Rugsėjį Šiauliuose atsiras trys pastatai vaiduokliai – sujungus šešias Šiaulių miesto mokyklas į tris, keliaaukščiai pastatai liks tušti.
Savivaldybės sudarytos komisijos greitai pradės dalyti mokyklų turtą, tačiau ką daryti su tuščiais pastatais, valdžia nežino. Ar mokyklų pastatai bus nugriauti? Buvo svarstoma šalies biudžete numatyti lėšų ištuštintų mokyklų pastatams griauti, tačiau kalbos liko kalbomis.
Kada atsipirks – nepaskaičiuota
Šiaulių miesto savivaldybė sudarė net tris komisijas, kurios užsiims mokyklų reorganizavimo klausimais. Nuo naujų mokslo metų Dainų pradinė bus prijungta prie Dainų progimnazijos, Dubijos pagrindinė – prie Salduvės progimnazijos, o Aukštabalio pradinė – prie „Rasos“ progimnazijos.
Vienai pradinei mokyklai per metus iš miesto biudžeto skiriama apie 350 tūkst. Lt, tad per metus bus sutaupyta per milijoną litų. Dubijos pagrindinei mokyklai per metus prireikia net milijono litų. 300 moksleivių nebeturinčiai mokyklai šildyti per mėnesį tenka skirti 50-75 tūkst. Lt, tačiau yra mokyklų, kuriose mokosi 800 vaikų, o jas šildyti kainuoja apie 25 tūkst. Lt.
Siekiant taupyti mokyklos jungiamos, tačiau mieste liks trys tušti dideli pastatai. Koks likimas jų laukia? Ar savivaldybė juos šildys, ieškodama naujų šeimininkų, ar paliks be sargų priežiūros ir pastatus okupuos benamiai?
Visoms trim mokyklų reorganizavimo komisijoms vadovaujantis Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Viktoras Strups teigė, kad miestiečių poreikiams žadama palikti veikiančią tik neblogos būklės, paremontuotą Dubijos mokyklos sporto salę. Sporto salių mieste trūksta, ja naudojasi ir tame mikrorajone gyvenantys šiauliečiai. Ji ir toliau bus šildoma, įrengus atskirą šildymo sistemą.
Per kelerius metus Šiauliuose bus ištuštinti 8-9 mokyklų pastatai – tiek mokyklų gali būti uždaryta. Ar tikrai mokyklų uždarymas leis sutaupyti? Juk reikės mokėti kompensacijas mokytojams ir kitiems darbuotojams. Preliminariai paskaičiuota, kad vien dėl Dubijos mokyklos uždarymo reikės skirti per 300 tūkst. Lt atleidžiamųjų kompensacijoms. Kasmet darbo netektų apie 70 mokytojų.
V. Strups teigė, kad dar nepaskaičiuota, kada atsipirks mokyklų uždarymas, o dėl tuščių pastatų svarstomi keturi variantai: parduoti, išnuomoti, konservuoti arba perduoti Valstybės turto fondui. Ar Valstybės turto fondui šių pastatų reikės? Kas žino. Buvo planų ištuštintiems mokyklų pastatams nugriauti šalies biudžete skirti lėšų, bet idėja liko idėja.
V. Strups sako, kad toks originalus požiūris tikrai vertas dėmesio. Pasaulyje egzistuoja praktika griauti senus pastatus, o vietoj jų statyti naujus ar įrengti parkus, tad griovimo minties bijoti nereikėtų.
Pastatai – miestelių bendruomenėms
Priverstinai uždaromos ir Šiaulių rajono mokyklos. Pagal parengtą plano projektą nuo šių metų rugsėjo 1 d. planuojama uždaryti Micaičių mokyklą-darželį ir Kužių vidurinės mokyklos Gilaičių skyrių, kur mokosi tik pradinukai.
Nuo kitų mokslo metų Pavenčių vidurinė mokykla nekomplektuos 11 ir 12 klasių – taps pagrindine. 2013 m. duris turėtų užverti Žarėnų pagrindinė mokykla. 2015 m. pokyčių gali sulaukti ir Kužių bei Bazilionų vidurinės mokyklos. Pagal dabar galiojančius įstatymus ir plano projektą jos turėtų tapti pagrindinėmis, tačiau yra vilčių, kad joms bus leista likti vidurinėmis su viena 11 ir 12 klase.
Kol kas atrodo aiškus tik Kurtuvėnų pradinės ir Raudėnų pagrindinės mokyklos pastatų likimas. Kurtuvėnų pradinė mokykla nuo kitų mokslo metų taps mokykla-universaliu daugiafunkciu centru. 2015 m. tokiu centru turėtų tapti ir dabartinė Raudėnų pagrindinė mokykla.
O kas įsikurs Micaičių mokyklos-darželio, Kužių vidurinės mokyklos Gilaičių skyriaus, Žarėnų pagrindinės mokyklos pastatuose?
Mokyklų reorganizavimo darbo grupei vadovaujantis Savivaldybės administracijos direktorius K. Lukšas sako, kad pirmiausia bus tariamasi su miestelių bendruomenėmis, ar jiems būtų reikalingi tušti pastatai. Jau dabar aišku, kad Micaičių ir Gilaičių bendruomenės mielai pritaikys ištuštėjusius pastatus savo reikmėms. Žarėnų pagrindinės mokyklos pastato likimas paaiškės kitąmet, kai mokykla bus uždaryta.
Parengtas pertvarkos planas jau aptartas su Švietimo komiteto nariais, pristatytas mokyklų direktoriams. Akivaizdu, kad planą įgyvendinti nebus lengva. Juk už jo – mokinių ir mokytojų gyvenimai. Jau dabar galvojama apie mokinių vežimą į kitas mokyklas, ieškoma darbo jo neteksiantiems pedagogams.
Oksana LAURUTYTĖ