Inga Smalskienė
J.Miltinio dramos teatro vadovą Romualdą Vikšraitį kolektyvas kviečia į naują mūšį. Šį kartą – dėl garbės ir orumo įžeidimo. Teatralus papiktino direktoriaus žiniasklaidai duotas interviu, kuriame jis kalba apie šioje kultūros įstaigoje klestinčią girtavimo tradiciją, užsimena apie galimas vagystes.
Nesutarimų taurė sklidina
Apie Juozo Miltinio dramos teatre neva įsišaknijusį girtavimą ir ketinimus pirkti alkoholio matuoklius viešai prabilęs įstaigos direktorius Romualdas Vikšraitis išprovokavo dar vienos emocijų bombos sprogimą.
Šį kartą jos skeveldros gali skaudžiai sužeisti ir jį patį. Teatro profesinės sąjungos kreipsis į naująjį kultūros ministrą „darbietį“ Šarūną Birutį su prašymu atitinkamai įvertinti, jų nuomone, teatrą viešai apšmeižusį ir valstybės tarnautojo elgesio kodeksą pamynusį R.Vikšraitį.
Vakar į posėdį susirinkę profesinių sąjungų atstovai ir dalis jiems nepriklausančių darbuotojų nusprendė antradienį sukviesti visuotinį teatro darbuotojų susirinkimą ir dar kartą svarstyti klausimą dėl R.Vikšraičio tinkamumo vadovauti. Profesinių sąjungų nuomone, paskleidęs melagingą informaciją ir viešai pažeminęs teatro kolektyvą jis negali toliau eiti direktoriaus pareigų.
Vadovo reikalaujama įvardinti tariamus girtuoklius ir vagis, jeigu jau, jo manymu, teatre tokių yra, bei viešai atsiprašyti darbuotojų, nes visiems be išimties yra užklijuotos alkoholikų ir vagių etiketės.
R.Vikšraitis vakar žurnalistams tvirtino nesijaučiantis melagiu ir neketinantis atgailauti dėl savo pasisakymų spaudoje. Teatro vadovas aiškino apie alkoholio vartojimą viešai prabilęs prevencijos tikslais. Esą jis vylėsi, kad teatralus tai atbaidys nuo stikliuko.
R.Vikšraitis patikino nebijąs nei pakartotinio audito, nei komisijų, nei teismų, nes jaučiasi visiškai teisus.
Vakar profesinių sąjungų suorganizuotą susirinkimą R.Vikšraitis traktuoja kaip darbo drausmės pažeidimą, nes su juo šis klausimas nebuvo derintas. Dramos teatro aktorių profesinės sąjungos pirmininkas Vytautas Kupšys teigia, kad direktorius darbuotojams grasino bausmėmis, jei šie dalyvaus susirinkime. Vis dėlto į jį išdrįso ateiti per 30 žmonių.
Reikalauja konkrečių pavardžių
V.Kupšio teigimu, po to, kai R.Vikšraitis per žiniasklaidą paskelbė apie ketinimus girtaujantį kolektyvą tramdyti alkoholio matuokliais, jie sulaukė daugybės skambučių iš įvairių teatrų.
„Kolegos negalėjo suprasti, kaip vadovas gali šitaip kalbėti apie savo kolektyvą, žeminti J.Miltinio dramos teatro vardą. Juolab kad jo žodžiai apie teatre klestintį masinį girtavimą, vagystes yra netiesa, šmeižtas“, – kalbėjo aktorius.
Aktoriui Rudolfui Jansonui atrodo, kad tinkamiausiai direktoriaus elgesį apibūdina žodis „apdergė“.
Darbuotojai svarstė, kad viešais pareiškimais apie neva teatre klestintį alkoholizmą R.Vikšraitis siekė pasiųsti žinutę naujajam kultūros ministrui Šarūnui Biručiui, kad šis iš anksto susidarytų neigiamą nuomonę apie kolektyvą, galbūt norėta nukreipti jo dėmesį nuo esminių teatro problemų: prasto darbo organizavimo, tvyrančios destruktyvios atmosferos ir kt. V.Kupšys piktinosi, kad R.Vikšraitis aktorius pavertė savotiškais įkaitais.
„Premjerinis spektaklis – čia pat, o nėra nei dekoracijų, nei nieko“, – kalbėjo jis.
R.Vikšraičio oponentai priminė, kad per dvejus jo vadovavimo metus iš teatro buvo atleisti 35 darbuotojai. Iš 19 spektaklių 10 nevaidinami. Susirinkime nutarta reikalauti, kad direktorius viešai paskelbtų sąrašą, jo nuomone, girtaujančių darbuotojų, įvardintų vagis.
Teatro darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas, 14 metų teatrui vadovavęs, o šiemet rugsėjį už tariamas pravaikštas direktoriaus atleistas Rimantas Teresas teigė, kad meluotų, jeigu sakytų, jog teatre niekada nebuvo bėdų dėl kolektyvo narių potraukio prie stikliuko.
„Bet tai buvo pavieniai atvejai ir mes tas problemas išspręsdavome vietoje. Man galvoje netelpa, kaip galima visą kolektyvą išvadinti alkoholikais ir melagiais“, – kalbėjo jis.
V.Kupšys žadėjo kitą savaitę vyksiančiame visuotiniame darbuotojų susirinkime siūlyti reikalauti ministerijos atstatydinti R.Vikšraitį iš užimamų pareigų.
„Sekundės“ žiniomis, teatre auditą atlikusi Kultūros ministerija darbuotojų anonimiškai klausinėjo, ar jie pasitiki R.Vikšraičiu. Iš 99 žmonių esą tik keliolika atsakė palaikantys direktorių.
Nenori nervinti prieš premjerą
R.Vikšraitis vakar pas jį į kabinetą įsiprašiusiems žiniasklaidos atstovams sakė suprantąs, kokią ugnį į save nukreipė prabildamas apie, jo teigimu, vieną opiausių teatro problemų – girtavimą.
Direktorius neslepia tai padaręs sąmoningai, nes siekė, kad stikliuko mėgėjai susigėstų ir nedrįstų darbe pasirodyti neblaivūs. Teatro vadovas į kolektyvinę sutartį siūlė įtraukti galimybę darbuotojus tikrinti alkoholio matuokliu irgi dėl to paties – kad būtų užkirstas kelias aktoriams į sceną lipti neblaiviems.
R.Vikšraitis ir iki šiol kovojo su girtavimu: už tai atleido du žmones, bet prieš tai buvo davęs šansą pasitaisyti, tačiau jiems nepavyko. Direktorius pasakojo skambindavęs darbuotojams telefonu ir prašęs liautis gėrus.
R.Vikšraitis atsisakė pasakyti, kiek teatre žmonių piktnaudžiauja alkoholiu ir kas jie tokie. Esą nenorintis sukelti streso šiuo metu premjerą statantiems kolegoms.
Jis nelaiko savęs blogu vadovu. Kaip tvirtino direktorius, jo vadovavimo laikotarpiu teatre pastatyta tris kartus daugiau premjerinių spektaklių, pagerėjo finansiniai rodikliai.
Pasak R.Vikšraičio, pernai iki lapkričio 30 dieną teatras buvo uždirbęs 600 tūkstančių litų, o šiemet per 11 mėnesių – 800 tūkstančių litų, iki metų pabaigos gali būti ir 1 milijonas. Iš šių skaičių esą galima spręsti ir apie teatrui anksčiau darytą materialinę žalą.
„Kodėl dabar tiek uždirbome, o pernai ar užpernai – ne?“ – direktoriaus nuomone, tai klausimas pamąstyti, kad įstaigoje finansiniai reikalai buvo tvarkomi ne taip, kaip dera.
Teatro vadovas mano dalies kolektyvo pyktį ir priešiškumą užsitraukęs todėl, kad siekia, jog visose sferose – tiek meninėje, tiek ūkinėje – būtų tvarka.