• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Finansų ministerijos parlamentui antradienį teikiamame Gynybos fondo projekte prezidentas pasigenda socialinio teisingumo ir nepalaiko vartojimo mokesčių didinimo akcizų kurui, sako prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė.

Finansų ministerijos parlamentui antradienį teikiamame Gynybos fondo projekte prezidentas pasigenda socialinio teisingumo ir nepalaiko vartojimo mokesčių didinimo akcizų kurui, sako prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė.

REKLAMA

Apie tai, iš ko atims ir kam pridės, ir iš kur valdžia paims pinigų gynybai, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius ir ekonomistas Nerijus Mačiulis. 

Iš kur reikėtų paimti pinigų gynybai?

N. Mačiulis: Kai kalbam apie mokesčių didinimus, niekada nebus visi laimingi. Reikia žiūrėti į tokius mokesčius, kurie turi mažiausiai šalutinių neigiamų pasekmių. Kai labai sparčiai užspaudžiam verslą, ypač kai kuriuos sektorius, užsienio kapitalą, tos šalutinės pasekmės yra labai neigiamos ir tarptautiniai investuotojai labai greitai išgirsta apie tokias iniciatyvas. Aišku, kad kai kalba eina apie universalų – horizontalų mokestį, jis būtų lengviausiai įgyvendinamas, tai visiems aktualu. Mes visi vartojame. Kas vartoja daugiau, kas mažiau. Galėtų būti ir kažkoks turto mokestis – kas turi daugiau turto, tas atitinkamai daugiau moka. 

Valdančiųjų ir opozicijos atstovai sutarė, kad PVM kelti negalima arba to daryti nedrįsta dėl artėjančių Seimo rinkimų. Ar pakeltas PVM būtų sprendimas?

REKLAMA
REKLAMA

N. Mačiulis: Tai taip. Nereikia kurti naujos sistemos, toks sperndimas lengviausiai priimamas, greičiausiai, turbūt, būtų pasiekiamas efektas. Jei PVM tarifas padidėtų 1 procentiniu punktu, gyventojų vartojimo įpročiai labai nepasikeistų, nepasikeistų noras važiuoti apsipirkinėti į Lenkiją ar Latviją. Tai nebūtų toks didelis šuolis ir tikėtina, kad tai būtų pakankamai lėšų, bet jis nepriimamas dėl politinio ciklo, ne dėl ekonominių priežasčių. Tikrai daug saugiau yra truputėlį padidinti vartojimo mokesčius, o ne įvedinėti naujus ar pratęsti eksperimentinius mokesčius.

REKLAMA

Ar verslas pritaria tam, kad už gynybą mokėtų visi? 

V. Janulevičius: Aš manau, kad tai yra logiška – mokėti visiems už gynybą, nes tas pats verslininkas yra žmogus, jo šeima irgi čia, ir kiekvienas sumoka nuo to paties vartojimo, ką ir Nerijus minėjo – ar perkant butą, ar perkant automobilį. <...> Kalbėti, kad verslas neprisideda prie to PVM mokesčio, įmonės taip, jos gauna atskaitą PVM, bet galutinis vartotojas irgi yra apmokestinamas. Tas pats verslas yra apmokestinamas. <...> Aš sakyčiau, kad tai tikrai yra horizontalu, ir mes siūlėme tą dalyką, bet, kaip suprantame, jis nepraeitų Seimo barjero. <...> Jeigu eisime link turto, kapitalo apmokestinimo, tai turime suvokti, kad tai kelias į niekur. 

REKLAMA
REKLAMA

Dabar didelė dalis Seime esančių frakcijų seniūnų sako, kad degalų akcizui nepritars, tad tikėtina, kad liks tik alkoholio ir rūkalų akcizai. Kaip manote, toks pokytis bus reikšmingas? 

N. Mačiulis: Pasiūlymas buvo išmintingas tuo aspektu, kad tai yra vartojimo mokestis ir apmokestinamos ne pirmo būtinumo prekės – tai, kas kenkia arba asmeniui arba aplinkai. Mes apskritai Lietuvoje, pagal CO2 emisijas, transporto sektoriuje esame labai prastoje vietoje. Iškeltų bendrų ES tiklsų ir Lietuvos įsipareigojimų iki 2030 m. nepasieksime. Tai reiškia, kad nuo 2030 m. mums reikės iš valstybės biudžeto susimokėti už tą taršą. Dabar dar yra šiek tiek laiko, kai galime per akcizus, automobilių taršos mokesčius. <...> Su tokiais mokesčiais, kaip taršos, valstybė ruošiasi, kad būtų mažiau teršiantys, kad valstybė mažiau terštų aplinką. Iš to gali surinkti ir daugiau mokesčių, ir pakeisti žmonių elgseną, ir išvengsi finansinių nuostolių. Nes ir dabartinė, ir kitos Vyriausybės, ir tie, kurie nori patekti į Vyriausybę, aišku, kad nelabai galvoja apie 2030 m., bet mes turim pagalvoti apie tai. Jei mes nepakeisim savo elgsenos ir taršaus transporto, tai susimokės visi iš biudžeto.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip verslas išlaikytų degalų akcizą?

V. Janulevičius: Nueidami nuo taršos transporto, mes mažiname savo priklausomybę nuo iškastinio kuro. <...> Be abejo, kad brangs transporto paslaugos, be abejo, kad pramonei yra sunku atsivežti, nes logistika pas mus sudaro 13 procentų. <...> Rytų nėra, nes nėra pigių žaliavų, mes patys jų atsisakėm. Vadinasi, mes viską turim atsivežti. <...> Gal ateity reikės gražinti dalį akcizo transportininkams, nes logistikos sektorius pas mus yra labai stiprus ir jam dabar nėra geriausias laikotarpis dėl geopolitinių priežasčių. Čia yra kompleksinis sprendimas, bet aišku, laimingų niekada nebus.

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje. 

tv3.lt

Tai tiesiog eilinis žmonių apvogimas... Kokia dar gibybai....
Kodel verslui tik vienas procentas tik nesakykit kad atbaidys investuotojus tai melas nes ju ir taip nebuvo daugelis pabego i lenkija ar dar kur o akcizas kurui tai klaida nes pabranks viskas ar tai kerstas lietuvos zmonems
"Laimingų niekada nebus"...Žmonės skraidžioja privačiais lėktuvais į Dubajų.Susimoka dovanų mokesčius.Ar jie nelaimingi ?Ar nelaimingas K.Bartoševičius atostogaudamas ?Ar nelaimingas verslininkas,atlyginimus mokantis vokeliuose,vesdamas trigubą buhalteriją ?Ar nelaimingas benamis,apsikabinęs alaus butelį ?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų