Į Lietuvą perkeltas ir čia jau puse bausmės atlikęs vyras siekė, kad būtų paleistas lygtinai. Nors teismas ir įvertino vyro daromą pažangą, tačiau nuspręsta, kad į laisvę jam dar per anksti.
A. Buinevičius buvo nuteistas Jungtinės Karalystės Truro karūnos teismo. 2018 m. liepos 19 d. nuosprendžiu vyras nuteistas dėl dviejų nusikalstamų veikų padarymo – dėl pasikėsinimo apvogti ir dėl šaunamojo ginklo imitacijos panaudojimo, siekiant įbauginti.
Jo planą įgyvendino 4 lietuviai. Paslėpę veidus po kaukėmis bei pasiėmę žaislinius ginklus jie įsiveržė į juvelyrinę parduotuvę. Pagrobę turtą, jie sėdo į automobilį ir išvažiavo. Tačiau netrukus buvo sulaikyti.
Pareigūnai sulaikė ir iš Jungtinės Karalystės į Lietuvą tą patį vakarą skristi norėjusį A. Buinevičių, kuris stojo prieš vietos teismą. Jungtinėje Karalystėje jam buvo paskirta galutinė 16 metų laisvės atėmimo bausmė.
Kauno apylinkės teismo Kėdainių rūmų 2019 m. gegužės 29 d. nutartimi buvo pripažintas Jungtinės Karalystės teismo nuosprendis ir suderinus su Lietuvos Respublikos baudžiamuoju kodeksu vyrui paskirta galutinė 10 metų laisvės atėmimo bausmė.
Bausmės pradžia skaičiuojama nuo 2018 m. sausio 15 d., o pabaiga numatyta 2028 m. sausio 15-ąją. Aiškėja, kad A. Buinevičius anksčiau teisme buvo teistas penkis kartus, tačiau bausmę jau buvo atlikęs.
Teikimas dėl lygtinio paleidimo
Lygtinio paleidimo iš laisvės atėmimo vietų įstaigos komisija nutarė taikyti nuteistajam A. Buinevičiui lygtinį paleidimą neatlikus 4 metų 4 mėnesių ir 1 dienos laisvės atėmimo bausmės.
Atlikus pakartotinio nusikalstamo elgesio rizikos vertinimą pagal specialią metodiką, buvo nustatyta vidutinė nuteistojo pakartotinio nusikalstamo elgesio rizika.
Komisija pabrėžė, kad nuteistasis vidaus tvarkos taisyklių nepažeidinėja, galiojančių nuobaudų neturi, motyvuotai tęsia darbinę veiklą, turi teigiamas nuostatas taikomas priežiūros atžvilgiu.
Jis neišsako kriminalinį elgesį palaikančių nuostatų, socialinius ryšius palaiko su artimaisiais, laisvėje turi tinkamas gyvenimo sąlygas, elgiasi motyvuotai, išreiškia motyvaciją pozityviems elgesio pokyčiams.
Asmuo suvokia būtinybę laikytis įstatymų bei nustatytų taisyklių tam, kad galėtų tinkamai prisitaikyti visuomenėje. Nuteistasis yra motyvuotas grąžinti esamas skolas, lygtinio paleidimo taikymas galėtų leisti nuteistajam greičiau tai padaryti, dėl planuojamo įsidarbinimo numatytoje darbovietėje, kurioje bus mokamas ženkliai didesnis darbo užmokestis.
Jis bausmę atlieka už įstaigos teritorijos ribų, dirba ir nesukelia jokio pavojaus visuomenei. Nuteistasis vykdo individualiame socialinės reabilitacijos plane numatytas priemones, per nustatytą laikotarpį iš dalies įvykdė Lygtinio paleidimo iš laisvės atėmimo vietų įstaigos komisijos kalėjime paskirtas rekomendacijas ir nuteistojo elgesys bausmės atlikimo metu sudaro pagrindą manyti, kad nuteistasis laikysis įstatymų ir nebenusikals.
Nepaisant to, teisme gautas Kauno apygardos prokuratūros Marijampolės apylinkės prokuratūros prokuroro atsiliepimas, kuriuo buvo prašoma netvirtinti Lygtinio paleidimo iš laisvės atėmimo vietų įstaigos komisijos teikimo.
Teismo argumentai
Teismas atsisakė vyras išleisti į laisvę. Byloje esantys duomenys patvirtina, kad A. Buinevičius yra atlikęs numatytą paskirtos laisvės atėmimo bausmės dalį, būtiną sprendžiant lygtinio paleidimo iš laisvės atėmimo vietos įstaigos klausimą.
Nuteistasis laisvės atėmimo bausmę atlieka atviro tipo bausmės atlikimo vietoje, bausmės atlikimo laikotarpiu nepažeidė vidaus tvarkos taisyklių ir režimo reikalavimų, penkis kartus skatintas, mokėsi, įgijo ožinio krano operatoriaus specialybę, dirba.
Nepaisant daromos pažangos, teismas pažymi, kad teigiamai nuteistąjį charakterizuojančios aplinkybės nėra absoliutus pagrindas spręsti, jog savo elgesiu jis jau įrodė, kad toliau gali būti taisomas neizoliuotas nuo visuomenės ir, kad paskirtos bausmės tikslai jau pasiekti.
Teismo nuomone, A. Buinevičius šiuo metu elgiasi taip, kaip privalo elgtis kiekvienas laisvės atėmimo bausmę atliekantis asmuo. Teismas taip pat pažymi, kad lygtinis paleidimas iš nuteisto asmens reikalauja maksimalios jo elgesio korekcijos, kuri leistų daryti abejonių nekeliančią išvadą dėl tolesnio, išimtinai vien tik teisėto, nuteisto asmens elgesio šiam būnant laisvėje, todėl bet kokia vis dar galima tokio asmens elgesio korekcija turi būti analizuojama itin atidžiai.
Teismas įvertino ir tai, kad A. Buinevičius laisvės atėmimo bausmę atlieka už sunkaus nusikaltimo padarymą, t. y. jis, laikotarpyje nuo 2017 m. spalio mėn. iki 2018 m. lapkričio 11 d., organizuotoje grupėje, panaudodami imitacinį šaunamąjį ginklą pasikėsino įvykdyti plėšimą siekiant pavogti didelės vertės turtą iš juvelyrinių dirbinių parduotuvės.
Nuteistasis anksčiau teistas, šiuo metu atlieka trečią laisvės atėmimo bausmę. Teismo vertinimu, neabejotinai atskleidžia netinkamą nuteistojo požiūrį į visuomenėje priimtas moralės bei elgesio normas, rodo, jog vertinamu atveju jis nusikalto ne atsitiktinai, o dėl susiformavusių neigiamų vertybių, kas neabejotinai didina nuteistojo pavojingumą visuomenei. Todėl vyras dar turės likti įkalinimo įstaigoje.