Sportinių mašinų gausmas, tranki muzika, kalnai tuščių alaus skardinių, plastikinių indų, saulėgrąžų lukštų ir nuorūkų – toks vaizdas po kiekvieno savaitgalio jau tapo kone kasdienybe už prekybos ir pramogų centro „Babilonas“ gyvenantiems naujakuriams.
Teks ieškotis kitos vietos
Ilgai kentę greičio mėgėjų kaimynystę, atrodo, dabar gyventojai galės ramiau atsikvėpti, nes praėjusią savaitę įrengti greičio ribojimo kalneliai, vadinamieji „gulintys policininkai“.
Kaip pasakojo jau beveik metus „Babilono“ gyvenvietėje gyvenantis panevėžietis, kiekvieną savaitgalio vakarą vykstančios gatvės lenktynės prasideda cypiančiomis padangomis, visu garsu paleista muzika, o baigiasi muštynėmis ir kalnais šiukšlių.
„Į savo namus turiu grįžti kaip „Formulės“ trasa, nes iš keturių eismo juostų trys užstatytos automobiliais. Vos ne į kiemą suvažiuoja žioplių mašinos. Triukšmas didžiulis – įsivaizduokite 150 kilometrų per valandą lekiančią mašiną, kurios duslintuvas nupjautas, ir visu garsu paleistą muziką. Beveik kiekvieną savaitgalį – avarijos, tik kaltų nėra. Jaunimas viską bando išsiaiškinti kumščiais“, – pasakojo vyriškis.
Panevėžiečio teigimu, nors policija nelieka abejinga gyventojų kvietimams sutramdyti greičio mėgėjus, tačiau atvykusi ne visada ką gali ir padaryti, nes jaunimas tiesiog „bendrauja“ tarpusavyje, už sėdėjimą automobilyje ar stovėjimą šalia jo juk nenubausi.
„Tai yra atsakomybės klausimas. Normalūs žmonės tikrai nemano, kad lakstyti miesto gatvėmis – normalu. Juk yra sporto klubai, kurie traukos lenktynes rengia legaliai ir saugiai“, – mano vyras.
Vos kelis mėnesius į netoli jaunimo pamėgtą lenktynių vietą atsikėlusi su šeima gyventi Irena pasakojo, kad buvo šokiruota, kai išvydo, kaip atrodo gyvenvietė po jaunimo šėlsmo.
„Triukšmą dar galime pakęsti, bet palieka tokį šiukšlyną, kad baisu, o ryte po tas šiukšles dar benamiai rausiasi“, – baisėjosi moteris.
Trūksta kultūros
„Ogmios grupės“ generalinis direktorius Arūnas Žemaitis, iš savo namų balkono puikiai matantis nelegalias lenktynes, įsitikinęs, kad problemos nebūtų, jeigu jaunimas mokėtų kultūringai leisti laisvalaikį.
„Teko daug keliauti po pasaulį ir matyti panašių renginių. Tačiau niekur nemačiau, kad būtų elgiamasi taip, kaip čia. Jeigu Amerikoje organizuojamos panašios lenktynės, teritorija būna aptverta, visi elgiasi tvarkingai. O pas mus – kalnai šiukšlių, triukšmas ir lekiantys greitosios pagalbos automobiliai. Kas bus, jeigu vieną dieną kas nors užsimuš?“ – kalbėjo vyras.
Pasak A. Žemaičio, į tokius jaunimo pasilinksminimus ir taip jau buvo žiūrima per daug tolerantiškai.
„Lenktynėms turi būti įrengta atskira vieta su šiukšlių dėžėmis, biotualetais, o svarbiausia – užtikrinamas saugumas. Jaunimui rengiame kartingų, krepšinio ir kitas varžybas, bet kai jie įsivaizduoja galintys daryti bet ką po kitų langais, to toleruoti negalime“, – sakė A. Žemaitis.
Jo teigimu, už „Babilono“ sparčiai dygsta gyvenamųjų namų kvartalai, žmonės, statantys savo svajonių namus, nori mėgautis ramybe, o ne motorų gausmu ir cypiančiomis padangomis.
Lenktyniaus gatvėse
„Babilono“ marketingo direktoriaus Eriko Petkevičiaus teigimu, traukos lenktynių, vadinamojo „drago“, mėgėjai – didžiulis galvos skausmas. Palenktyniauti mėgstantis jaunimas jau ne pirmus metus savaitgaliais vakarais rinkdavosi K. Naruševičiaus ir Klaipėdos gatvių gale.
