Kas prilygtų Dirginčiui?
Bet kuris, kartą pamėginęs įkūnyti Kalėdų Senelio personažą, gali patvirtinti, kokia atsakomybė tenka į vaikų pilną salę įžengiančiam šio mistinio veikėjo vaidmenyje. Vaikų akys susminga vos pasirodžius tarpduryje, mažieji gerte geria kiekvieną tavo pasakytą žodį, judesį, o kur dar gudresniųjų dėbčiojimai į tavo sintetinę „Maksimoje“ pirktą barzdą. Vien galvojant apie tai, kad ji nepakiltų aukščiau ar žemiau, delnai ima prakaituoti. Kur dar tie du megztiniai su pagalve ties pilvu, paltas ir vaikučių bei jų tėvelių prikvėpuota tvanki salė. Gudrus senelis prašys vaikučių pašokti, o labai mylintis vaikus ar drovesnis įsisups į tą nesibaigiantį kalėdinių dainelių ratelį, kol kiaurai permirks prakaitu... Ko gero, šie jausmai ne vieną, atsakingai žiūrintį į pareigą vaikus nudžiuginti Kalėdų Senelio apsireiškimu, tikrai buvo aplankę.
Pakalbinus bet kurį tauragiškį apie tai, kas geriausiai tiktų Kalėdų Senelio pareigoms, kaip mat minimas gerbiamas teatralas Pranas Dirginčius. Deja, charizmatiškasis aktorius šiemet dėl asmeninių priežasčių nei scenoje, nei vaikų būryje nepasirodys. Neprastai su raudonu paltu atrodytų ir kolega Eugenijus Šaltis, jam neretai patikima vesti miesto renginius. Traukiu per dantį, kad Kalėdų Senelio pareigoms jis tinka ne vien dėl pavardės, bet ir dėl to, kad jo sodrus balsas, jis artistiškas ir iškalbingas. Pastarasis purto galvą – sako, nenorėtų, nes labai jau karšta su Kalėdų Senelio kostiumu. O jei tampi samdomu Kalėdų Seneliu ir nori vaikams dovanoti tikrą šventę, reikia parengti tinkamą, įdomią programą. Tai atima daug laiko.
Pernykščiai metai – Genovaitės Urmonaitės
G.Urmonaitė, asociacijos „Mažosios scena“ vadovė, su kolega Jonu Dedūra pernai „atlaikė“ apie 20 programų. G.Urmonaitė įkūnijo drakoną, jos kolega buvo Kalėdų Senelis. Teko pačiai stebėti: apie 40 minučių trukmės pasirodymo „vinis“ buvo didžiulis Kalėdų Senelio maišas, į kurį tilpdavo visi darželio grupės vaikai. Tai buvo juoko vaikams, kai maišas jį keliant „prakiurdavo“ ir visi pabirdavo po salę. Aktorė su J.Dedūra jau penkeri metai rengia Kalėdų šventes mažiesiems. Pasak jos, „biznis“ iš to mažas. Nuo 100 litų už programą gaunamo atlygio apie 45 proc. atskaitoma mokesčių.
Kol kas samdytų šventės organizatorių Tauragėje pasirinkimas mažokas. Vaikų kambario „Tukutis“ vadovės Vilmos Hres pastebėjimu, rinktis galima arba G.Urmonaitę, arba MKC dvi merginas. Už valandą aktorėms mokėjusi 100 litų. Profesionalūs renginių vedėjai Tauragėje yra Rima Diksienė ir Laimonas Rimkus. Tačiau juos prikalbinti pasirodyti sudėtinga – abu dirba.
