Joniškio rajono savivaldybė, iš anksto neinformavusi gyventojų, nuo balandžio 2-os dienos naikina tris medicinos punktus kaimuose. Tačiau laiku prieš tokį sprendimą sukilę Kirnaičių kaimo žmonės ne tik išsikovojo medicininę paslaugą sau, bet ir kitų uždaromų punktų pacientams.
Gyventojai protestavo parašais
Antradienį į susitikimą su rajono valdžia dėl Kirnaičių medicinos punkto išlikimo susirinko gausus būrys gyventojų, kurie vos tilpo mažoje kultūros centro repeticijų salytėje.
Žmonės norėjo žinoti, ką pasiūlys valdžia gyventojams, kurie neturi savo transporto ir negali pasiekti miesto, prireikus pirmosios pagalbos.
„Mūsų felčerytė gyvena Kirnaičiuose. Kai reikia, ją atveža su mašina į namus, kad ir vakare. O jei lauksi greitosios pagalbos iš Joniškio, praeis geras pusvalandis. Štai, mano vyrui po insulto būtina leisti vaistus, kur privažinėsi,“ – guodėsi kirnaitiškė Ona.
Prieš gerą savaitę Kirnaičių kaimo seniūnaitė Irena Daknienė savivaldybės Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkui Marcijonui Urmonui įteikė raštą su 161 vietos gyventojų parašu, kuriais protestuojama prieš Administracijos direktoriaus Voldemaro Bandžiuko pasirašytą įsakymą dėl punktų naikinimo.
Kaimo gyventojai piktinosi, kad niekas su jais šiuo klausimu nesitarė ir iš anksto apie planus punktą uždaryti nepranešė, nors žmonių išrinktieji turėtų tai daryti.
Bendruomenės slaugytoja kaime lieka
Gyventojai iš salės replikavo, kad Savivaldybė medicinos paslaugas koncentruoja mieste: stato psichikos dienos stacionarą, ligoninėje įrenginėja paliatyviosios slaugos skyrių, o kaimus palieka užribyje.
Žmonių prispausta Savivaldybės administracijos, Pirminės sveikatos priežiūros centro vadovai, Tarybos nariai pasiūlė keistą medicinos paslaugų variantą.
„Kirnaičių punktas bus naikinamas, bet paliekamos medicininės paslaugos. Jas savo arba jūsų namuose pagal pasirinkimą teiks dabartinė bendruomenės slaugytoja,“ – susirinkusiems aiškino Administracijos direktorius Voldemaras Bandžiukas.
Slaugytoja Birutė Klovienė patvirtino sutinkanti dirbti tokiomis sąlygomis.
Pripažino viešumo trūkumą
K. Rusteika sakė, kad tokia pat išeitis numatyta ir naikinamų Lieporų bei Jauniūnų kaimų medicinos punktų pacientams.
Jų kaimų bendruomenių slaugytojos teiks paslaugas namuose. Tad nuo balandžio 2-os dienos minėtų punktų gyventojai turėtų eiti jau ne į punktus, bet pas slaugytojas į namus arba išsikviesti jas pas save telefonu.
Susitikime su Kirnaičių gyventojais administracijos direktorius Voldemaras Bandžiukas viešai pripažino, kad Savivaldybė padarė klaidą iš anksto neinformavusi gyventojų apie medicinos punktų tinklo pokyčius.
Tačiau pastebėjo, kad apie galimą punktų uždarymą jau prieš kurį laiką žinojo visi Tarybos nariai, kuriems buvo pateiktas PSPC vyriausiojo gydytojo Kęstučio Rusteikos raštas.
Tik 1 punktas iš 18 – nenuostolingas
Finansinė kaimų medicinos punktų padėtis labai sudėtinga. Pasak PSPC vyriausiojo gydytojo Kęstučio Rusteikos, 2011 metais vienintelis Kepalių punktas iš visų veikiančių rajone buvo nenuostolingas. Konkrečiai Kirnaičių medicinos punktas turėjo12 200 pajamų, o išlaidų būta 11 000 daugiau.
Labai brangiai atsieina šildymas. Pastatas, kuriame įsikūrusi seniūnija, biblioteka, kultūros namai ir medicinos punktas, šildomas elektriniu katilu, kuris nepajėgus visų patalpų apšildyti. Nepaisant to, sąskaitas tenka apmokėti milžiniškas. Už šių metų sausį medicinos punktas gavo apie 950 litų sąskaitą, nors naudojamos patalpos – tik 40 kvadratinių metrų.
Kitąmet baigiasi ir Kirnaičių medicinos punkto higienos pasas. Norint jį pratęsti reiktų didelio remonto, kuris atsieitų mažiausiai 25 tūkstančius litų. Taip pat pagal naują tvarką tektų keisti patalpų paskirtį, kas kainuotų dar 1– 1,5 tūkstančio litų.
PSPC vadovas teigia, kad Joniškio rajonas medicinos punktų kaimuose dar turi daug –18. Kituose tokio dydžio rajonuose jų tėra 10–12. Iki 2015 metų tikriausiai teks uždaryti dar 4–5 punktus.
Kodėl punktai tapo nuostolingi?
K. Rusteika aiškina, kad finansavimas priklauso nuo gyventojų skaičiaus. Šalyje pradėjus veikti Draudžiamųjų privalomuoju sveikatos draudimu registrui, Joniškio PSPC per metus neteko 2000 pacientų.
Tai yra žmonės, kurie deklaravo apie išvykimą į užsienį, kurie nėra drausti ir patys nemoka privalomojo sveikatos draudimo ir kita.
Kadangi įkainiai už pacientus nedidinami, šiemet Joniškio PSPC finansavimas mažėja apie 300 tūkstančių litų.
Loreta RIPSKYTĖ