Jei sovietmečiu pro durų akutę „aplinką“ stebintį kaimyną pagiežingai vadindavome smalsuoliu, tai dabar toks užsiėmimas skatinamas. Pastabus kaimynas tapęs didele vertybe, tai patvirtina ir į Saugios kaimynystės grupes besijungiantys gyventojai. Tokių grupių Šiaulių apskrityje per kelerius metus susikūrė per pusantro šimto.
Paskatintos iniciatyvos
Šiaulių apskrities policija už aktyvią veiklą, kuriant ir puoselėjant saugią gyvenamąją aplinką 2001-aisiais apdovanojo aktyviausias Šiaulių apskrities saugios kaimynystės bendruomenes.
Tarp nugalėtojų — Meškuičių gyvenvietės (Šiaulių rajonas) bendruomenė, Skėmių kaimo (Radviliškio rajonas) bendruomenė ir Šiaulių miesto Gegužių gatvės 51 daugiabučio namo savininkų bendrija.
Pasak Meškuičių seniūnės Jolantos Baškienės, 2010 metų pabaigoje įkurta Saugios kaimynystės grupė jau spėjo sujungti žmones, paskatino juos veikti bendram tikslui.
Meškuitiškiai, paskatinti Saugios kaimynystės grupių projekto, sutvarkė savo parko aplinką, išvalė tvenkinį, kartu su gyvenvietės jaunimu įrengė sporto aikštelę.
Vykdant projektą, į Meškuičiuose rengiamuose susitikimuose, pokalbiuose su policija dalyvauti kviečiami jauni žmonės, dažnai vyksta viktorinos.
„Gyventojai išsijudino. Suburta Saugios kaimynystės grupė paskatino juos veikti“, — projekto sėkme džiaugiasi J. Baškienė.
Suvienytos pajėgos kuria saugią aplinką
Dar viena Šiaulių miesto Tilžės gatvės 29, 29a, 29b, 31, 31a namų bendrija, kaip aktyviausia saugios kaimynystės bendruomenė, nominuota 2010 metais.
Bendrijos pirmininkės Valerijos Baliukonienės teigimu, bendrijos gyventojai vieningai pasisakė norintys puošti gyvenamąją aplinką ir rūpintis gyventojų saugumo reikalais. Todėl iš pradžių apsirūpinta patikima apsauga: vienose namų laiptinėse įrengtos telefonspynės, kitose — atnaujintos koduotos spynos.
Pakurstyti iniciatyvos, gyventojai vienos talkos metu nusprendė sutvarkyti kiemo stovėjimo aikštelę, kurioje automobiliai buvo statomi bet kaip. Atsinešė vyrai baltų dažų ir subraižė betoną baltomis juostomis, kad kiekvienas automobilis turėtų savo stovėjimo vietą.
„Einu kurį vakarą ir savo akimis netikiu: automobiliai stovi čiki čiki, — prisimena bendrijos vadovė. — Dabar kiekvienas gyventojas žino, kur kurio kaimyno automobilis stovi.“
Iki to aikštelės patvarkymo smulkių incidentų, pasak bendrijos pirmininkės V. Baliukonienės, kieme buvo.
Sutvarkius stovėjimo vietas, automobiliai pro butų langus tapo matomi iš visų pusių, todėl ilgapirščiai greičiausiai neberizikuoja. Juolab kad bendrijos kiemą stebi vaizdo stebėjimo kamera.
Netoli prekybos centro esantys namų kiemus kiekvieną vasarą, anot V. Baliukonienės, atakuodavo prašalaičiai alaus ir sidro mėgėjai.
Įkūrus Saugios kaimynystės grupę, į kiemus vakarais ėmė dažniau užsukti policijos ekipažai, geriantieji kelis kartus buvo nubausti, todėl iš kiemų pasitraukė.
Pagrindas — patikima kaimynystė
„Nė viena saugumo priemonė neapsaugos nuo nusikaltėlių, jeigu kaimynai nesusuvienys, — įsitikinusi V. Baliukonienė. — Žmonės turi rodyti iniciatyvą.“
Pirmininkė stengiasi, kad į Saugios kaimynystės grupę įsijungę Tilžės gatvės 29, 29a, 29b, 31, 31a bendrijos nariai pažintų vienas kitą: organizuojamos bendrijos talkos, šventės. Į jas pakviesti policijos pareigūnai žymi dviračius, kitą gyventojų turtas.
V. Baliukonienė įsitikinusi: jei žmonės pažįsta vienas kitą, bendrauja tarpusavyje, jie tampa budresni.
„Svarbu pagalba kaimynui. Sportavimas, žaidimai, bendros šventės, turime konkretų tikslą: pažinti vieni kitus, — teigia V. Baliukonienė. — Saugumas priklauso nuo mūsų pačių. Saugios kaimynystės grupės įkūrimas — tarsi žmonių sujungimas bendram tikslui.“
Bendradarbiavimas labai svarbus
Kad saugumas — pačių gyventojų rankose, neabejoja ir Šiauliuose, Dainų gatvės 10 bendrijoje įkurtos Saugios kaimynystės grupės pirmininkas Antanas Pikūnas. Jo žodžiais, namo kaimynai — kaip kokie patruliai — vienas kitą saugo.
Lenta, informuojanti, kad ši bendrija yra įsijungusi į Saugios kaimynystės grupę, ant namo kabo nuo 2009-ųjų.
„Geri kaimynai yra didžiausias saugumo garantas, — sako pirmininkas. — Jei laiptinėj pamatai svetimą žmogų, nesunku paklausti, kokiu tikslu jis lankosi, ko ieško. Tas pats ir kieme. Nusikaltėliai tokių klausimų vengia, o doro žmogaus neįžeis. Nuo čia ir prasideda saugumas.“
Jo teigimu, pasirašyti sutartį su policija dėl įstojimo į Saugios kaimynystės grupę ir galvoti, kad stengtis nebereikės, nes viską apsaugos policija — naivu, tačiau bendradarbiavimas su pareigūnais yra būtinas.
A. Pikūnas rodo kiekvienoje namo laiptinėje pakabintą stendą su visa policijos informacija: kur reikėtų kreiptis atsiradus problemoms, kas yra konkrečios namo bendrijos apylinkės inspektorius ir kaip su juo susisiekti. Taip pat — prevenciniai patarimai, kaip elgtis kiekvienu ekstremaliu atveju.„
Aktyviausi — šiauliečiai
Šiaulių apskrities VPK Viešosios tvarkos biuro Prevencijos poskyrio vyresniosios specialistės Rasos Šliavienės teigimu, abejojančiųjų Saugios kaimynystės grupių nauda, nepaisant gražių pavyzdžių, vis dar pasitaiko.
„Saugi kaimynystė tai ne vien apsauga nuo nusikaltėlių — viskas kur kas plačiau. Pradėkim nuo elementarių dalykų: durų sutvarkymo, stovėjimo aikštelės. Bendrai nuveikti darbai įpareigoja kaimynus rūpintis vienas kitu, saugoti savo ir svetimą turtą.“
Šiuo metu septynios Saugios kaimynystės grupės yra įkurtos Akmenėje, daugiausia Šiaulių mieste — 52 ir Radviliškio rajone — 24. Grupės aktyviai kuriasi ir sodų bendrijose.
Edita KARKLELIENĖ