• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaliniai įkalina ir savo artimuosius

Laiškai kaliniui, jausmų antplūdis, laukti pasimatymai ir vestuvės už spygliuotos tvoros, nėštumas ir... kalėjimo bausmė. Visa tai – jaunos ukmergiškės gyvenimas, kurį ir praskaidrino, ir sujaukė kalėjimo duoną daug metų valgantis vyras. Tokių likimų, kai kaliniai įtraukia savo artimuosius į bėdą, – daugybė. Ypač, kai išmeldžia atgabenti narkotikų.

REKLAMA
REKLAMA

Žinotina, kas gresia

Spaudoje mirgėte mirga straipsnių apie konkretiems asmenims už narkotikų platinimą skirtas griežtas bausmes. „Tik 10 gramų – ir tiek pat metų kalėti“, „Už paketėlį narkotikų – 12 metų belangės“, – straipsnių tokiais dėmesį atkreipiančiais, savotiškai perspėjančiais pavadinimais apie nuteistus narkotikų platintojus būta ir „Akistatoje“. Kita vertus, laikraščius skaito ne visi. Arba skaito, bet nemano, kad jų laukia būtent toks likimas, tad rizikuoja.

REKLAMA

Narkotikų platinimas – sunkus nusikaltimas. Todėl, kaip teigė Marijampolės rajono apylinkės prokuratūros prokurorė Eglė Kirpienė, žmogus, ryžęsis bent prisiliesti prie narkotikų platinimo, pirmiausia turėtų gerai pastudijuoti Baudžiamąjį kodeksą. Iš jo sužinotų, kad už disponavimą narkotikais gresia nuo dvejų iki 15 metų laisvės atėmimo bausmė. Tai priklauso nuo įvairių nusikaltimo aplinkybių, ypač – nuo platinamų narkotikų kiekio. Reikia žinoti, kad štai 10,01 gramo heroino paketėlis – jau labai didelis kiekis, už kurį kaltininkas gali būti įkalintas net 10 ar 15 metų.

REKLAMA
REKLAMA

Nėščia ir paklusni

Atrodo, jokio supratimo apie bausmes už narkotikus ir apie jų kiekius neturėjo ukmergiškė Vilma Januševičienė (34 m.). Tiesa, ji buvo teista jau tris kartus, bet – vien už sukčiavimus.

Dar kartą rizikuoti nusikalstant moterį galėjo paskatinti ne tik meilė kaliniui, už kurio ji neseniai ištekėjo „zonoje“, bet ir laimingai jai pasibaigę visi trys ankstesni teismai – tuokart jai buvo paskirtos tik lygtinės bausmės. Gaila, kad nusikalsti susiruošusios moters nesustabdė ir jos motinystė: V. Januševičienė augina dvi mažametes dukreles ir tuoj gimdys trečią vaiką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Trečiojo kūdikio ukmergiškė jau laukėsi šių metų gegužę, kai sutiko nuvežti kalinčiam sutuoktiniui Ruslanui Januševičiui (35 m.) „tai, ką perduos draugas“. Sulaukusi to kurjerio, V. Januševičienė kitą dieną įsikišo į pačią intymiausią savo kūno vietą penkis mažus paketėlius – vyrui perduotas „lauktuves“ – ir mikroautobusu leidosi į netrumpą kelionę iš Ukmergės į Marijampolę.

REKLAMA

Nėščiajai kalėjimo nuotakai V. Januškevičienei nepavyko – ji įkliuvo, kai Marijampolės pataisos namų pareigūnė, bendravusi su ja prieš planuotą ilgalaikį pasimatymą, pastebėjo, kad „zonoje“ žinomo kalinio R. Januševičiaus, kelis kartus teisto už disponavimą kvaišalais, žmona kažkaip nejaukiai jaučiasi. Pareigūnė pradėjo ją įtarti, primygtinai priminė apie gresiančią atsakomybę žmonėms, tiekiantiems draudžiamus daiktus kaliniams, ir pareikalavo atiduoti narkotikus. Psichologiškai nestipri V. Januševičienė sutriko, palūžo ir tuoj pati išsitraukė kūne slėptus paketėlius. Planuotas pasimatymas neįvyko – ukmergiškės vyras liko nepamalonintas.

REKLAMA

Teismas pasigailėjo

Anot prokurorės E. Kirpienės, vadovavusios tyrimui ir kaltinusios V. Januševičienę teisme, buvo lengva patikėti, kad ši moteris – sutuoktinio įtakos auka. „Paklusni, patikli, ramaus būdo – būtent tokia moteris, kokios, manau, ieško dauguma nuteistųjų, tikėdamiesi manipuliuoti jausmais, bauginti melu, gudriai priversti vykdyti“, – teigė prokurorė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir pati V. Januševičienė teisme pasakojo, kad nenorėjo paklusti vyro prašymui, gavusi iš kurjerio, kuris, beje, liko nenustatytas, paketėlius. Ji net skambino sutuoktiniui, kad galų gale atsisakytų, bet vyras „zonoje“ neatsiliepė.

Galbūt tokia moters pozicija lėmė menkutę. Bet Marijampolės teismas, įvertinęs visas aplinkybes, V. Januševičienę pripažino jos sutuoktinio organizuoto ir vadovauto nusikaltimo vykdytoja ir pritaikė jai kur kas švelnesnį baudžiamojo įstatymo straipsnį, kuris leido trečio vaiko besilaukiančią jauną mamą nuteisti vienerių metų laisvės atėmimo bausme. Tiesa, šią bausmę susumavus su neatliktąja, ukmergiškė pasiųsta į „zoną“ 2 metams ir 6 mėnesiams. Kaip gyvens dvi V. Januševičienės dukrelės ir sunkia liga serganti neįgali jos motina, kol kas nežinia.

REKLAMA

O nusikaltimo organizatorius R. Januševičius, nuo 14 metų teistas jau net 8 kartus, tarp kurių – ir už nužudymą bei pareigūno „zonoje“ įžeidimą, už kartu su žmona įvykdytą nusikaltimą nuteistas 9 metams laisvės atėmimo. Subendrinus ją su ankstesnės neatliktos bausmės dalimi, iš viso šis kalinys turėtų kalėti dar 19 metų.

REKLAMA

Skirtingos bausmės

Itin švelnia bausme, kai grėsė mažiausiai 8 metai nelaisvės už didelio kiekio narkotikų platinimą, pavyko atsipirkti ir Gargždų gyventojui (Klaipėdos r.) Nerijui Rapaliui (31 m.), vykdžiusiam net 12 kartų teisto ir įkalinto brolio Kęstučio Rapalio (29 m.) prašymą. Teismas nustatė, kad kalinys spaudė savo brolį, o šis patikėjo, kad Kęstutis, negavęs kvaišalų, „zonoje“ gali būti suluošintas arba nužudytas. Kaliniui už nusikaltimo organizavimą paskirta 9 metų nelaisvės bausmė, o jo broliui – tik laisvės apribojimas pusantrų metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panašiai teismas nusprendė ir Domskių poros atveju. Kaunietė Inga Domskienė (23 m.), priversta kalinio sutuoktinio Aivaro Domskio (29 m.), ne kartą teisto už disponavimą narkotikais, nešė jam didelį kiekį kvaišalų ir įkliuvo. Jai teismas paskyrė laisvės apribojimo bausmę. Organizatoriumi pripažintas A. Domskis nuteistas 9 metus kalėti. Pora, susituokusi „zonoje“, po šito nusikaltimo išsituokė.

REKLAMA

O su narkotikais panašiai įkliuvusiam Grigiškių (Vilniaus r.) gyventojui Genrikui B. (61 m.) išvis neteko stoti prieš teismą, nors irgi grėsė griežta bausmė. Policijos pareigūnus įtikino Genriko B. aiškinimas, kad jis tikrai nežinojęs, ką jam perdavęs nuvežti kalinčiam sūnui šio draugas, sutiktas Vilniuje.

REKLAMA

Bet ne visais atvejais pavyksta įrodyti, kad kaliniai savo artimą žmogų spaudė, šantažavo. Štai kaunietė Ona Valskienė (57 m.), medicinos seselė, dabar atlieka 8 metų laisvės atėmimo bausmę už tai, kad nuvežė kalinčiam sūnui Žilvinui (33 m.) kvaišalų į Kybartų pataisos namus. Moteris „neskandino“ sūnaus – tikino, kad vežė pati, nes žinojo jį vartojant narkotikus ir, būdama medikė, suprato, kas jam darosi be kvaišalų. Motinos meilė sugrįžo griežta bausme. Paradoksas: sūnus netrukus po to išėjo į laisvę, o jį lankydavusi ir rėmusi motina – „zonoje“. Tiesa, neseniai prezidentė Dalia Grybauskaitė suteikė šiai kalinei malonę – bausmę sušvelnino 2 metais.

REKLAMA
REKLAMA

Kalėti 10 metų nuteista ir jauna Telšių gyventoja Žaneta Bartaševičienė (27 m.). Ji už nužudymą kalinčiam savo vyrui Mindaugui (30 m.) nešė paslėptą paketėlį su beveik 14 gramų (labai daug) heroino. Įkliuvusi moteris tvirtino, kad taip jai liepę nepažįstami asmenys, bauginę ir grasinę. Paklusnumas moterį nuvedė už grotų.

Iš minėtų pavyzdžių skaitytojams turbūt tapo aišku, kad teismo bausmės už narkotikų platinimą dydis priklauso nuo to, kaip, įkliuvus dėl narkotikų, neštų į įkalinimo įstaigą, pavyksta argumentuoti savo poelgį ir tai įrodyti. Vis dėlto rizikuoti neverta: sutikimas pamaloninti kalinį, vykdyti jo prašymus – nėra didžiausias meilės ir ištikimybės, supratimo įrodymas.

Irena ZUBRICKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų