Vyriausybė dar praėjusių metų gale sugriežtino karantino sąlygas. Buvo apribota vairavimo mokyklų veikla, „Regitra“ nustojo vykdyti praktinius vairavimo egzaminus.
Būsimieji vairuotojai netveria pykčiu – dėl karantino ribojimų negali gauti ne tik vairuotojo pažymėjimo, bet dar ir darbo.
Be teisių kyla problemų
Į tv3.lt žurnalistus kreipęsis skaitytojas Saulius (vardas pakeistas – aut. past.) sako negalintis sulaukti, kada vėl grįš galimybė laikyti praktinius vairavimo egzaminus. Dėl karantino vyro egzaminas „Regitroje“ buvo atšauktas, o atšaukus egzaminą teko atidėti ir planus išvykti dirbti.
„Gavau jau prieš naujus metus pasiūlymą dirbti Vokietijoje siuntų išvežiotoju, tačiau dėl susiklosčiusios situacijos, aš turėjau pasakyti, kad negaliu vykti. Negaliu išlaikyti teisių, man priėmimą nukėlė iki vasario 1 d.
Tačiau dabar per „Regitrą“ ir visą šitą situaciją praradau darbą, nes man pasakė, kad negali ilgai laukti, reikia žmonių, o darbo vieta garantuota su dideliu mėnesiniu atlyginimu“, – žurnalistams rašo Saulius.
Vyras sako papuolęs į beviltišką situaciją, šis darbo pasiūlymas jam buvo mielas ir perspektyvus.
„Dabar net nežinau, ką daryti. Bandysiu laukti, kada bus galima laikyti teises. Išsilaikysiu ir bandysiu susisiekti, gal priims kur, mažas šansas.
Planuoju eiti į savanorius, kur mažiausiai noriu, bet kitos idėjos neturiu. Pagal mano specialybę padavėjo-barmeno niekur neįsidarbinsiu, kadangi visi restoranai uždaryti“, – pasakoja Saulius.
Tokių ir panašių skundų gausu Facebook grupėje „Regitra – egzaminų pagreitinimas“. Tai, kad gyventojai negali įgyti teisės vairuoti, jiems sukelia problemų ieškant darbo.
Norinčių mokytis gausu
Vairuotojus rengiančios įmonės sako pastebinčios tiesioginę karantino ribojimų įtaką tiems žmonėms, kurie tam tikras kategorijas siekia įgyti darbo tikslais. Tai, kad žmonės negali įgyti teisės vairuoti, dažnai reiškia ir tai, kad jie negali gauti darbo arba grįžti į darbą.
Norinčių įgyti C, CE ar D kategorijas asmenų gausu kone kiekvienoje vairavimo mokykloje. Kaip sako vairavimo mokyklos, logiška išskirti būtent šias kategorijas kalbant apie karantino įtaką vairuotojams.
Šiuo metu vairavimo mokyklose yra nemažai laukiančių, kada galės atnaujinti vairavimo pamokas, žmonių. Pavyzdžiui, vien „ARV–Auto“ C, CE ar D kategoriją norinčių įgyti asmenų, tačiau dėl karantino ribojimų sustojusių mokytis, yra bent 80.
Neramu ir dėl tų, kurie vairavimo kursus baigė, tačiau teisų laikyti dar negalėjo.
„Neabejojame, jog yra nemaža asmenų, kurie pabaigė mokymus vairavimo mokykloje, tačiau negali įgyti teisės vairuoti, nes praktikos egzaminai nevyksta. Šie asmenys yra užstrigę teisės vairuoti įgijimo procese likus vienai procedūrai – praktikos egzaminui, iki galimybės pradėti dirbti vairuotoju“, – komentuoja „ARV–Auto“ vadovas Valdas Šlepikas.
Kita vairavimo mokyklų išskiriama mokinių kategorija yra žmonės, trumpam netekę vairavimo pažymėjimo. Praradus teisę vairuoti ilgiau nei metams, reikia baigti specialus vairavimo kursus mokykloje ir išlaikyti vairavimo egzaminą „Regitroje“. Jei teisė vairuoti buvo prarasta trumpiau nei metams, užtenka baigti kursus mokykloje ir teisė vairuoti yra grąžinama.
Tačiau dėl karantino ribojimų negalima baigti ir kursų.
„Paprastas pavyzdys – praradote teisę vairuoti trims mėnesiams. Jums reikia užbaigti papildomus kursus vairavimo mokykloje, kad atgautumėte teisę vairuoti. Kursų užbaigti negalite, nes yra uždrausti praktiniai vairavimo užsiėmimai, taigi jums bausmės laikas prasitęsia iki tol, kol vėl bus leidžiamos pamokos su instruktoriais.
Klientai skundžiasi, kad teisės reikalingos darbui, kad darbdaviai pyksta ir visi šiuo metu atsidūrę aklavietėje. Kreipėmės į atsakingas institucijas tiek praeito, tiek šio karantino metu, tačiau situacija taip ir lieka nesprendžiama“, – tv3.lt sako „Rigveda“ komercijos direktorė Gerda Kriščiūnaitė-Krocienė.
Problemų kyla dėl visų kategorijų
Lietuvos vairuotojų mokymo ir kvalifikacijos kėlimo mokyklų asociacijos prezidentė Jurgita Kuliešienė sako, kad asociacijai problema taip pat žinoma. Klausimas buvo keltas ir Susisiekimo ministerijai.
„Valstybės institucijų pozicija buvo tokia, kad prasižengę vairuotojai tikrai nėra ta grupė žmonių, dėl kurių jie būtų linkę daryti išimtis jiems ir kažkaip keisti, kai visiems kitiems yra draudžiama gauti šią paslaugą.
