• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valstiečių šešėlinės Vyriausybės pakviesti Izraelio atstovai dalijosi savo šalies praktika kaip suvaldyti koronavirusą. Jie teigė, kad sparti vakcinacija jiems jau leidžia atverti įprastą gyvenimą, o vakcinacijos ribos netrukus gali išsiplėsti – Izraelis planuoja skiepyti ir paauglius.

11

Valstiečių šešėlinės Vyriausybės pakviesti Izraelio atstovai dalijosi savo šalies praktika kaip suvaldyti koronavirusą. Jie teigė, kad sparti vakcinacija jiems jau leidžia atverti įprastą gyvenimą, o vakcinacijos ribos netrukus gali išsiplėsti – Izraelis planuoja skiepyti ir paauglius.

REKLAMA

Penktadienį į posėdį rinkosi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) šešėlinis ministrų kabinetas. Opozicijos nariai kėlė vakcinacijos klausimą ir pasikvietė Izraelio atstovus, kad šie pasidalintų savo šalies patirtimi ir rekomendacijomis.

„Vakcinacija yra vienas iš aktualiausių klausimų ne tik Lietuvai, bet ir visam pasauliui. Yra šalių, kurioms sekasi geriau, yra, kurios susiduria su rimtesniais iššūkiais. Izraelis yra viena iš tų šalių, kuri neabejotinai galėtų būti vadinama vakcinacijos lydere ir pačiu geriausiu pavyzdžiu, iš kurio norėtume pasimokyti“, – kalbėjo šešėlinis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Šešėliniame ministrų kabineto posėdyje dalyvavo Izraelio ambasadorius Lietuvoje Yossefas Levy‘is bei Izraelio sveikatos apsaugos ministerijos atstovas Asheris Salmonas, užėmęs vadovaujančias pareigas Izraelio sveikatos apsaugos ministerijos sukurtoje COVID-19 grupėje, kuri koordinuoja Izraelio pastangas kovoti su pandemija.

REKLAMA
REKLAMA

Izraelio ambasadorius: blogiausia banga jau praėjo

Izraelio ambasadoriaus Y. Levy‘is teigimu, vakcinacija jo šalyje yra sėkmės istorija.

REKLAMA

„Labai džiugu, kad visų pirma nusipirkome pakankamai vakcinų dozių ir prieš kampaniją, ir kampanijos vykdymo metu“, – pasakojo Y. Levy‘is.

Pasak jo, Izraelis daugiau pirko „Pfizer“ vakcinų. Ambasadoriaus teigimu, antra priežastis, kodėl jo šaliai pavyko sėkmingai vykdyti vakcinaciją – efektyvus ir tikslingas medicinos paslaugų sektoriaus darbas.

„Trečias veiksnys – geras Izraelio gyventojų pasirengimas ir noras skiepytis“, – tikino Y. Levy‘is.

REKLAMA
REKLAMA

Ambasadoriaus teigimu, šiuo metu paskiepyta jau 60 proc. Izraelio gyventojų. Pasak jo, yra gyventojų grupė, kuri nesutiko skiepytis, tačiau žvelgiant į vyresnius žmones, 80–90 proc. jų jau yra paskiepyta.

„Labai tikiuosi, kad galėsime grįžti prie praktiškai normalaus gyvenimo. <...> Labai džiaugiuosi, kad mums pavyko praktiškai įveikti epidemiją“, – teigė ambasadorius.

Y.Levy‘is pripažino, kad dėl pandemijos teko sumokėti kainą, nes ji susilpnino Izraelio ekonomiką

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mano nuomone, Izraelyje blogiausia bangos dalis jau praėjo ir mes dabar užpildysime visas spragas ir sukursime laisvę žmonėms po koronaviruso. Ne iki galo tai padaryta, bet bus“, – kalbėjo Izraelio atstovas.

Pasak jo, šią savaitę premjerė Ingrida Šimonytė bendravo su Izraelio premjeru Benjaminu Netanyahu ir aptarė vakcinaciją bei galimą sienų atvėrimą tarp dviejų valstybių.

