Panevėžio kultūrą ir jos įstaigas drebinantys skandalai neaplenkė dar vienos srities – literatūros.
Viešai paskelbusi apie Kazimiero Barėno literatūrinės premijos paskyrimą jaunai rašytojai Indrei Jonušytei ir pranešusi iškilmingo apdovanojimo datą, premijos steigėja – Gabrielės Petkevičaitės-Bitės biblioteka sprendimą atšaukė ir nutarė, kad 2013 metų premija niekam nebus teikiama.
Specialiai iš Belgijos, kur dabar gyvena, į Panevėžį parskridusiai I. Jonušytė teko nuryti karčią piliulę. Vos ne renginio išvakarėse jaunąją rašytoją pasiekė ne itin maloni žinia, kad dėl Kazimiero Barėno literatūrinės premijos komiteto darbe atsiradusių procedūrinių problemų, kurių negalima išspręsti nepakeitus premijos nuostatų, yra atšauktas komisijos sprendimas skirti jai apdovanojimą.
Žengus svarbiausią žingsnį – išrinkus ir paskelbus nugalėtoją, staigus nuomonės pasikeitimas žadina mintis, kad be intrigų čia, ko gero, neapsieita.
Kodėl taip atsitiko, I. Jonušytė sako nežinanti ir neįtarianti, tačiau, be abejo, mažiau nustebinta ir įskaudinta būtų buvusi, jeigu ta premija iš viso nebūtų buvusi jai skirta.
Pretendentė į šį apdovanojimą buvo ne ji viena – net šeši autoriai to siekė. Komisija turėjo iš ko rinktis.
Komiteto pirmininkė G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekos direktorė Rima Maselytė sako, kad trys komisijos nariai balsavo už premijos skyrimą I. Jonušytei, kiti du – prieš. Taigi nugalėjo dauguma.
Tačiau kitą nuomonę turėjusieji užginčijo sprendimą ir pasiekė, kad premija nebūtų skirta. Į šios permainos vyksmą komiteto pirmininkė nenorėjo gilintis,
„Dėl kai kurių kritinių taškų susidarė tokia situacija“, – tepasakė ji.
Sprendimą užginčijo
Nuo 2007-ųjų kasmet renkančiame K. Barėno literatūrines premijos laureatus komitete yra penki nariai. Jo sudėtis kas treji metai keičiama.
Šiemet paskutinius trečiuosius metus dirbančio komiteto pirmininkė G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekos direktorė R. Maselytė sako, kad tik pakeitus premijos teikimo nuostatus bus galima tęsti veiklą.
„Šiemet susidūrėme su tokia situacija, kad užginčijus komiteto sprendimą kito nebebuvo galima priimti. Vienam pasišalinus, komisijos narių ir jų balsų liko po lygiai – du už, du prieš. Nuostatuose išeitis iš tokios padėties nenumatyta ir kito sprendimo, nepakeitus nuostatų, nebuvo galima priimti“, – „Sekundei“ teigė komiteto pirmininkė.
Kas kaišiojo pagalius į ratus ir ėmėsi keisti sprendimą, R. Maselytė nekomentavo.
„Yra nutarta situacijos nekomentuoti dėl tam tikrų galimų pasekmių“, – sakė bibliotekos direktorė.
Nekalbi buvo ir komisijos narė poetė Elvyra Pažemeckaitė: „Mes su direktore esame vieningos nuomonės, ką ji, komiteto pirmininkė, pasakė, tam ir aš pritariu.“
Į pokalbį nenorėjo leistis ir komiteto narė, Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininko pavaduotoja Birutė Jonuškaitė.
„Klauskite direktorės“, – tiek apie Panevėžyje skiriamos K. Barėno literatūrinės premijos šių metų rezultatus tepasakė ji.
Ir toliau rašys knygas
Vis dėlto sausio 16-ąją G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekos konferencijų salėje numatytas renginys, nors premija ir nebus įteikiama, vyks – tai bus autorinis I. Jonušytės kūrybos vakaras.
Atlėgus pirmam nemaloniam įspūdžiui rašytoja sako dėl susiklosčiusios situacijos labai neišgyvenanti: „Yra kaip yra. Didžiausia premija, kad mano knygas žmonės perka, skaito, kad girdžiu palankius atsiliepimus.“
Žinia apie įvertinimą jaunai moteriai buvo labai maloni, o paskirtos premijos atėmimas buvo dvigubai skaudus – tarsi kirtis šlapiu skuduru. Tačiau toks akibrokštas iš pasirinkto kelio neišmušė, nuo kūrybinės veiklos neatstūmė. Indrė tikina ir toliau rašysianti knygas.
K. Barėno literatūrinės premijos komisija buvo paskelbusi kad 2013-ųjų premijos laureate tapo panevėžietė Indrė Jonušytė už romaną „Prašau, nesudaužyk mano širdies“ („Magilė“, 2013).
Premiją laimėjusi knyga – penktoji rašytojos kūrybos aruode. Pirmąjį savo romaną ji pavadino „Rožių sala“, vėliau buvo išleistos dar trys knygos – „Angelų žaidimai“, „Jūros akmenukų karoliai“, „Baltas šešėlis“.
Kaip teigia bibliotekos direktorė R. Maselytė, I. Jonušytės kūrybos vakaras bus pirmasis festivalio, skirto jauniesiems, perspektyviems kūrėjams, renginys. Šiais metais bibliotekoje vykdomas projektas „Jaunųjų talentų sugrįžimas iš Europos kultūros centrų į gimtąjį Panevėžį“.
Tikra kiaulystė
Panevėžietė rašytoja, Rašytojų sąjungos narė Tilė Vakarė atkreipia dėmesį, kad tokių atvejų, kai jau skirta premija atimama, vargu ar kada nors būta.
„Tai tikra kiaulystė“, – mano rašytoja. Ji teigia, kad iki šiol skiriant premijas lemiama nuomonė visada būdavo būtent Rašytojų sąjungos atstovų. Šį kartą nuomonės nesutapo, tad buvo imtasi žygių ir priimtas sprendimas buvo atšauktas.
Faktai
Minima literatūrinė premija įsteigta Panevėžio rajone gimusio rašytojo, redaktoriaus, leidėjo K. Barėno (1907–2006) ir jo žmonos Marijos sumanymu paskatini jauną gabų prozininką.
Nuostatai skelbia, kad premiją steigia Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka. Premija mokama iš paramos teikėjų tam skirtos fiksuotos lėšų sumos.
Dvidešimties minimalių gyvenimo lygių dydžio premija skiriama kasmet už per pastaruosius dvejus kalendorinius metus išleistą geriausią jauno autoriaus (iki 35 metų imtinai) prozos knygą.
Premijos laureatą nustato bibliotekos sudaryta komisija – Kazimiero Barėno literatūrinės premijos komitetas, kurį sudaro pirmininkas ir keturi nariai. Komitetas sprendimus priima balsų dauguma.
K. Barėno literatūrine premija jau apdovanoti penki prozininkai: Laura Sintija Černiauskaitė („Benedikto slenksčiai“), Andrius Jakučiūnas („Tėvynė“), Ieva Toleikytė („Garstyčių namas“), Aleksandra Fomina („Mes vakar buvom saloje“) ir Jurga Tumasonytė („Dirbtinė muselė“).
Vitalija JALIANIAUSKIENĖ