Anot E. Petkevičiaus, į tokį pasilinksminimo būdą būtų galima žiūrėti atlaidžiai, jeigu būtų laikomasi saugumo, o pasivažinėję lenktynininkai susirinktų savo šiukšles. Verslininkai ir gyventojai ne tik patiria nemenkų nuostolių, bet ir turi sutvarkyti paliktus šiukšlynus.
„Buvome susitikę ir su „drago“ organizatoriais, kalbėjome, kad toleruosime jų pasivažinėjimus, jeigu laikysis tvarkos, net žadėjome padėti įrengti šiukšlių konteinerius. Suprantame, kad jaunimui reikia kur nors išsikrauti. Tačiau padėtis nepasikeitė“, – sakė E. Petkevičius.
Marketingo direktoriaus teigimu, apie šią opią problemą buvo diskutuojama ir Savivaldybėje, buvo pasiūlyta verslininkų lėšomis nutiestą gatvę perduoti valdyti Savivaldybei, tačiau iš pastarosios jokio atsako nebuvo sulaukta.
„Policija čia dažnai budėdavo, greičio mėgėjus išvaikydavo bent pusvalandžiui, bet problemos tai neišspręsdavo. Iš Savivaldybės nesulaukėme jokios reakcijos – nei dėl autobuso maršruto iki „Babilono“ gyvenvietės pratęsimo, nei dėl nelegalių lenktynių. Miesto gyventojų saugumu turėtų rūpintis Savivaldybė, bet jai tai nė motais, tad tenka sukti galvą verslininkams“, – valdininkų abejingumu stebėjosi E. Petkevičius.
Pasak jo, dviejose K. Naruševičiaus gatvės vietose išdygs kalneliai. Mėgstantis adrenaliną jaunimas privalės persikelti kitur. Panevėžio greičio mėgėjų socialiniame tinklalapyje jau diskutuojama, kur būtų galima rinktis.
Siūlomos vietos – J. Janonio gatvės pabaiga, ruožas nuo Rožyno „Iki“ iki žiedinės sankryžos prie Piniavos ar net Nemuno gatvė, kai bus išlietas naujas asfaltas.
„Jaunimas savo veiklos tikrai nenutrauks, susiras kitą vietą, bet ar nebus taip, kad jie pradės lakstyti miesto gatvėmis“, – svarstė E. Petkevičius.
Saugios vietos netinka
Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos biuro viršininko Virginijaus Mačėno teigimu, saugos kalnelius buvo galima įrengti jau seniai, tačiau verslininkai ir Savivaldybė nesutarė, kam tai reikėtų padaryti. Kol vyko svarstymai, ir gyventojai neturėjo ramybės, ir buvo švaistomos mokesčių mokėtojų lėšos, nes kiekvieną savaitgalį K. Naruševičiaus gatvėje turėjo budėti ekipažas.
„Policijos darbas labai brangus. Kai bus įrengti kalneliai, nebereikės ir policijos ekipažo. Problema ta, kad, be nelegalių lenktynių, mieste būna daug įvykių, todėl jeigu nespėja kiti ekipažai, jiems skuba padėti ir tas, kuris budi K. Naruševičiaus gatvėje. Vos tik pajuda patruliai, prasideda lenktynės“, – „Sekundei“ teigė V. Mačėnas.
Jo tvirtinimu, vargu ar greičio fanatikai pasklis po gatves, nes net ir naktimis čia vyksta eismas, tuo labiau kad miesto gatvės – ne pačios geriausios būklės lenktynėms. Tačiau būtų naivu tikėtis, kad jaunimas pasitrauks į pogrindį ir važinės tik ten, kur saugu ir jų niekas nemato.
„Varžyboms patraukliausios – naują dangą turinčios gatvės. Bet mieste nėra patrauklu važinėti, nes čia vyksta eismas, apie lenktynes praneša gyventojai. O lenktyniauti atokiuose rajono keliukuose jie nenori, nes tokiems lenktynininkams reikia streso, juos palaikančių merginų, kad policija pavaikytų. Buvo toks metas, kai tuos beprotišku greičiu lankstančius vaikus saugojo mamos, o dabar juos turime saugoti mes, policininkai“, – sakė Kelių policijos biuro viršininkas.
Lina DRANSEIKAITĖ