• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje atlyginimai auga per greitai, sako ekonomistai. Anot jų, jei tempas nesumažės, ateityje gali padidėti nedarbas bei bankrotų skaičius. Lietuvos verslininkai gali prarasti savo konkurencingumą ir sulaukti Estijos likimo, kuri šiuo metu bando kapanotis iš ekonominio sunkmečio. Negana to, praėję metai ne visiems verslams buvo sėkmingi. Su tokiomis tendencijomis susiduria ir daugiau Europos valstybių.

Lietuvoje atlyginimai auga per greitai, sako ekonomistai. Anot jų, jei tempas nesumažės, ateityje gali padidėti nedarbas bei bankrotų skaičius. Lietuvos verslininkai gali prarasti savo konkurencingumą ir sulaukti Estijos likimo, kuri šiuo metu bando kapanotis iš ekonominio sunkmečio. Negana to, praėję metai ne visiems verslams buvo sėkmingi. Su tokiomis tendencijomis susiduria ir daugiau Europos valstybių.

REKLAMA

Apie tai, kas verslų laukia 2025-aisiais, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ – interviu su Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentu Vidmantu Janulevičiumi. 

Europos pramonėje – nuosmukis. To epicentras yra Vokietija. Kaip manote, ar ir šiemet Europos pramonė smuks? 

Nesikoncentruoju į vieną šalį, bet, aišku, didžiausias konkurentas Europos pramonei yra Kinija. Ir toliau ji išlieka konkurente. Jau gerą dešimtmetį kartoju, kad mes (Europa – aut. past.) žingsnis po žingsnio prarandame savo ateities kryptis. Prieš gerą dešimtemį pasaulyje išpopuliarėjo saulės energetika, ji paplito labai plačiai. Mes Kinijai šią stategiškai svarbią kryptį atidavėm 50–100 metų. Tada pasaulis sekė vėjo energetika. Jau ir tada buvo paprasta suvokti, kad ankščiau ar vėliau į rinką ateis elektromobiliai. Supratome, kad Europa pasaulyje yra stipri tik savo vidaus degimo ir dyzelio variklių gamyba – mes juos taip ištobulinome, kad Kinijai sunku juos nukopijuoti. Bet tuo tarpu Kinija susikoncentravo į elektromobilius – į ateitį. Mes to nedarėme, o kinai dabar yra pasiruošę ne tik elektromobilių kėbulams, bet ir lėktuvams, naujos kartos traukiniams – mes visa tai pražiopsojome.

REKLAMA
REKLAMA

Man skaudu ne tai, kad jie pasivijo mus ir nuėjo šiuo keliu, o tai, kad mes, mūsų mokesčių mokėtojų pinigais, dedame didžiules investicijas į tyrimus, bet ne į pramonę. Buvome lyderiaujantys su inovacijomis, bet mes niekada neįgyvendindavome tų visų inovatyvių dalykų pas save. Gaminti inovacijas Kinijoje visada būdavo pigiau ir mes visada atiduodavome savo žinias jiems. Jie pasivijo labai greitai ir dabar Kinija, kadangi gamina produktą pas save, ji lyderiausija pasaulyje, ji žino, kaip tą padaryti geriau, kaip eiti į kitą žingsnį.

REKLAMA

O mes nubėgome pigesnio dolerio atžvilgiu. Amerika tą suprato, dėl to prieš 5 metus prasidėjo revoliucija, kuria buvo siekiama grąžinti gamybą atgal, nes jie suprato, kad negaminant pas save viso produkto, tu neturėsi ateities. Mūsų esmė yra, kad mes negalime užsidaryti nuo kitų šalių, mes ant tiek integruoti kaip pasaulinis tinklas, kad, jeigu dabar nukirstume ryšius, daugelis Europos pramonės mirtų iš karto. Bet mes turime turėti strategiją, kaip iš to išeiti, kaip gaminti viską pas save. Dėl to yra klausimas, kur mes einame ir kas bus. Metai nebus paprasti.

REKLAMA
REKLAMA

Ar pramonė pas mus nyksta ne tik dėl to, kad išteklius perkam brangiau, nei, pavyzdžiui, Kinija, o dėl to, kad pas mus yra dideli kaštai ir politikai kuria socialinės gerovės valstybę neatsižvelgdami į galimybes?

Taip, mes prarandame savo konkurencingumą. Mes džiaugiamės, kad Lietuvos žmonės uždirba daugiau. <...> Jeigu kalbėsime apie 4 darbo dienas per savaitę, kai visa Azija dirba 6 dienas, mūsų dažnai minimas Izraelis dirba 6 darbo dienas. Tai gal lygiuokimės į tas šalis? Pasižiūrėkime, kiek valandų statistiškai dirba amerikiečiai. Aš jau nekalbu apie Japoniją. Neatsiras niekas iš kažkur, nenukris ir nepadovanos – viskas turi savo fizikinį matą. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai mes tampame tuo žemynu, kuris nori mažai dirbti, bet gerai gyventi? 

Be abejo, mes „vakarėjame“ ir „pietėjame“. Nenoriu nieko įžeisti, bet, žinote, pietuose darbo efektyvumas irgi labai stipriai skiriasi. Mes vakarėjame, gyvenimas gerėja, pajamos auga ir kas man skaudžiausia, kad mūsų konkurentas ir partneris, ir draugas yra Jungtinės Amerikos Valstijos. Bet yra ir kelrodis – viskas, kas vyksta Amerikoje, anksčiau ar vėliau ateina iki Europos.

REKLAMA

Bet JAV BVP vienam gyventojui dabar yra 86 tūkst. eurų, o ES BVP vidurkis vienam žmogui yra 62 tūkst. eurų. Dar 2017 m. mūsų skirtumas buvo 10 procentų. Dabar jau turime beveik 27 procentus. Turime susimąstyti, ką darome ne taip.

Visą pokalbį su V. Janulevičiumi išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.

Bet dirbdamas vistiek pasieksi kapines, o kam ? Gi gyvenimas nera vien darbas ir pelno nešimas darbdaviui kad jis gyventu už jus.
Iš tikro tai situacija baisi
Iš tikro tai situacija baisi
Lietuva išvis paskutiniu metu gaidys, jei inžinierius 2017-2018 gaudavo 1600-2000, tai ir šiai dienai tiek gauna, biudžeto inkai per tą laiką algas pasikėlė 75 proc, CEO ir visų 100 proc. Europa irgi strateginė klaida įgalino moteris, bet ekonominio rezultato nėra, gimstamumas nukrito, vidų dominuoja muslimai miestuose. Ateitis miglota su tokia politika Janulevičiau.
Tas pramonininkų konfed. prezidentas savo supratimu apie visuomenėje vykstančius procesus traukia kažkur į 19 amžiaus pabaigos lygį. Atrodo, kad jo tikslas būtu sukiršinti visuomenę. Vien ką reiškia jo siūlymas gynybai skolintis, kad tik nereikėtu prisidėti tiems, kas gali prarasti daugiausiai.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų