Nekilnojamojo turto savininkai už tai dovanodavo savo nuosavybę arba perrašydavo nusikaltėliams, kurie pardavę namus ir butus galėjo mėgautis prabanga.
Vilniaus apygardos prokuratūra ir policija apie „juoduosius“ nekilnojamojo turto agentus išgirdo dar 2009 metais, kuomet į pareigūnus kreipėsi mirusio vyriškio artimieji. Policijai jie aiškino, jog velionis turėjo turto, tačiau jis perrašytas kitiems asmenims.
Išnagrinėję kelis mįslingus atvejus, kuomet žmones prarado turtą, policija nustatė įtariamųjų ratą. Paaiškėjo, jog jie prabangiai gyvena, važinėja naujais automobiliai, skolina ir švaisto nežinia kaip įgytus pinigus.
Įspūdingos sumos
Neteisėtais būdais gavę nekilnojamojo turto, gaujos nariia jį parduodavo už įvairias sumas – nuo 50 tūkstančių iki šimtų tūkstančių litų. Nusikaltėlių grobiu tapo keli butai sostinėje Žirmūnuose ir Fabijoniškėse, žemės sklypai su namais ir be jų, esantys Vilniaus rajone.
Viena moteris agentams sutiko parduoti tik žemės sklypą, tačiau vėliau paaiškėjo, jog lietuviškai nesuprantanti moteris pasirašė dokumentus, kuriais pardavė ir namą. Likusi be nieko senolė kreipėsi pagalbos į policiją.
Taip nukentėjo ir vienas vyras, sukčiams pardavęs net du sklypus, tačiau pinigų negavęs.
Likdavo be pinigų ir turto
Nuo „juodųjų“ agentų, kurie skelbdavosi internete, jog padeda parduoti namą ar sklypą, nukentėjo skolose skendėjęs vyras, kurio sklypą, gyvenamąjį namą ir pagalbinius pastatus antstoliai pardavinėjo varžytinėse.
Nusikaltėliai sugebėjo vyrą įtikinti, jog varžytinės neįvyko ir privertė nuo sąskaitos nuimti antstolės sumokėtus pinigus už parduotą nuosavybę.
„Agentai“ pardavė dar tris žemės sklypus, tačiau jų savininkas taip pat negavo nė cento, nors nusikaltėliai jau skaičiavo pinigus.
Panašiai buvo apgauti ir dar keli asmenys. Tačiau, kaip aiškėja, nukentėjusiųjų gali būti daugiau, nei skelbiasi nustatę policijos pareigūnai, šiuo metu atliekantys tyrimą dėl dešimties nusikalstamų veikų.
Šelpdavo maistu, malkomis, pinigais
Pareigūnai nustatė, jog ieškodami aukų, nusikaltėliai dairėsi pagyvenusių žmonių, piktnaudžiaujančių alkoholiu, silpnos atminties.
Nužiūrėdami turtą, susidraugaudavo su savininkais, išklausydavo juos. Jeigu prireikdavo – pirkdavo maisto, malkų, duodavo pinigų, dažniausiai po šimtą litų, kitus vaišindavo alkoholiu.
Savanoriškai padėdavo parašus
Kai aukos imdavo visiškai pasitikėti nusikaltėliais, šie juos priversdavo pasirašyti įgaliojimus parduoti butą, dovanojimo vekselius. Kiti asmenys nesuvokdavo savo ir nusikaltėlių veiksmų.
Atėjus pas notarus banditai liepdavo senukams sakyti, kad pinigus gavo, nors nusikaltėliai duodavo vos kelis šimtus litų. Notarų prokuratūra nesirengia apklausti, o ir tai padaryti būtų labai sunku: „Nejaugi kuris nors iš jų prisipažins, kad kažko nesužiūrėjo“, – sakė L. Kuprusevičius.
Trys mįslingos mirtys
Anot L. Kuprusevičiaus, užvaldžius nekilnojamąjį turtą, aukos dažniausiai atsidurdavo gatvėje, o trys jų mirė.
Pasak jo, nėra įrodymų, kad įtariamieji naudodavo smurtą, tačiau turima informacijos, jog kad prisidėjo prie senukų mirties: „Ekshumacijos neatliksime, tam nėra reikalo. Kol kas duomenų , kas būtų kas nors tyčia nužudytas, neturime“.
Kiek tiksliai nukentėjusiųjų byloje, kol kas neaišku. Nemažai jų policija aptiko, kai vykdė gyventojų apklausą vietovėse, kur gyveno „juodųjų“ nekilnojamojo turto agentų aukos.
Turtas nepriklauso įtariamiems
Per kratas pas sulaikytuosius aptikta įvairių dokumentų, sutarčių ir mokėjimo kortelių, kito turto, kuris užrašytas jų giminaičių vardu. Net prabangūs automobiliai priklausė ne jiems.
Į policijos rankas įtariamieji Ryšard Tripuckij, Albert Tunkėvič, Andžej Gulbickij ir Ričardas Nevėra įkliuvo antradienio vakarą. Du sulaikyti Nemenčinės plente važiuojant visureigiu, kiti – namie.
R. Trupickij, A. Tunkevič ir A. Gulbickij – už grotų praleis tris mėnesius, o R. Nevėra – penkiolika parų.
Turto viliotojai veikė ir anksčiau
Prieš dešimt metų į pareigūnų akiratį pateko du armėnų kilmės piliečiai, kurie suleisdavo aukoms klofelino arba nugirdydavo prastos kokybės alkoholiu ir pasisavindavo jų turtą. Nusikalstamos gaujos nariai nuteisti kalėti.