Daugiau apie tai – TV3 Žinių reportaže.
Tai, kas buvo matyti šalia Pabradės poligono prieš keletą savaičių ir dabar – drastiškas skirtumas. Pelkė labai stipriai pasikeitusi, tiksliau, pelkės net nematyti. Aplink yra tik ežeras. Kariuomenė prieš keletą savaičių iš pelkės ištraukė nuskendusį šarvuotį – dar matyti vėžės, kaip šarvuotis buvo tempiamas į krantą. Ten šarvuotyje rasti trijų karių kūnai, o vėliau dar vienas kūnas, iškritęs iš šarvuočio. Šiuo metu aplinkosaugininkai tiria gamtai padarytą žalą.
Pelkė, kuri dabar pavirto į vientisą ežerą, yra stipriai pasikeitusi. Prieš keletą savaičių pelkė buvo kur kas mažesnė ir buvo atskirta nuo ežero. O kadangi šarvuotis nugrimzdo gilyn, jis pasidengė ne tik dumblu, iš jo ištekėjo ir dyzelinas.
„Kodėl buvo imtasi veiksmų, todėl, kad buvo pastebėtos dėmės ant vandens, bet tos dėmės iškart buvo šalinamos: purškiamas specialus skystis, kuris skaido naftos produktus“, – teigė Saulius Ivanauskas, padarinių likvidavimo grupės vadovas.
Laukia aplinkosaugininkų verdikto
Šiuo metu kariuomenė laukia aplinkosaugininkų vertinimo, kokia žala yra padaryta gamtai. Greičiausiai žala gamtai bus minimali, svarsto kariuomenės atstovas.
„Naftos išsiliejimo produktų buvo minimaliai, mūsų nusamdyta įmonė atliko pirminius vertinimus, pirminį žalos pašalinimą, kaip matote, sakykime, tų žalos padarinių nėra matyti, bet vertinimą galutinai atlieka Aplinkos apsaugos departamentas“, – tikino padarinių likvidavimo grupės vadovas S. Ivanauskas.
Vieta, kur nuskendo šarvuotis ir keturi kariai, yra ypatinga ir tuo, kad per pelkę keliauja dujotiekis į Visaginą, kuris iki šiol yra išjungtas. Neaišku, ar jį saugu šiuo metu paleisti. Šiuo metu netoli pelkės esančioje teritorijoje sužymėti keliai, kariuomenė planuoja aiškiau sužymėti ir šalia poligono esantį dujotiekį.
„Turėjome susitikimus su „Amber Grid“ atstovais, kad iš naujo įvertintume tiek žymėjimus poligone, tiek mūsų naudojamus žemėlapius, kad juose aiškiai atsispindėtų, kur trasos, kur galima važiuoti, kur negalima“, – teigė S. Ivanauskas.
Neatmetama, kad kariai paprasčiausiai galėjo nuklysti nuo kurso ir važiuoti ne tuo keliu, kuriuo reikėtų. Taip pat ir keliai tuo metu nebuvo pažymėti. Vieta, kur nuskendo šarvuotis su kariais, nėra poligono teritorija, tai – karių treniruočių zona.
Šarvuočio traukimo iš pelkės operacija truko apie savaitę. Tiesa, pirmiau iš pelkės kariuomenė ištraukė šarvuotį su trimis nuskendusiais kariais, o kitą dieną rastas ketvirtas nuskendęs karys. Po keleto dienų Lietuva iškilmingai atsisveikino su žuvusiais amerikiečių kariais Katedros aikštėje, jie išlydėti į Jungtines Valstijas pas savo šeimas.
JAV atsisveikinta su vienu iš žuvusių karių
Jungtinėse Valstijose įprasta žuvusius karius laidoti pagrindinėse Arlingtono nacionalinėse kapinėse, Virdžinijoje. Tačiau galutinis sprendimas, kur bus laidojami kariai, ir, ar atsisveikinimo ceremonija bus vieša – sprendžia žuvusio kario artimieji. Šiuo atveju šeimos nusprendė organizuoti privačias laidotuves.
Jose Duenezo jaunesniojo, 25-erių seržanto, laidotuvės buvo surengtos Džoliete, Ilinojaus valstijoje. Jo artimieji iki šiol sukrėsti, prisimena, koks buvo Jose.
„To niekada neturėjo būti. O dabar liko trys gedinčios žmonos ir jų vaikai“, – teigė žuvusio kario našlė Kaii Duenez.
„Jose buvo vienas maloniausių žmonių pasaulyje. Jo šypsena galėjo nušviesti visą kambarį, o jo būdas pripildė visų širdis džiaugsmo, meilės ir pasitikėjimo“, – sakė žuvusio kario draugas Joe Grieshaberis.
Miesto gyventojai išsirikiavo gatvėje ir taip išreiškė palaikymą žuvusiojo šeimai, atidavė pagarbą žuvusiam kariui. Atsisveikinimas su kariu vyko privačiai. Žuvusių karių šeimoms aktyviai aukojo ir „TV3 Žinių“ paraginti žmonės – savo paramą žuvusiesiems skyrė 6000 mūsų Žinių žiūrovų.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
VISAS TV3 ŽINIAS ŽIŪRĖKITE ČIA:





























































































































































































































































