinių rajonu ligoninėse. Žinome, kad Švenčionių ligoninė yra pakankamai neblogai. Žinome, kad Lukiškių kalėjime buvo ligoninė gal ir tą būtų galima prikelti“, – sakė savivaldybės atstovas Povilas Poderskis.
Apie situacijos rimtumą pasisakė ir medikų atstovas Vytautas Kasiulevičius. Jis tikina, kad atsargumo priemonės būtinos, nes situacija itin rimta.
„Noriu pasakyti, kad Lietuvos Respublika nuo 1991 metų karinės agresijos, dabar susiduria su didžiausia grėsme, kuri gali nusinešti iki 2000 pacientų gyvybių. Todėl turime padaryti viską, kad užkirstumėme kelią žmonių praradimams. Todėl visi priimti Vyriausybėje sprendimai yra derinti su medikų bendruomene ir jos atstovais“, – pabrėžė jis.
Valdžia žada rezervą verslui, kalbama apie milijardą eurų. Taip pat ruošiamasi atidėti mokėjimus įmonėms ar kitus mokesčius piliečiams, kurie šiuo metu negali to padaryti. Bus atidėta ir dalis egzaminų. Karantino metu registruojant santuoką bus ribojamas dalyvaujančių ceremonijoje asmenų skaičius. Joje galės dalyvauti penki asmenys, įskaitant jaunavedžius bei liudytojus. Laidotuvės galės vykti. Karantinas galios nuo kovo 16 dienos iki kovo 30 dienos 24 valandos.