• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jūriniai ereliai pamaryje pradeda viliotinius

Kuršių marios plaka ledo košę į Ventės rago molą, krantines. Atviruose vandens plotuose žūklauja jūriniai ereliai, tykantys grobio. Pagavę nešasi į savo perimvietes, kurias jau taiso. Reikia jėgų sutvarkyti lizdus, kuriuose jau šį mėnesį, bus užtūptos dėtys.

REKLAMA
REKLAMA

Jūriniai ereliai ilgesingai gieda, ir tai yra ryškiausi pavasario šaukliai pamaryje. Taip pat - didžiųjų zylių tuoktuvių šauksmai.

REKLAMA

Mažų paukštelių, kurie pernai ir šiemet sausį neišskrido, nes šaltis neginė, - tai šen, tai ten.

Ventės ornitologijos stoties ornitologas Vytautas Jusys sako, jog šią žiemą, nors ji ir šilta, pamaryje stebimi mažesni nei pernai žiemojančių sparnuočių būriai.

Iš viso per sausį visoje šalyje užfiksuotos 112 paukščių rūšių. Pasak V.Jusio, dar prieš 10-15 metų, kai “žiemos būdavo tikros”, būdavo užfiksuojama apie 70 rūšių.

REKLAMA
REKLAMA

2006-2007 m. žiemą, pasak V.Jusio, pamaryje skraidė kur kas didesni neišskridusių paukščių būreliai nei šiemet, tik rūšių suskaičiuojama maždaug tiek pat. Ne daugiau nei kitais metais stebima liepsnelių ir karetaičių, mažesni nei pernai ir smulkiųjų varnėnų būreliai.

Visą sausį Ventės rage matytos keturios lygutės - miškiniai vieversiai. V.Jusys sako per visą savo gyvenimą jas žiemą matęs tik antrą kartą: pirmąjį - prieš kelerius metus, gruodį, tik praskrendančias.
Šią žiemą tik 3 kartus Lietuvoje pastebėta pempė sausio pradžioje kelioms dienoms buvo nusileidusi ir pamaryje. O praėjusią žiemą maždaug 700 šių paukščių būrys stebėtas prie Minijos kaimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gruodžio gale V.Jusys su kolegomis laivu išplaukė į Baltijos jūrą ir nustebo, kad toli nuo kranto yra susitelkę būriai rečiausių vandens paukščių alkų ir nuodėgulių. Ne tik Baltijoje, bet ir sausumoje įvairiose Lietuvos vietose paukščių stebėtojai šį sausį matė šilumą ir gerovę liudijančius sparnuočius - svilikus, liepsneles, karetaites, javines linges, tulžius, baltabruvius strazdus, juodąją meletą, lygutę, pelėsakalius.

REKLAMA

Žinoma, su teleskopais entuziastai dar nesiburia į šios turizmo šakos mėgėjų grupes ir nelekia į pamarį. Bet jau užsisako gido V.Jusio paslaugas, kurios labai paklausios nuo balandžio iki rudens. Japonijos, Šveicarijos, Suomijos, Švedijos ir kitų šalių paukščių mylėtojai į Nemuno deltą kasmet atvažiuoja grupėmis, nes čia gali pamatyti, paklausyti, nufilmuoti pasaulio retenybes meldines nendrinukes, stulgius, sibirines gagas, erelius rėksnius.

REKLAMA

V.Jusys žino, kur jie maitinasi, peri vaikus, nes per 27 darbo metus puikiai ištyrinėjo pamario gamtą. Žinias sudėjo į knygą “Ventės ragas”.

Ornitologas pernai viduržiemį taip pat gėrėjosi pamario miškuose žiedus išskleidusiais augalais, šiemet tokių jis dar nematė. Jis mano, jog taip yra todėl, kad šiemet temperatūra dienomis pakyla tik 3-4 laipsnius aukščiau nulio, o pernai ji šokteldavo ir iki 7-8 laipsnių.

Asta ALKAITĖ, Vilija BUDRIKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų