Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) sukūrė darbo grupę (komisiją), kuri pradėjo tikrinti, kiek tos viešoje erdvėje išplitusios nuotraukos yra realios. Susirūpinta, nes tam tikruose kadruose iš tiesų matomas slogus ligoninių maisto vaizdas.
Naujienų portalas tv3.lt pasidomėjo, kaip vyksta šie patikrinimai ir kokias pirmines išvadas jau būtų galima padaryti. Į klausimus atsakė suburtos komisijos pirmininkas, SAM Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjas Almantas Kranauskas.
Bet prieš tai pateikiame nuotraukas, kurios ir sukėlė visą šį šurmulį:
- Kiek gydymo įstaigų jau spėjote patikrinti?
- Šiai dienai patikrintos jau 7 gydymo įstaigos. Netrukus bus tikrinama aštuntoji. Nėra konkretaus plano, kiek gydymo įstaigų privalome patikrinti. Juolab, kad mūsų tikslas nėra pagauti, sučiupti, nubausti. Turime užduotį surinkti gerąsias ir blogąsias praktikas. Kur bevyktume randame vienokį ar kitokį matytą vaizdą.
- Koks bus galutinis tokių patikrinimų rezultatas?
- Darome „gerųjų“ ir „blogųjų“ pavyzdžių suvestines. Per šį (kovo – aut. past.) mėnesį parengsime ataskaitą. Ką radome, ką siūlome ir tuo pagrindu rengsime teisės aktą, skirtą būtent gydymo įstaigoms. Mat iki šiol buvo tik rekomendacinio pobūdžio nuostatos, kurių, tenka pripažinti, gydymo įstaigos nesilaikydavo arba laikydavosi ne ligonio naudai.
Matome, kiek skiriama lėšų maistui? Matome, kad yra ligoninių, kur ir gerai, ir nebrangiai maitina. Ta pati Panevėžio ligoninė galėtų būti pavyzdžiu, mat ten maitinimo paslauga pigesnė, bet maistui skiriama lėšų daugiau nei kitur.
Taip, vienos ligoninės pačios gaminasi, kitur šiai paslaugai samdomos įmonės. Trečios gydymo įstaigos renkasi atsivežamą maistą. Koks konkrečiai finansinis modelis yra labiausiai pasiteisinantis, sunku pasakyti. Tam reikėtų atlikti atskirus skaičiavimus.
- Ar prasidėjus patikrinimams pastebėjote kažkokių esminių pokyčių?
- Tikrai taip, kai kurios gydymo įstaigos susitvarkė tam tikras problemas iškart. Tas gyventojų pradėtų platinti nuotraukų duotas impulsas jaučiasi. Niekas nenori blogai atrodyti. Būtent tas viešasis interesas padėjo.
- Tai nuotraukose matomas vaizdas yra realus?
- Čia yra tam tikrų niuansų. Nes to ką matome nuotraukose, absoliučiai nieko panašaus nerandame gydymo įstaigose. Arba tas blogąsias praktikas spėta išgyvendinti, arba tiesiog neužtaikome. Nebuvo tokio atvejo, kad duotų duonos riekę ar atvėsusios bulvių košės du šaukštus.
Problemos slypi kitur. Kur pinigų yra mažai, tai labai skurdumas jaučiasi. Ne tik patys patiekalai, bet ir indai nudėvėti, maistas gabenamas emaliuotuose kibiruose. Didžiausias racionas iš bulvių patiekalų, kad tik pigiau apsisukti pavyktų. Žiūrint kalorijų prasme, tai jų gaunama tiek, kiek numatyta. Badauti niekur nebadaujama, bet tam tikros duodamo maisto proporcijos nėra teisingos.
Rajonuose žmonės paprastesni, nekelia per daug aukštų reikalavimų. Tik miestuose gal nori kažko prabangesnio. Vyresni žmonės mažiau pretenzingi. Jaunimas šiuo atveju daug aktyvesnis. Tik kartais atrodo, kad tokiomis nuotraukomis ne blogu maistu norima pasiskųsti, o pralinksminti draugus.
- Kokie yra esminiai jūsų vykdomų patikrinimų kriterijai?
- Jų yra daug, bet galėčiau įvardyti esminius. Visų pirma, tai estetika (maisto, patiekalo, patiekimo, įrankių). Tikriname ar maistas yra visavertis (analizuojame valgiaraščius, stebime mitybos balansą). Pavyzdžiui, daržovės ir vaisiai yra visiška retenybė. Kai kur bandoma išsisukti raugintais kopūstais, agurkais ir viskas.
Siekiame, kad ligoniams atsirastų pasirinkimo galimybė. Kad bent jau tą patį garnyrą galėtų pasirinkti. Arba nesaldintą arbatą, nes kai kur ji patiekiama iškart su cukrumi.
Taip pat tikrindami atkreipėme dėmesį, kad maistas daugeliu atveju ligonius pasiekdavo jau atšalęs. Tas taip pat yra netoleruotina.