Mustafa sako nė nesupratęs, kas vyksta, kai staiga sumažėjo darbo užmokestis. Pasirodo, kad programinės įrangos kūrėjas buvo įtrauktas į kaupimą, nors nė nežinojo, kad egzistuoja „Sodros“ paskyra gyventojams, kurioje buvo galima perskaityti apie siūlymą kaupti bei žingsnius, ką daryti, jeigu dalyvauti antros pakopos kaupime nesinori.
„Tai nervina, nes iš esmės aš neturėjau jokios pasirinkimo galimybės, kadangi nebuvau aktyvavęs savo „Sodros“ paskyros. Taigi negavau jokių elektroninių laiškų. Kad kaupiu, sužinojau tik tada, kai pastebėjau sumažėjusią savo algą“, – portalui tv3.lt pasakojo Mustafa.
Vyras teigia negavęs ir jokio registruoto laiško bei spėja, kad taip galėjo nutikti, nes šiuo metu gyvena kitame būste nei buvo nurodęs bankui, kai Lietuvoje atsidarė banko sąskaitą.
„Aš dirbu programinės įrangos kūrėju startuolyje Kaune. Čia gyvenu jau šešerius metus. Atvykau studijuoti ir dabar darbuojuosi. Bet aš niekad net nežinojau, kad yra tokia „Sodros“ paskyra, todėl nė nebuvau jos aktyvavęs. Aktyvavau tik prieš keletą dienų, kai sužinojau apie pensijų kaupimą, tada prisijungiau pasižiūrėti. O prieš tai negavau jokių elektroninių laiškų“, – pasakojo pašnekovas.
Siunčia laiškus ir skambina
Lietuvoje kiekvienų metų pradžioje 40 metų nesulaukę dirbantieji pagal darbo sutartis ar dirbantys savarankiškai pakviečiami kaupti antroje pensijų pakopoje, į kurią kas mėnesį pervedama po 3 proc. nuo atlyginimo ir dar 1,5 proc. nuo vidutinio šalies atlyginimo prie kaupimo prisideda valstybė iš visų mokesčių mokėtojų lėšų. Į kaupimą įtraukiami ir dirbantys užsieniečiai, kurie metų pradžioje nėra sulaukę 40-ies ir anksčiau nedalyvavo pensijų kaupime.
Į kaupimą antroje pakopoje įtraukti gyventojai galėjo atsisakyti kaupti informavę „Sodrą“ iki birželio mėnesio pabaigos. Paprastai „Sodra“ apie įtraukimą į kaupimą informuoja siųsdama pranešimus į asmenines paskyras. Jeigu žinutė paskyroje nėra perskaitoma, tuomet siunčiamas registruotas laiškas arba su asmeniniu susisiekiama telefonu.
Pavyzdžiui, šiemet „Sodra“ visiems įtrauktiesiems į kaupimą išsiuntė pranešimus į paskyras, bet 38 tūkst asmenų jų neatsidarė. Asmeninėse paskyrose žinučių neperskaičiusiems gyventojams išsiuntė 30 tūkst. registruotų laiškų, o 14 tūkst. žmonių papildomai skambino telefonu. Informacija apie įtraukimą pateikiama ir žiniasklaidoje.
Šiemet kaupimui antroje pensijų pakopoje neprieštaravo 25 621 žmogus iš 67 713 įtrauktų asmenų, bet 41 535 atsisakė dalyvauti pensijų kaupime.
546 gyventojai savarankiškai sudarė sutartį su pensijų kaupimo bendrovėmis – kitomis, nei automatiškai parinktos įtraukimo metu. Dar 3 069 žmonių pasirašė naujas pensijų kaupimo sutartis, nors šiais metais nebuvo įtraukti į pensijų kaupimą.
„Neturime atskiros statistikos, kiek užsieniečių įtraukta į pensijų kaupimą, kadangi teikdami „Sodrai“ informaciją apie apdraustuosius, darbdaviai nenurodo jų pilietybės ar tautybės – visi Lietuvoje gyvenantys apdraustieji traktuojami vienodai“, – teigia „Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič.
Ką daryti, jei praleidote terminą?
Beveik kasmet atsiranda žmonių, kurie tik praėjus kuriam laikui supranta, jog tapo antros pakopos pensijų kaupimo dalyviais. Paprastai tai pastebima rugpjūčio mėnesį, nes tuomet mokamas darbo užmokestis už liepos mėnesį ir kaupiančiajam jis būna 3 proc. mažesnis.
Tačiau jeigu asmuo iš tiesų nenori kaupti arba paprasčiausiai neišgyvena iš sumenkusio atlyginimo, visuomet galima rašyti prašymą „Sodrai“, kad dalyvavimas pensijų kaupime būtų panaikintas.
„Žmonės, įtraukti į pensijų kaupimą, kurie dėl svarbių priežasčių negalėjo iki birželio 30 dienos atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime, turi teisę atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime ir šiam terminui pasibaigus, jeigu pateikiami svarbias priežastis įrodantys dokumentai, kuriuos įvertinusi „Sodros“ valdyba gali priimti sprendimą panaikinti asmens dalyvavimą pensijų kaupime. „Sodros“ valdybos sprendimą žmogus turi teisę nustatyta tvarka apskųsti Lietuvos administracinių ginčų komisijai arba Vilniaus apygardos administraciniam teismui“, – nurodė „Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja M. Kozič.
Pavyzdžiui, 2022 metais iš viso pateiktas 4541 skundas dėl įtraukimo į pensijų kaupimą. Per 2022 metus priimtas 751 teigiamas sprendimas, tai yra, leista pasitraukti iš pensijų kaupimo antroje pakopoje.
2023 metais pateikti 3003 skundai, priimti 293 teigiami sprendimai.
Jeigu „Sodros“ valdyba patenkina prašymą, tuomet pensijų kaupimo bendrovė privalo grąžinti lėšas su teigiama arba neigiama investicine grąža asmeniui, o „Sodrai“ – valstybės biudžeto lėšas su teigiama arba neigiama investicine grąža.
„Jeigu kaupimo dalyvio lėšos dar nebuvo pervestos, tai darbdavys turi perskaičiuoti atlyginimą be pensijų kaupimo tarifo ir pateikti patikslintą pranešimą „Sodrai“. „Sodra“ neskaičiuoja pensijų kaupimo įmokų, jas kartu su valstybinio socialinio draudimo įmokomis apskaičiuoja darbdavys“, – teigė M. Kozič.
Komentuodama, kokios priežastys laikomos svarbiomis norint pasitraukti iš kaupimo, pašnekovė nurodė, kad baigtinio priežasčių sąrašo nėra, bet paprastai „Sodros“ valdyba aiškinasi, ar išties žmogus negalėjo žinoti, kad yra įtrauktas į kaupimą, bei turi pateikti savo atsakymą iki birželio pabaigos.
Pagrindinės prašymų tenkinimo priežastys
- Žmogus neperskaitė pranešimo, siųsto per asmeninę paskyrą www.sodra.lt/gyventojui ir jam nebuvo įteiktas pranešimas, siųstas registruota pašto siunta – siunta buvo grąžinta sunaikinimui, įteikta kitam asmeniui, pristatyta į gaunamųjų laiškų dėžutę, kaip paprasta korespondencijos siunta.
- Pranešimas nebuvo išsiųstas registruota pašto siunta – žmogus nebuvo deklaravęs gyvenamosios vietos arba buvo įtrauktas į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą.
- Asmuo nurodė svarbias priežastis, pagrįstas dokumentais, dėl kurių kreiptis dėl dalyvavimo pensijų kaupime išregistravimo ar prašymo stabdyti pensijų įmokų pervedimą negalėjo pateikti iki birželio 30 dienos, pavyzdžiui, ilgą laiką gydėsi, turėjo ilgalaikį nedarbingumą, buvo išvykęs į ilgalaikę komandiruotę užsienio valstybėje.
„Jei įtrauktas į kaupimą užsienietis pateikia skundą dėl įtraukimo į pensijų kaupimą, kiekvienas atvejis nagrinėjamas individualiai pagal bendras nuostatas, papildomos išimtys užsieniečiams netaikomos“, – sakė M. Kozič, komentuodama programinės įrangos inžinieriaus Mustafa situaciją.
Galiausiai, Lietuvoje gyvenantis vyras portalui tv3.lt pranešė, kad jam pavyko pasiekti, kad įtraukimas į kaupimą būtų anuliuotas.
Galimos 12 mėnesių „kaupimo atostogos“
Kaupimo antroje pakopoje nauda gali būti pajaučiama, kai kaupimas yra ilgalaikis, todėl kartą priėmus sprendimą, blaškytis nesiūloma. Būtent dėl šios priežasties Lietuvoje apribota galimybė išeiti iš antros pakopos: sprendimas kaupti galioja iki žmogus sulaukia pensijos amžiaus ir tuomet gali pasirinkti gauti periodines išmokas (arba vienkartinę išmoką, jeigu sukaupta nedaug pinigų).
Kai žmogus netenka darbo ir neturi darbo pajamų, kaupimas nevyksta. Tačiau net ir dirbant galima kuriam laikui sustabdyti kaupimą: per visą savo gyvenimą įmanomos 12 mėnesių „kaupimo atostogos“, kurios gali būti visaip išskaidomos: pavyzdžiui, po keletą mėnesių.
Dalyvauti antros pakopos pensijų kaupime gyventojai kviečiami kas trejus metus iki sulaukia 40-ojo gimtadienio. Bet jeigu asmuo yra jaunas, tai yra dar nesulaukė 40 metų, bei kartą jau atsisakė dalyvauti kaupime, jis gali būti įtrauktas į kaupimą po dvejų metų, todėl „Sodros“ paskyrą pravartu tikrinti dažniau nei kartą per metus.