Pasirengimą naujiems mokslo metams trečiadienį aptarė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė ir prezidentas Gitanas Nausėda.
Šiugždinienė: šiemet geriau pasiruošta naujiems mokslo metams
Anot J. Šiugždinienės, šiemet geriau pasiruošta ateinantiems mokslo metams: „Mūsų operacijos vadovas, sveikatos apsaugos ministras yra patvirtinęs visus sprendimus, susijusius su sprendimų reikalavimais ir šie visi reikalavimai yra labai svarbūs tam, kad mes galėtume mokytis klasėse“, – sakė ministrė.
Ministrė patikina, kad mokinių testavimas mokyklose bus savanoriškas: „Mes esame sutarę, kad kiekviena mokykla tokias galimybes sudarys – tai gali būti (vykdoma – aut. past.) savikontrolės būdu arba tepiniais“.
„Be galo svarbu kad vaikai visi būtų klasėse. Vaikai yra vaikai, yra reikalingas tėvų leidimas ir tėvų sutikimas testuotis. Būtų labai gaila, kad kai kurie tėvai nesutiktų leisti testuotis. Bet dėl to neturėtų nukentėti vaikas ir jo ugdymo aplinka“, – teigė ji, manydama, kad besitestuojančių mokinių skaičiai augs.
Visi vaikai, išskyrus pradinukus, nuo rugsėjo mokyklose bus su kaukėmis. Anot J. Šiugždienės, vyresniems nebus pamokų, kuriuose jie negalės dėvėti kaukių.
Šiek tiek griežtesni reikalavimai bus aukštosios mokykloms: jie privalės turėti galimybių pasus, kitu atveju mokysis nuotoliniu būdu.
Tikisi pasiekti kompromisą
Po Gitano Nausėdos susitikimo su švietimo, mokslo ir sporto ministre trečiadienį jo patarėja teigė, kad, šalies vadovo nuomone, „nepertraukiamas ir kokybiškas ugdymo procesas turi būti mūsų prioritetas“.
„Susitikime pabrėžta pagrindinė mintis, kad savanoriškas testavimasis turėtų tapti tokia pasitikėjimo, pasitikrinimo kultūra, ir mes visi turime suvokti, kad testavimasis ir vakcinavimas yra pagrindinė sąlyga tam, kad mes užtikrintumėme visuomenės imunitetą ir turėtumėme galimybes saugiai dirbti kontaktiniu būdu“, – sakė ji.
Pasak patarėjos, G. Nausėda akcentuoja, kad būtina mokytis iš jau įgytos patirties valdant COVID-19 situaciją ir naujais mokslo metais „neturi būti jokių kliūčių“ siekiant užtikrinti vaikų teisę mokyklose mokytis kontaktiniu būdu, kad jie nepatirtų socialinės atskirties, emocinių ir psichologinių trukdžių.
„Prezidentas tikisi, kad bus pasiektas kompromisas tam, kad būtų galima politinių partijų susitarimu užtikrinti tai“, – teigė ji.
Paruošė 3 scenarijus moksleiviams
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) parengė tris scenarijus, kaip, esant skirtingoms COVID-19 aplinkybėms, bus ugdomi moksleiviai. Skirtingi planai parengti ikimokykliniam, pradiniam, viduriniam bei abiturientų ugdymui.
Šiemet ŠMSM įtvirtino, kad moksleiviai bus ugdomi kontaktiniu būdu, o nuotolinis ugdymas būtų įvedamas tik epidemiologinei situacijai itin suprastėjus. Tiesa, ministerija nenurodo tikslių epidemiologinių rodiklių, kuriuos pasiekus moksleiviai grįžtų mokytis į namus.
0 (žaliasis) LYGIS – COVID-19 lovų užimtumas < 300. Nepriklausomai nuo epidemiologinės situacijos lygio, jei taikomas testavimas kaupiniais, antigenais ar savikontrolė, ugdymas vykdomas kontaktiniu būdu.
1 (geltonasis) LYGIS – COVID-19 lovų užimtumas ≥ 300. Švietimo įstaigų darbuotojų testavimas vykdomas Vyriausybės nustatyta tvarka.
2 (raudonasis) LYGIS – priimamas atskiru LRV sprendimu. Švietimo ribojimai pradedama esant viršytoms nustatytoms rodiklių reikšmėms. Ribojimai gali būti tiek savivaldybės, tiek nacionaliniu lygiu.
Ikimokyklinukų ugdymas
Lietuvai pasiekus žaliąjį scenarijų, ugdymas ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose vyks kontaktiniu būdu. Įstaigos turės laikytis higienos normų – dezinfekuoti patalpas, jas valyti, vėdinti, plauti rankas.
Žaliajame scenarijuje grupių srautų atskyrimas ir paviršių testavimas yra tik rekomenduojami. Privalomos kaukės suaugusiems asmenims, taip pat privaloma sudaryti galimybę vaikams matuoti temperatūrą.
Geltonajam scenarijuje, kuriame Lietuva yra šiuo metu, galioja žaliajam scenarijui analogiškos sąlygos, tačiau grupių srautų atskyrimas tampa privalomu.
Raudonajame scenarijuje tėvai, jei tik turi galimybę prižiūrėti savo vaikus namuose, skatinami nevesti jų į darželius. Taip pat tampa privaloma testuoti paviršius, jei darželinukai nėra testuojami. Kitos sąlygos išlieka analogiškos geltonajam scenarijui.
Pradinukų ugdymas
Žaliajame scenarijuje privalu higienos priemonių, rekomenduojama atskirti klasių srautus, testuoti paviršius, vykdyti kaupinių ar savikontrolės testavimą. Kaukės privalomos tik suaugusiems asmenims. Taip pat privaloma sudaryti galimybę vaikams matuoti temperatūrą. Geltonajame scenarijuje be jau minėtų priemonių atsiranda privalomas klasių srautų atskyrimas.
Raudonajame scenarijuje ugdymas tebevyksta kontaktiniu būdu, tačiau be jau minėtų priemonių privalomu tampa paviršių testavimas, jei moksleiviai nėra testuojami, taip pat kaukės jau privalomos visiems vaikams.
Vyresnių moksleivių ugdymas
Pagrindinio ir vidurinio bei pirminio profesinio mokymo moksleiviai žaliajame scenarijuje mokosi kontaktiniu būdu. Būtina laikytis minėtų higienos priemonių. Klasių srautų atskyrimas ir moksleivių testavimas ar vakcinavimas – tik rekomenduojami. Tačiau kaukės jau privalomos visiems – ir moksleiviams, ir įstaigų darbuotojams. Taip pat privaloma sudaryti galimybę vaikams matuoti temperatūrą.
Geltonajame scenarijuje be jau minėtų priemonių tampa privalu atskirti klasių srautus.
Raudonajame scenarijuje, jei klasė turi imunitetą arba yra reguliariai testuojama, taikomas kontaktinis ugdymas, kitais atvejais – mišrusis. Be jau minėtų priemonių tampa privalu atlikti kaupinių ar savikontrolės testus.
Abiturientų ugdymas
Žaliajame scenarijuje abiturientai ugdomi kontaktiniu būdu. Be to, ministerija priėmė sprendimą, kad moksleiviai kontaktiniu būdu nuo 2022 m. vasario 1 d. bus ugdomi bet kokiu atveju.
Taip pat žaliajame scenarijuje abiturientai privalės laikytis jau minėtų higienos reikalavimų, klasių srautų atskyrimas, testavimas ar vakcinavimas – tik rekomenduojami.
Tačiau kaukių dėvėjimas privalomas visiems. Taip pat privalomas sudaryti galimybę moksleiviams matuoti temperatūrą.
Geltonajame scenarijuje be jau minėtų priemonių klasių srautų atskyrimas tampa privalomas.
Raudonasis scenarijus nuo geltonojo nesiskiria.