Lietuva gavo „viliojantį pasiūlymą“ iš Japonų kompanijos „HItachi“ šalyje statyti naują atominę elektrinę dėl to, kad Vokietija priėmė sprendimą atsisakyti atominės energetikos, teigė „DnB Nord“ banko ekonomistė Jekaterina Rojaka, kurią kalbimo verslo naujienų portalas „Bloomberg“.
Vakar Lietuvos vyriausybė pasirinko „Hitachi“ kompaniją ir manoma, kad šis sandoris bus didžiausias investicinis projektas Baltijos šalyse per paskutinius dvidešimt metų.
Vokietija netikėtai padidino Lietuvos svertus sulaukti pelningesnio pasiūlymo statyti naują Visagino atominę elektrinę po to, kai Vokietijos kanclerė Angela Merkel gegužės mėnesį nusprendė uždaryti daugiau kaip ketvirtadalį šalies atominių elektrini. Iki 2022 metų Vokietija ketina sustabdyti visus savo branduolinius reaktorius.
„Lietuvai tai yra labai palankus metas, – kalbėdama telefonu. – Vokietija atsisako branduolinės energetikos ir tai atveria Lietuvai daugiau galimybių pasirinkti investuotoją ir padidinti jų susidomėjimą Lietuvos projektu.“
Baltijos šalys bando diversifikuoti savo energijos šaltinius po to, kai dėl didėjančios priklausomybės nuo Rusijos šaltinių smarkiai išaugo energijos kainos. Lietuva importuota beveik 50 proc. visos suvartojamos energijos, o dujas į šalį tiekia Rusijos dujų bendrovė „Gazprom“.