REKLAMA

Izraelio ligoninėms nebereikia kovidinių skyrių – jie beveik tušti

Izraelio SAM atstovas A. Salmonas pasakojo, kad nors jo šalis plotu mažesnė už Lietuvą, turi daugiau gyventojų, o populiacija yra itin jau, vyresnių nei 65 metų žmonių yra tik nepilni 12 proc.

Pasak jo, Izraelis koronaviruso pandemijai pradėjo ruoštis 2020 m. sausį, kai gauta informacija iš Kinijos. Iš Italijos virusas atkeliavo ir į Izraelį ir prasidėjo pirmoji koronaviruso banga.

REKLAMA

Jos metu, anot A. Salmono, susirgo 16 tūkst. žmonių, daug mirė.

„Kaip žinote, mes mokame gerai spręsti pandemijos problemas, dėl politinių klausimų mums pavyko gan greitai išspręsti, bet vis dėlto, vasaros pradžioje atsirado antroji banga, kuri tęsėsi iki rugsėjo 1 d., kai mes vėl atvėrėme mūsų dangų kelionėms lėktuvais“, – pasakojo A. Salmonas.

Trečioji banga, anot specialisto, kilo atvėrus sienas su Jungtine Karalyste, kai Izraelyje išplito britiškoji koronaviruso atmaina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vakcinų kampanijos dėka baigėsi ir ši banga, galime atverti savo šalį“, – konstatavo A. Salmonas.

Jo teigimu, šiuo metu Izraelyje per dieną fiksuojama po dešimtį susirgimų, greitosios pagalbos centrai tušti, per pastarąsias aštuonias savaites Izraelis uždarė daugelį koronaviruso gydymo skyrių ligoninėse, nes, anot A. Salmono, jų tiesiog nebereikia.

Ketina skiepyti paauglius

Kalbėdamas apie vakcinacijos procesą, A. Salmonas pažymėjo, kad jau daugiau nei 5 mln. šalies gyventojų yra gavę dvi vakcinos dozes.

REKLAMA

Iš viso Izraelis suleido jau 10 mln, vakcinos dozių. Bent vieną dozę vakcinos jau gavo ir 90 proc. policininkų ir kitų profesijų, kurios tiesiogiai dirba su žmonėmis, atstovų jau paskiepyta.

„Šiuo metu svarstoma, kada pradėti skiepyti paauglius, nes „Pfizer“ paprašė JAV vaistų agentūros išplėsti indikacijas, ką galima skiepyti, ar galima skiepyti paauglius nuo 12 iki 16 metų. Jei tai bus priimta, tada priimsime įstatymus ir galbūt kitą mėnesį jau galėsime skiepyti paauglius“, – teigė A. Salmonas.

REKLAMA

Tarp pirmųjų vakciną gavusių – ir policininkai

Izraelio atstovo tvirtinimu, jo šalis rėmėsi keliais pagrindiniai principais vakcinacijos procese. Pirma, kuo greičiau paskiepyti, kad būtų galima sumažinti sergamumą ir mirštamumą, grįžti prie ekonominės, socialinės, psichologinės gerovės.

„Akivaizdu, kad sistema turi būti kuo paprastesnė. Dėl to, pasirinkome kitokį planą nei kitos šalys“, – pasakojo A. Salmonas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, Izraelis pradėjo nuo 60 m. ir vyresnių gyventojų. Taip pat pirmiausia vakcinuoti ir visi medikai, nepriklausomai nuo jų specializacijos. Vieni iš pirmųjų Izraelyje gavusių vakciną buvo ir policininkai, gaisrininkai.

Jau po dviejų savaičių pradėti skiepyti vyresni nei 50 metų asmenys, ketvirtąją kampanijos savaitę skiepų sulaukė mokytojai, dar po savaitės pradėti skiepyti 40 sulaukę asmenys ir 16–18 metų gyventojai.

REKLAMA

„Tokiu būdu aštuntą savaitę situacija pagerėjo ir jau buvo galima skiepyti visus, kuriems daugiau nei 16 metų“, – patirtimi dalijosi A. Salmonas.

Per dieną paskiepydavo 200 tūkst. žmonių

Kaip teigė A. Salmonas, Izraelio vakcinacijos metu pritrūkdavo ne vakcinų, o... švirkštų.

