Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis paskelbė, kad nuo kovo 16 d. šalyje buvo nužudyta 20 žmonių, kai praėjusiais metais tokiu pačiu laikotarpiu turėjome 9 žmogžudystes.
Būtent ši statistinė detalė yra tas šauktas deguto bendro nusikalstamumo medaus statinėje. R. Kiškis pabrėžė, kad didžioji dalis nužudymų yra susiję su konfliktais artimoje aplinkoje ir alkoholio vartojimu.
„Kiek analizavom nužudymus, jie visi yra įtakoti būtent smurto artimoje aplinkoje pasekmių. Kiek susipažinau, praktiškai visuose nužudymuose buvo vartojamas alkoholis, praktiškai visuose nusikaltimuose asmenys buvo rizikos grupėje, asmenys galimai buvo asocialūs“, – teigė policijos atstovas.
Nusikaltimų pokyčiai
Jei nužudymų per karantiną (lyginant su tuo pačiu 2019 m. laikotarpiu – aut. past.) padaugėjo net dvigubai, tai kitose nusikaltimų kategorijose fiksuojami pozityvūs pokyčiai.
Prie neigiamų pavyzdžių galima paminėti tik nežymų sveikatos sutrikdymą. Šių nusikalstamų veikų per karantiną padidėjo 9 procentais.
„Itin stipriai net 46 proc. sumažėjo viešosios tvarkos pažeidimų. 37 proc. sumažėjo ir sunkių bei labai sunkių nusikaltimų skaičius.
Per karantiną Lietuvoje trečdaliu sumažėjo išžaginimų (33 proc.) ir sukčiavimų (31 proc.) atvejų, penktadaliu – mažiau vagysčių (21 proc.). Bendras nusikalstamumas sumažėjo 10 proc.“, – pasakojo R. Kiškis.
Penkios grėsmių kryptys
R. Kiškis taip pat įvardijo penkias ne tik Lietuvai, bet ir kitoms šalims aktualias grėsmes:
„Kibernetinių išpuolių skaičius yra didelis ir tikimasi, kad jis augs. Nusikaltimas darantys asmenys ir toliau diegs kenkėjiškas programas COVID-19 tema, internetinėje erdvėje plis apgaulingi sprendimai apsaugos priemonėmis, nelegali prekyba tam tikromis prekėmis.“
Neabejojama, kad sukčiai bandys išnaudoti aukų nerimą ir baimes per visą šį krizės laikotarpį, pritaikys jau žinomas ir panaudos naujas sukčiavimo schemas. Sukčių taikiniais bus tiek žmonės, tiek organizacijos.
Manoma, kad dėl didelės sveikatos apsaugos priemonių paklausos susidarys itin palankios sąlygos klastotų ar reikalaujamų standartų neatitinkančių prekių (kaukių, pirštinių, valymo priemonių ir farmacijos produktų) prekybai.
„Negalima pamiršti jau daugelį metų pritaikomų sukčiavimo schemų, kurias sukčiai pritaikys dabartinei situacijai. Jie toliau lankysis žmonių namuose, apsimetinės teisėsaugos pareigūnais, sveikatos priežiūros darbuotojais“, – pabrėžė R. Kiškis.
Taip pat manoma, kad pasikeis narkotinių medžių paklausos – pasiūlos dinamika, tiekimo kanalai. Taip pat gali išaugti į Europos Sąjungą neteisėtai gabenamų migrantų srautai.