Reikia verslo liudijimo
Galbūt pats metas naujo Kalėdų Senelio debiutui? Padedant Tauragės apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai (AVMI) pamėginkim suskaičiuoti, kokius mokesčius reikėtų mokėti imantis tokio pobūdžio sezoninio verslo ir koks galėtų būti pelnas. Kaip sako Rolandas Ivaščenko, Tauragės AVMI Mokestinių prievolių skyriaus vedėjas, tam reikėtų įsigyti verslo liudijimą „Diskotekos vedėjo veikla“. Žinoma, tai nereiškia, kad Kalėdų Senelis privalės surengti šokius, tačiau kitokio verslo liudijimo tokio pobūdžio veiklai nėra. Pagal verslo liudijimą dirbančiam Kalėdų Seneliui pirmiausia reikėtų susimokėti 77 litus privalomojo sveikatos draudimo ir 180 litų valstybinio socialinio draudimo įmokas bei Savivaldybės tarybos numatytą gyventojų pajamų 10 litų mokestį (iš viso 267 Lt). Tai mėnesinių mokesčių suma. Kaip sako R.Ivaščenko, tokią veiklą gyventojas gali vykdyti ne visą mėnesį, o tik pasirinktomis dienomis. Trumpiausias leidžiamas laikotarpis – 5 kalendorinės dienos, kurios neprivalo būti išdėstytos paeiliui. Jei nedirbate ir nesate registruotas Darbo biržoje, visi mokesčiai jums sudarytų 109 litų (už 5 veiklos dienas mokėsite 2 litus gyventojų pajamų mokesčio, 77 Lt privalomojo sveikatos draudimo ir 30 Lt Valstybinio socialinio draudimo įmokų).
Dirbančiam mokesčių mažiau. Anot Tauragės AVMI Mokestinių prievolių skyriaus vedėjo, nereikia mokėti valstybinio socialinio draudimo, o privalomojo sveikatos draudimo įmoka mokama tik už penkias dienas – 12 litų. Tačiau bet kuris vykdantis veiklą pagal verslo liudijimą privalo deklaruoti gautas pajamas.
Vietinės reikšmės seneliai
Įsivaizduokime, kad mus sutiktų samdyti vienas miesto vaikų lopšelis-darželis. Jei už šventinę programą nustatytume 100 litų sumą ir kas dieną surengtume po 2–3 pasirodymus, per savaitę, atskaičius mokesčius, turėtume uždirbti apie tūkstantį litų. Mokesčiai „atsipirktų“ per du pasirodymus. Skamba viliojančiai. Keista, kodėl niekas nesusigundo. Šiemet lopšelis-darželis „Kodėlčius“ sako išsivertęs su „savu“ Kalėdų Seneliu. Tam yra dvi talentingos grupių auklėtojos. „Ąžuoliuko“ dvi darželio grupės dar išradingesnės – joms kalėdinį pasirodymą dovanojo Vaikų biblioteka. Buvo rodomas spektaklis, po kurio dovanėles dalino Kalėdų Seneliu persirengęs vieno vaiko tėvas.
Kas jis?
Pilyje įprastai kalėdinius pasirodymus rengdavo MKC darbuotojos ar ugdytiniai. Pasitaikydavo, kai kalėdiniu laikotarpiu surengdavo po 22 pasirodymus. Šiemet Jolanta Kazlauskienė, MKC direktorė, sako nenorėjusi nieko apsiimti organizuoti, tačiau programėlę yra paruošusios jos ugdytinės Milda ir Kornelija. Merginas samdančioms įstaigoms belieka sumokėti pilies salės nuomos mokestį.
Ar sunku rasti gerą Kalėdų Senelį? J.Kazlauskienė sako, kad „gerais laikais“ saviškiams Kalėdų Seneliu pabūdavo buvęs MKC direktorės pavaduotojas ūkio reikalams Leonas. Dabar jis MKC nebedirba. Kalėdų Seneliu yra tekę pabūti ir pačiai J.Kazlauskienei. Šešiamečiai kaimynų vaikai nepažino, kad po barzda slepiasi šviesiaplaukė kaimynė.
MKC teatrales, dvyliktokes Korneliją ir Mildą, šiemet ketina samdyti VĮ „Tauragės regiono keliai“ ir Tauragės apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdyba. Įstaigų teigimu, merginos pasirodymui yra radusios ir Kalėdų Senelį. Kas jis – niekas nežino.
Margarita PŪDŽIUVIENĖ