„Balsas.lt savaitės“ skaitytojams siūlome ištrauką iš po kelių savaičių pasirodysiančios knygos „Tikroji „daktarų“ istorija“ apie vieną iki šiol neužbaigtą kriminalinę bylą.
Sugrįžo kraupūs išgyvenimai
Neretai Kauno veikėjai, nelinkę nusikratyti kriminalinio šešėlio ar pažįstamų, turinčių kriminalinį šleifą, garsioms moterims užtraukia ne tik gėdą, bet ir ilgus metus trunkantį skausmą, nežinią ir vienatvę.
Tokie prieš keletą metų patirti išgyvenimai žinomą kaunietę, vienos seniausiai Lietuvoje veikiančios modelių agentūros savininkę kaunietę Jolantą Sadauskienę užgriuvo dar kartą, kai paprašiau prisiminti vieną iki šiol galutinai neištirtą kriminalinę bylą.
„Man iki šiol skaudu, negaliu to užmiršti. Reikėjo daug pastangų vėl atsistoti ant kojų, vėl šypsotis ir gyventi toliau. Sunku tai nupasakoti. Kai jauti skausmą, galvoji, kaip gyventi ir nesigilini į kitką, tačiau vėliau, kai pradėjau domėtis tyrimo eiga, pamačiau, jog rezultatų nėra.
Iš pradžių dažnai skambindavau į Kauno apygardos prokuratūrą ir domėjausi šia byla, bet vėliau man jau pasidarė bloga nuo tokio bendravimo. Atrodydavo, kad išmaldos prašyčiau. Teisėsaugos darbo rezultatai ir tempai verčia abejoti, ar išvis yra interesas atskleisti žmogžudystę“, − kalbėjo J. Sadauskienė.
Ji jau ketvirtus metus ieško atsakymo, kas ir kodėl nužudė jos buvusį sužadėtinį, 38 metus ėjusį kaunietį Marių Krygerį.
Užklupo miegančius
Tiesos paieškos M. Krygerio nužudymo byloje moteriai neatsitikinai kelia abejonių.
2006 metų lapkritį įspūdingo grožio gamtos apsuptyje Vilkaviškio rajone įsikūrusiame Vištyčio miestelyje, kaimo turizmo sodyboje, vyko kauniečių ir marijampoliečių vakarėlis. Jis pasibaigė tuo, kad paryčiais paslaptingomis aplinkybėmis buvo nužudytas vienas šios kompanijos dalyvių – verslininkas ir vieno sostinės viešbučio vadovas M. Krygeris.
Po netikėto užpuolikų pasirodymo buvo apšaudyti du jo bičiuliai: pastaraisiais metais su Kauno „daktarais“ siejami Kęstutis Miliauskas, pravarde Šramas, ir Artūras Adomėnas, geriau pažįstamas Travoltos pravarde.
Tąsyk Šramui užpuolikų kulka sutrupino dubens kaulą, o A. Adomėnui buvo peršauta pėda. Prieš užmigdami kauniečiai netoliese buvusiame namelyje puotavo su Marijampolės šešėlinio pasaulio garsenybe tituluojamu Raimondu Burba, pravarde Raikinas, bei jo parankiniais.
„Šiandien tik galima kelti versijas, bet nemanau, kad Marius buvo nužudytas tyčia. Jis neturėjo jokių reikalų su tais veikėjais. Iki to baisaus vakaro jis niekada nebuvo susitikęs su Raikinu.
Pamenu, kad pernelyg apkvaitusią kompaniją vis raminau. Ir vieni, ir kiti puldavo. Tą konfliktą išvystė ne kokios nors skolos ar nesutarimai, o alkoholis. Aš marijampoliečiams pasiūliau, kad tiesos paieškas pradėtume kitą rytą, kai visi išsiblaivysime. O tada išsiskirstėme į savo namelius, − tos nakties įvykių prisiminimais dalijosi A. Adomėnas. − Kiek man teko domėtis, Marius nuo žudikų krito dėl to, kad miegojo nepatogiausioje vietoje – šalia lango, pro kurį į mūsų kambarį įsiveržė užpuolikai.
Aš pats miegojau šalia Mariaus ant grindų ir prabaudau tik nuo šūvių, kurie buvo paleisti į mano kojas. Iki tol niekas nieko negirdėjo, nes gulėjome iškritę nuo alkoholio“.
Dulka ant stalo
Šią, atrodo, iš pirmo žvilgsnio paprastą žmogžudystę iš pradžių tyrė Kauno, Vilkaviškio, Marijampolės bei Kalvarijos policijos pareigūnai. Jie intensyviai ieškojo kruvinai pasibaigusio incidento dalyvių, liudininkų ir įtariamųjų.
Šiuo metu byla guli ant Kauno apygardos prokuroro Egidijaus Palaimos stalo. Jis pasižymi kaip vienas prokuroras, kuris uoliai imasi rezonansinių bylų, tačiau jos dažniausiai lieka neištirtos. Jis vienas teisėsaugininkų aktyviai, tačiau visiškai nesėkmingai ieškančių Kauno pedofilijos byla pramintos istorijos garsenybės − Drąsiaus Kedžio.
Gavo riebų kąsnį?
Neseniai pasidomėjus, ar sėkmingai vyksta M. Krygerio nužudymo bylos tyrimas, Kauno apygardos prokuratūros atstovė ryšiams su visuomene Vaida Kibirkštytė raštiškai atsakė: „Baudžiamoji byla yra ikiteisminio tyrimo stadijoje. Asmenims, kuriems šiuo metu yra pranešta apie įtarimus padarius nusikalstamą veiką, paskirtos kardomosios priemonės rašytinis pasižadėjimas neišvykti ir užstatas. Ikiteisminiame tyrime noriai bendrauja ir bendravo visi asmenys, kurie buvo apklausiami kaip liudytojai. Ikiteisminiame tyrime poveikis tyrimą atliekantiems pareigūnams nebuvo ir nėra daromas. J. Sadauskienė ikiteisminio tyrimo metu buvo apklausta.
Šiuo metu yra reikalinga atlikti ikiteisminiam tyrimui reikšmingus tyrimo veiksmus, kuriuos atlikus ir bus priimamas procesinis sprendimas dėl ikiteisminio tyrimo pabaigimo.“
„Šioje byloje yra daug keistų dalykų. Tas vilkinimas mane labai stebina. Pradedu manyti, kad kažkas iš prokurorų į delną gavo riebų kąsnį, todėl pamažu ši byla yra marinama, − kalbėjo nuo paslaptingų užpuolikų šūvių nukėntėjęs nužudytojo M. Krygerio draugas A. Adomėnas. − Man kaip nukentėjusiam niekada nebuvo surengta akistata su įtariamais mūsų užpuolikais.
Žinau, kad lemtingą naktį į mūsų namą įslenkančius užpuolikus užfiksavo šalia namelio įrengta vaizdo kamera. Ši nufilmuota medžiaga dabar išsiųsta, atrodo, į vieną Skandinavijos šalių, kur vietiniai ekspertai bando nustatyti tam tikrus parametrus, kurių nesugeba identifikuoti mūsiškiai teisėsaugininkai.“
Namas mįslingai sudegė
Šešerius metus artimai su nužudytuoju M. Krygeriu bendravusi tarptautiniame modelių versle sėkmingai besidarbuojanti J. Sadauskienė pasakojo, kad kaskart, suradęs laisvesnę dieną ir bendraminčių kompaniją, jos buvęs sužadėtinis skubėdavo žvejoti į Vištytį.
„Tačiau aplink Marių nuolat sukdavosi daug įvairiausių žmonių, nes jis mokėjo bendrauti su įvairiausio plauko veikėjais. Į Vištytį atvažiuodavau su Mariumi tik dėl to, kad ten nuostabi gamta, bet kaskart nuvykusi nesurasdavau tinkamos kompanijos, − atsiduso J. Sadauskienė. − Vadinamieji Mariaus „draugai“ mane keikė. Sakydavo, kad pabaisa boba Mariukui neleidžia nieko į namus pasikviesti. Jie nuolat trynėsi prie Mariaus. Iš pradžių atrodė žmoniški. Tačiau po jo mirties tas žmoniškumas baigėsi.“
Apie nelaimę J. Sadauskienei buvo pranešta telefonu, nes tomis dienomis ji verslo reikalais viešėjo Taline. „Kažkodėl niekas man iš Mariaus draugų ir vietinių Vištyčio gyventojų nesiteikė paskambinti ir pranešti apie tos nakties tragediją“, − kalbėjo iki šiol mylimojo netektį išgyvenanti J. Sadauskienė.
Nemažesni stebuklai dėjosi ir praėjus keliems mėnesiams po žmogžudystės. Vištyčio poilsiavietės sodyboje netikėtai kilo gaisras, liepsnos sunaikino namą, kuriame buvo nužudytas buvęs J. Sadauskienės sužadėtinis.
TIK FAKTAI
2000-aisiais aplink Kauną kriminalistai demaskavo kelis pogrindinius amfetamino fabrikėlius. Manoma, kad jiems finansavimą suteikdavo keletas nusikaltėlių, tarp kurių minimas ir K. Miliauskas-Šramas.
Praeityje K. Miliauskas buvo siejamas su „Titano“ ir „Centro“ kriminalinėmis gaujomis, tačiau buvo metas, kai jis veikė prisišliejęs prie paties Henriko Daktaro-Henytės.
„Kaip suprantu, niekas šioje byloje neišaiškėjo ir nelabai kam įdomu aiškintis, kas tada iš tiesų buvo. Šiaip geriausia būtų pasimatyti ir plačiau pašnekėtume“, − telefonu kalbėjo K. Miliauskas. Tačiau kaunietis nepasirodė nei tą dieną, nei po to keletą kartų atidėjęs žadėtą susitikimą, galiausiai išvis neatsakė į žurnalisto telefono skambučius.