Vakcinavimo centrai Izraelyje buvo atidaryti ne tik gydymo įstaigose, bet ir prekybos centruose, konferencijų centruose, bendruomenių centruose.

REKLAMA

Žmonės skiepui registruodavosi internetu, gaudavo paskirtą laiką, o eilėje daugiausiai laukdavo apie pusvalandį.

Pasak A. Salmono, vakcinavimo piko metu per vieną dieną Izraelis paskiepydavo daugiau nei 200 tūkst. žmonių, šiuo metu per dieną vakciną gauna 7 tūkst. žmonių.

„Jei pradžioje visi norėjo gauti vakciną, tai dabar mes ieškome, kam dar reikia“, – aiškino A. Salmonas.

Visgi, anot Izraelio atstovo, nereikia pamiršti, kad vakcinos neužtikrinta šimtaprocentinės apsaugos ir net du kartus vakcinuoti žmonės užsikrečia koronavirusu.

REKLAMA
REKLAMA

Antivakserių yra ir Izraelyje

Izraelis, A. Salmono teigimu, taip pat turi aršių skiepų priešininkų – antivakserių. Visgi, anot jo, tokių gyventojų mažuma.

„Jie nenori vakcinuotis, dalijosi daugybe neteisingų duomenų, melagingų istorijų. Tačiau mes savo dėmesį sutelkėme į tuos žmones, kurie norėjo vakcinuotis ir kurie dvejojo, ar nori, ar nenori“, – pasakojo Izraelio atstovas.

Pasak jo, vakcinacijos komunikacija ir buvo skirta įtikinti žmones ateiti kaip įmanoma greičiau vakcinuotis. A. Salmono teigimu, nemaža dalis visuomenės bijojo, kad vakcinų kiekis ribotas ir jei jie nesuskubs, po to išvis nebegaus vakcinos.

„Paskiepiję vyresnius gyventojus ir perėję prie jaunesnių, mes vis tiek susiduriame su ta problema, kad turime įtikinti gyventojus skiepytis. Manau, kad pagrindinis dalykas yra tas, kad reikia kalbėti tiksliai, atvirai ir privalote įtikinti remdamiesi moksliniais įrodymais apie vakcinos naudą, kuri atsveria bet kokią galimą riziką“, – teigė A. Salmonas.

Jo teigimu, buvo kilę problemų su žydų ortodoksais, kadangi jie įprastai nesinaudoja tradicine žiniasklaida, tad ieškota būdų kaip pasiekti uždaresnes bendruomenes. A. Salmono teigimu, bandyta vakcinacijos naudą ištransliuoti bendruomenių lyderių lūpomis.

„Žinoma, kyla problemų su radikaliaisiais ortodoksais, juos labai sunku pasiekti ir įtikinti“, – sakė A. Salmonas.

REKLAMA

Sunkumų iškilo ir su musulmonų ir arabų bendruomene, kuri, anot A. Salmono, mažiau pasitiki Vyriausybe, ten sparčiau plito melagienos.

Izraelis turi savo galimybių pasą

Izraelio atstovas taip pat papasakojo apie dviejų tipų sertifikatus, kurie išduodami vakciną gavusiems gyventojams. Visi sertifikatai išduodami elektroniniu būdu. Kaip pasakojo A. Salmonas, reikia atsisiųsti programėlę, kurioje ir yra vakcinacijos sertifikatas.

Pirmasis sertifikatas – vakcinacijos, kuriame nurodomos vakcinacijos laikas.

Antrasis sertifikatas – žaliasis pasas – suteikiamas jau paskiepytiems asmenims ir jis leidžia patekti restoranus, kultūros vietas, renginius, sporto klubus, naktinius klubus, maldos įstaigas.

„Kuomet tokius pasus sukūrėme, galėjome atnaujinti daug visuomeninės veiklos“, – pasakojo A. Salmonas.

Pasak jo, šiuo metu Izraelis intensyviai kalbasi su 20 valstybių, tarp kurių – 6-7 ES valstybės – dėl Izraelio vakcinavimo sertifikatų pripažinimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų