Praūžė, nuvilnijo gėjų eitynės, ir tolerancijos Lietuvoje dėl to netapo daugiau. Užtat visi, kas norėjo, gavo progą parėkauti, pašūkauti, atkreipti į save dėmesį ir pamokyti kitus, kaip reikia gyventi, kalbėti ir dirbti. Žiniasklaida ir jos prievaizdai – ne išimtis.
Sumaištis dėl gėjų parado Lietuvoje išreiškia tam tikrą vertybinę konfrontaciją. Tačiau tokių eitynių draudimas ar leidimas turi mažai ką bendro su demokratija. Gegužės 15 dieną gėjų ir lesbiečių teises ginantis paradas įvyko Kuboje. Jame dalyvavo ir šalies prezidento Raulio Castro duktė. Tą pačią dieną Lietuvai draugiškos Baltarusijos sostinėje milicija su lazdomis išvaikė „Slaviškąjį gėjų paradą“. Ar iš to padarysime išvadą, kad Kubos „demokratija“ nušluostė nosį homofobiškiausiam Rytų Europos režimui?
Gegužės 8-ąją Vilniuje, kuris homofobijos požiūriu, matyt, yra tarp Havanos ir Minsko, objektyvai ne kartą stambiu planu rodė plakatą-karikatūrą su dviem besiglaustančiais nuogais žmogeliukais. Kai kam jie pasirodė panašūs į kažkokius realius politikus. Aišku, kiekvienas supranta savaip.
Beveik niekas nekėlė klausimo, kodėl žmonės nupiešė būtent tokį plakatą ir kodėl vieni ar kiti mano šitaip ar anaip. Tolerastas žino, kad homofobas yra ligonis, kurį reikia uždaryti į beprotnamį, o tautinio Talibano atstovui ir dabar neįrodysi, jog gėjų nereikia mušti. Diskusijos nėra ir artimiausiu metu nebus. Užtat ausys baigiamos išūžti vienas kitą auklėjant ir gėdijant.
Žurnalistų etikos inspektorė Zita Zamžickienė atkreipė dėmesį į šio plakato reprodukciją: „...viešai išplatinto savaitraščio „Balsas.lt savaitė“ redakcija (leidėjas UAB „Balsas.lt leidiniai“) nusprendė, kad publikacijoje „Gėjai valdo“ (2010 m. gegužės 17−23 d., Nr. 18/69) aprašomiems nesutarimams valdančiojoje koalicijoje iliustruoti labiausiai tinka plakatas iš neseniai sostinėje įvykusių eitynių „Už lygybę“, kuriame vaizduojami nupiešti nuogi sostinės meras ir Vyriausybės vadovas“.
Stop! „Balsas.lt savaitė“ redakcija tikrai nežino, kokie konkretūs žmonės vaizduojami plakate. Kadangi nežino, tai nieko ir neteigia. O žurnalistų etikos inspektorė žino. Na, jeigu žino – tai jos, o ne mūsų redakcijos reikalas.
Vilniaus meras Vilius Navickas pripažino, kad plakate atpažino save ir pasakė, jog tarsis su teisininkais – taip teigia ne kokia nors „geltonoji“, o „rausvoji“ verslo žiniasklaida, kuri akylai stebi šurmulį dėl „Balsas.lt savaitė“ viršelio. Aišku, meras atras tam laiko ir pinigų. Gal demonstracijoje panaudotas plakatas žeidžia mero orumą labiau negu jo viešas apsinuoginimas iki pusės panaudojant pilvą anglų kalbos pratyboms?
„Nors nei Visuomenės informavimo, nei Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymas neapibrėžia, kas yra vulgaru, nepadoru ar neetiška, savaitraštyje paskelbta iliustracija atitinka visus šiuos kriterijus“, − rašo savo pareiškime žurnalistų etikos inspektorė.
Šios mintys kelia virtinę klausimų. Jeigu žurnalistų etikos inspektorė teigia, kad kažkoks piešinys yra vulgarus, nors kartu pripažįsta, kad kriterijų tam nėra, vadinasi, ji kalba apie savo asmeninį skonį. Kalba už mokesčių mokėtojų pinigus. Kita vertus, argi pagailėsime jai A4 formato popieriaus lapo? Tik tegul pasirašo vien pavarde ir nenurodo pareigybės. Vieno popierėlio kaina yra smulkmena, palyginti su Vilniaus savivaldybės lėšų švaistymu mero bendražygių algų priedams ir komandiruotėms.
"Balsas.lt savaitė" redakcija