Čaižūs gervių klykavimai pavasarį aidi laukuose – paukščiai mėgaujasi buvimu drauge.
„Įdomu tai, kad gervės net sugeba sutrimituoti sinchroniškai. Atrodo, paukštis vienas į kitą net nežiūri, bet suklykia tuo pačiu metu“, – pasakoja Lietuvos ornitologų draugijos narys Gediminas Petkus.
O kaklą gervės išriečia taip, kad geriausi akrobatai lankstumo gali pavydėti. Akimirka kita ir, žiūrėk, patinėlis jau gracingai rėžia sparną aplink mylimąją.
„Tas visas grožis būna spontaniškai, kiek pats esu stebėjęs. Tai dažniausiai būna, kad vaikšto pora pamiškėj, lesinėja kažką, nekreipia dėmesio ir patinėliui užeina noras pasigerinti prieš patelę, ir jis pradeda tą savo šokį“, – sako ornitologas Bronius Jareckas.
Gervių tuoktuvių šokiai užburia, sugrįžę gimtinėn jos skuba rūpintis giminės pratęsimu.
„Gervės sudaro pastovias poras ir kai grįžta iš žiemaviečių – iš Ispanijos, iš Vokietijos – stengiasi surasti savo partnerį, kartu atlikti tą šokį ir pradeda ieškoti lizdinių vietų, buveinių, kur peri“, – sako G. Petkus.
Užfiksavo išskirtinį gervių šokį
Ir iniciatyvos meilinimosi procese dažniausiai imasi patinėlis.
„Jei patelė geros nuotaikos – prisijungia ir ji, jų toks ritualas. Žmonės per savo vestuves šokius daro, tai čia galima kažkokią analogiją išvesti“, – pasakoja B. Jareckas.
„Ne visi patinai ištraukia laimingą loterijos bilietą – kuo daugiau pasistengsi, tuo geriau“, – teigia G. Petkus.
Ir ne tik pavasarinių tuoktuvių metu stengiasi meilės ugnį kurstyti, bet ir vasarą. Ir sukasi lyg muziką girdėtų. Štai Viešvilės valstybiniame gamtiniame rezervate įrengtos kameros užfiksavo, kaip gervės šokinėja, sparnais plazdena, kol galvelė apsisuka ir ant šono virsta.
Gervės Lietuvoje buvo beveik išnykusios ir įrašytos į Raudonąją knygą, mat sovietmečiu dėl masinės melioracijos šių paukščių drastiškai sumažėjo, tačiau dabar populiacija jau atsigavusi – skaičiuojama, kad mūsų šalyje peri apie 10 tūkstančių gervių porų.
Kaip sako ornitologai, ne viską mes, žmonės, pastebime – gervės pačios čaižiais balsais į save atkreipia dėmesį. Po tuoktuvių paukščiai skuba sukti lizdus, dėti kiaušinius ir perėti jauniklius.
Kaip atrodo gervių šokiai, pamatykite aukščiau esančiame vaizdo įraše.





















































































































































































































































