• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniuje paskelbta ekstremali situacija dėl vandentiekio sistemoje besidauginančių mirtinų bakterijų. Legionella bakterijų sukelta liga jau nusinešė dviejų miestiečių gyvybes. Medikai paaiškino, kam ši liga pavojingiausia ir kaip nuo jos apsisaugoti.

Vilniuje paskelbta ekstremali situacija dėl vandentiekio sistemoje besidauginančių mirtinų bakterijų. Legionella bakterijų sukelta liga jau nusinešė dviejų miestiečių gyvybes. Medikai paaiškino, kam ši liga pavojingiausia ir kaip nuo jos apsisaugoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Legioneliozė - tai ūmi legionelių bakterijų sukelta infekcinė liga. Vienam iš dešimties susirgusiųjų ji baigiasi mirtimi. Viena iš pagrindinių ligos formų – plaučių uždegimas.

REKLAMA

Didžiausia grėsmė - senjorams

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, gavęs laboratorijos išvadas, pranešė apie nustatytus du taršos Legionella bakterijomis atvejus Vilniaus Žirmūnų mikrorajono Tuskulėnų g. 5 ir Ladygos g. 3 daugiabučiuose. Dar vieno daugiabučio Lazdynuose mėginiai tiriami. Dviejų šių namų gyventojai mirė nuo legioneliozės, trečias gydomas.

REKLAMA
REKLAMA

Tai, jog name nustatytas ligos sukėlėjas, dar nereiškia, kad visi namo gyventojai užsikrėtę, - sako Vilniaus visuomenės sveikatos centro Užkrečiamų ligų valdymo skyriaus vedėja Biruta Zdanevičienė. Anot jos, stipraus imuniteto žmonės gali būti atsparūs. Didžiausia grėsmė susirgti kyla senyvo amžiaus ir ligotiems asmenims.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tos legionelos nėra visiems žmonėms vienodai pavojingos. Ypatinga rizikos grupė – vyresnio amžiaus žmonės. Jų imunitetas jau žymiai menkesnis, jie dažnai turi įvairių gretutinių ligų, kurios nualina organizmą. Taip pat imlesni infekcijai yra sergantys lėtinėmis ligomis. Dar vienas rizikos faktorius yra rūkymas, plaučių ligos, žmogaus imunodeficitinė būklė, onkologiniai susirgimai bei kitos ligos, kurios mažina žmogaus imunitetą. Tie žmonės tikrai turi didesnę riziką susirgti legionelioze“, – aiškina B. Zdanevičienė.

REKLAMA

Medikai informuoti apie padidėjusią grėsmę

Vilniaus gyventojai, kurių namuose rastas ligos užkratas, turėtų stebėti savo sveikatą ir pajutę simptomus nedelsiant kreiptis į gydytojus. „Vos pajutus simptomus, būtina kreiptis į gydytoją. Užsiimti savigyda negalima, nes tai gali kainuoti gyvybę. Namų, kuriuose nustatytas ligos židinys, gyventojai gali gauti greitesnę medikų pagalbą. Mes parašėme raštus gydymo įstaigoms, kad tokie žmonės būtų nedelsiant priimti šeimos gydytojo. Jiems nemokamai ir skubiai bus atliekami laboratoriniai tyrimai“, – aiškina B. Zdanevičienė.

REKLAMA

Pašnekovė sako, kad Legioneliozei būdingi šie simptomai: karščiavimas, raumenų skausmas, sausas kosulys, sunkumas kvėpuojant. Rečiau būdingas viduriavimas, vėmimas, nervų sistemos pakenkimai.

Kaip apsisaugoti nuo pavojingos bakterijos

Namuose, kuriuose nustatytas ligos sukėlėjas, šiuo metu naudotis karštu vandeniu griežtai uždrausta. B. Zdanevičienė sako, kad ir aplinkinių namų gyventojai jaučiasi nesaugiai. Jie gali imtis atsargumo priemonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aplinkinių namų gyventojai kol kas gali pasisaugoti ir naudoti tik šaltą vandenį. Nes tyrimai parodė, kad šaltas vanduo yra saugus, problemų yra tik su karštu vandeniu. Geriau žmogui nesinaudoti vandeniu taip, kad atsirastų garai – vengti vonios procedūrų ir karšto dušo. Jei norite praustis, pasišildykite šalto vandens į virduliuką. Bakterija plinta per vandens garus, kai juos įkvepiame. Išgėrus užkrėsto vandens dažniausiai jokie simptomai nepasireiškia", - sako B. Zdanevičienė. 

REKLAMA

Legionella bakterijos dažniausiai gyvena ir dauginasi netinkamai sukonstruotuose arba blogai prižiūrimuose vandentiekio trasose. Bakterijos dauginasi 20 – 50 laipsnių Celsijaus temperatūros vandenyje. Bakterijos žūva, kai vandens temperatūra pakyla virš 65 laipsnių. Patys sukėlėjai yra randami ir natūralioje gamtoje. Upių, ežerų vandenyje, vandens saugyklose, dirvožemyje.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų