Ant stogų dirba neprisirišę ir be šalmų, pasilypėja ant suklypusių kopėčių, vaikšto netvarkingais pastoliais, įrenginėjamose patalpose – išraizgyti elektros kabeliai, lentgaliai su kyšančiomis vinimis, lauke, visai šalia statybvietės, – krūvos senų, sulaužytų šiferio lapų, jų dulkės gali sukelti vėžį. Tokį vaizdą ne viename Panevėžio ir kitų apskrities miestų statybų objekte išvydo Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) Panevėžio skyriaus inspektoriai, spalį pradėję tikrinti, kaip statybvietėse laikomasi darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų.
„Pirmas įspūdis nekoks. Buvo objektų, kuriuose kitomis aplinkybėmis būtume stabdę darbus. Tačiau šį kartą to nedarėme. Statybų vadovai pašalino darbų saugos pažeidimus. Be to, mūsų tikrinimo tikslas buvo nelaimių prevencija“, – sakė VDI Panevėžio skyriaus vedėjas Rimantas Trota.
Per 10 dienų, nuo spalio 7 iki 17-osios, inspektoriai patikrino 17 statybų objektų, iš jų dešimtyje rado įvairių pažeidimų.
Iš 17 statybviečių penkiose statybininkai dirbo be šalmų, keturiose nebuvo aptvertos pavojingos zonos, dviejose buvo netinkami statybviečių aptvarai, nesaugios kopėčios, keturiose naudojami nepatikrinti pastoliai, paaukštinimo priemonės neatitiko reikalavimų.
Kolektyvinėmis saugos priemonėmis (saugos tinklais, aptvarais ir kt.) iš 17 statybviečių buvo pasirūpinusios 15. Dviejuose statybų objektuose, kur darbai atliekami dideliame aukštyje, techniniame projekte nebuvo atitinkamų darbuotojų saugos sprendimų. Inspektoriai 6 statybų objektuose pasigedo statybų koordinatorių, jų viena iš funkcijų yra užtikrinti, kad darbai vyktų ne tik sklandžiai, bet ir saugiai.
R.Trota sakė, kad tikrinimo metu nustatyti pažeidimai yra būtent tokie, dėl kurių dažniausiai ir įvyksta skaudžios nelaimės.
„Kai nėra tinkamai pasirūpinta statybininkų saugumu, nelaimingi atsitikimai įvyksta dirbant aukštyje, ant darbininkų užkrenta kroviniai, statybinės konstrukcijos, juos sužaloja veikiantys mechanizmai“, – kalbėjo R.Trota.
Pasak VDI Panevėžio skyriaus vedėjo, kartais nelaimės nutinka ir dėl pačių darbininkų kaltės, kai jie nevykdo darbų saugos instrukcijų. Ypač tai būdinga įmonėms, kuriose nepakankama vidinė darbų saugos kontrolė.
Statybviečių tikrinimo akcija vyks iki spalio pabaigos. Pasak R.Trotos, tada bus aišku, ar pirmas įspūdis, kad statybose daug netvarkos, pasitvirtins.
Inga Smalskienė