Mes gal truputį kitaip žiūrėtume, kad taip, žmogus prasižengė, jis dėl to susimoka baudą, sankcijas gauna ir yra pasirengęs užbaigti tą prievolę, vienos dienos mokymus. Bet tiesiog problema ypatingai profesionalams vairuotojams, kad jie negali sugrįžti į darbo rinką. Dirbti žmonės negali tol, kol tęsiasi karantinas“, – tv3.lt komentuoja J. Kuliešienė.
J. Kuliešienė taip pat sako, kad problema susidaro ne tik dėl C, CE ar D kategorijas norinčių gauti asmenų, bet ir dėl lengvuosius automobilius norinčių vairuoti žmonių.
„Jei pasižiūrėsime, kaip transformavosi visa darbo rinka per šitą pandemiją, B kategorija tapo svarbia kompetencija norint dirbti. Juk ir kurjerių paslaugų apimtys labai stipriai išaugo, ir pavežėjų. Vairuotojo pažymėjimo turėjimas labai stipriai padeda, ypatingai šiai dienai, kai daugelis kitų verslų, kitų sektorių patiria nuosmūkį. Žmonės ieško tų darbų ten, kur dabar yra poreikis. Trūksta ir transporto sektoriuje vairuotojų profesionalų“, – komentuoja J. Kuliešienė.
Portalas tv3.lt susisiekė ir su Vairuotojų profesine sąjunga. Jos pirmininkė Jovita Jančauskienė sako, kad apie darbo gauti negalinčius būsimuosius vairuotojus girdėjo tik iš žiniasklaidos.
„Manau, tai vienetiniai atvejai gal. Pagrindiniai skundai yra kaip mažinamas darbo užmokestis. Tiksliau ne darbo užmokestis, o vadinama dienpinigių norma“, – komentuoja J. Jančauskienė.
Atnaujinus praktikos egzaminus – ilgins darbo laiką
„Regitra“ praktikos egzaminų nevykdo jau nuo gruodžio 16-osios. Dar praėjusią savaitę Vyriausybė nusprendė karantiną pratęsti iki vasario 28-osios, todėl, jei nebus sušvelnintos karantino sąlygos, praktikos egzaminai iki šios dienos taip pat nebus organizuojami.
„Situacija šalyje nuolat kinta, dėl šios priežasties praktikos egzaminai atšaukiami etapais, atsižvelgiant į tuo metu esamą situaciją šalyje ir galiojančius karantino ribojimus. Iki vasario 1 d. iš viso atšaukta apie 9 tūkst. egzaminų. Šis procesas vyksta automatiškai, tad papildomai daryti nieko nereikia. Apie atšauktus egzaminus klientus visada informuojame asmeniškai SMS žinutėmis“, – rašoma „Regitros“ komentare tv3.lt redakcijai.
Dar anksčiau buvo kalbėta, kad dėl neveikiančios „Regitros“ susidarys milžiniškos eilės. „Regitra“ dėl to nesijaudina. Atnaujinus egzaminus planuojama ilginti darbo laiką.
„Kaip žinia, šiuo metu vairavimo mokyklų veikla taip pat yra apribota, tad naujų vairuotojų nėra paruošiama. Taigi, kalbant apie ateitį, kuomet sušvelninus karantino reikalavimus bus galima atnaujinti praktikos egzaminų veiklą, pirmaisiais mėnesiais juos atvyks laikyti tie patys asmenys, kurie tai planavo padaryti karantino laikotarpiu. Taip pat svarbu pastebėti, kad tam, jog būtų reguliuojami srautai, planuojama egzaminuoti ilgiau arba papildomomis darbo dienomis
Nuoširdžiai apgailestaujame ir suprantame, kad pokyčiai dėl paskelbto karantino klientams galėjo sukelti nepatogumų. Tačiau šalyje yra susiklosčiusi neeilinė situacija ir šiuo metu svarbiausias yra mūsų visų saugumas. Labai tikimės, kad priimti sprendimai leis greičiau suvaldyti COVID-19 plitimą, stabilizuoti situaciją visoje šalyje ir visos paslaugos vėl bus teikiamos sklandžiai“, – rašoma laiške.
Palengvinimai vairuotojams
„Regitra“ taip pat primena, kad šiuo metu yra pratęsusi teorijos egzamino galiojimo terminą.
„Kitaip tariant, būsimiems vairuotojams, kuriems teigiamas teorijos egzamino rezultatas baigė arba baigs galioti ekstremalios situacijos metu, galiojimo terminas pratęsiamas visos ekstremalios situacijos paskelbimo laikotarpiu ir dar 6 mėnesiams po jo pabaigos. Taigi, nepaisant to, kad šiuo metu yra laikinai sustabdytas praktikos egzaminų vykdymas, visiems būsimiems vairuotojams yra sudaryta galimybė suspėti vėliau išlaikyti egzaminą“, – rašo „Regitra“.
Pradedantiesiems vairuotojams, kurių vairuotojo pažymėjimai baigia galioti per karantiną, jų galiojimo terminas bus pratęstas karantino laikotarpiui ir dar 45 d. po jo pabaigos.
Portalas tv3.lt primena, kad pirmadienį Vyriausybė pritarė siūlymui leisti atnaujinti lauko slidinėjimo centrų veiklą. Trečiadienį Vyriausybei ruošiamasi siūlyti leisti dirbti ne būtinųjų prekių parduotuvėms, turinčioms atskirą įėjimą, teikti grožio paslaugas.
Apie vairavimo mokyklų veiklos atnaujinimą kol kas neužsiminta, tačiau naujus siūlymus Vyriausybės ekstremaliųjų situacijų komisija žada teikti artimiausiu metu.