Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Alytaus rajone gyvenantis Vytautas kirviu kapoja mikrobangų krosnelę ir viską transliuoja internetu.
„Aš jaunas vyras, man hormonai“, – transliacijos metu sako vyras.
Netrukus kliūna ir durims. Iš pradžių jas spardo kojomis. Vėliau imasi kapoti kirviu.
Kaimynai jaučiasi nesaugiai
Tokių vaizdų prisižiūrėję kaimynai jaučiasi nesaugūs:
„Tai čia tiksinti bomba. Kas jį žino, kada jam atsisuks.“
„Jis ten savo pasaulėly gyvena.“
„Nesmagu, nu ką padarysi, kad kaimynas toks yra.“
Situaciją komentuoja ir Miroslavo seniūnė.
„Jis išgėręs elgiasi neadekvačiai, gąsdina savo kaimo gyventojus, kurie turi mažamečius vaikus, tiesiog įbauginti. Mes esam stipriai sukrėsti šitos situacijos, tiesiog baisu“, – sako Miroslavo seniūnė Oksana Čeponienė.
Kaimynai net surinko parašus, kad Vytauto sveikatą patikrintų medikai.
Kirvis skriejo į pareigūnus
Po vienos iš transliacijų žmonės iškvietė policiją.
„Buvo gautas pranėšimas, kad artimieji, socialinių tinklų pagalba, mato kaip asmuo tiesiogiai transliuoja save ir gadina jų bendrą turtą, todėl buvo iškviesti policijos pareigūnai“, – pasakoja Alytaus policijos atstovė Kristina Janulevičienė.
Vienos transliacijos metu Vytautas išeina į lauką ir pasigirsta riksmai bei šūvis. Po dešimties sekundžių jis parlekia namo su tazerio strėle, įsmigusia kaktoje.
„Asmuo juos pasitiko elgdamasis agresyviai, tiesiai į juos bėgdamas ir rankoje turėdamas, ir jau buvo užsimojęs kirviu, tai policijos pareigūnui, nespėjus pilnai išlipti iš automobilio, jo pusėn skriejo kirvis, kuris, laimei, pataikė į tarnybinį automobilį, jį apgadino“, – kalba policijos atstovė.
Šiandien Vytautas šią istoriją pasakoja taip:
„Atvažiavo policija, smogė man į veidą. Aš nespėjau nei susijaust, karštis, atlėkiau į trobą. Žiūriu, siūlas čia kabo.“
Išvežė į ligoninę
Iš pradžių metalinę tazerio strėlę iš galvos Vytautas bando traukti pats.
Vėliau vyras pats išeina į lauką ir šįkart policininkai jį sulaiko.
„Per prievartą laikė, surakintos rankos, nei šlapintis, nei nieko. Ant vežimėlio viską dariau. Sakau man inkstus skauda – alaus išgėriau“, – pasakoja Alytaus rajono gyventojas Vytautas.
Policija Vytautą išvežė į ligoninę, tačiau jau kitą dieną jį paleido namo.
Sveikatos apsaugos ministras sako, kad jei žmonės mato, kad asmuo elgiasi keistai, gali kreiptis į medikus, net jei jis nieko nepuola.
„Pagal įstatymus yra galimybė tiek artimiesiems, tiek tai yra socialiniai darbuotojai, tiek gali būti policija, bet kas. Gali tiesiog kreiptis į psichikos sveikatos centrą“, – komentuoja sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Priverstinio gydymo taikyti nesutiko
Specialistai gali tirti žmogaus sveikatą ir skirti gydymą, jei reikia, ir priverstinį.
„Kreipiausi tuo atveju į Alytaus rajono psichikos centrą, kaip jiems padėti tiems žmonėms. Gal yra kažkokia pagalba, aš paaiškinau situaciją ir tiesiog buvau informuota, kad tokio kaip priverstinio gydymo pritaikyti negali. Kol neįvyko rimtesnis įvykis, nėra teisminių kažkokių ekspertizių išvadų, mes nieko negalim pagelbėti“, – kalba Miroslavo seniūnė.
„Jeigu žmogus gadina turtą, savo ar kitų, tai taip pat yra priežastis, dėl ko žmogus gali būti hospitalizuojamas priverstinai“, – teigia Vilniaus psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius.
Pats Vytautas savo elgesyje problemos nemato.
„Spardau sienas, daužau. Taigi sakau, mano asmeninis reikalas, aš ką noriu, tą darau, savo turtą niokoju, ne jūsų“, – sako Vytautas.
„Jo atžvilgiu buvo pradėtas ne vienas ikiteisminis tyrimas dėl smurto artimoje aplinkoje, tačiau buvo nutraukta, o teistas už turto sugadinimą ir sunaikinimą“, – pasakoja Alytaus policijos atstovė Kristina.
Ikiteisminis tyrimas inicijuotas anksčiau
Gydytojas psichiatras šio atvejo komentuoti negali, nes nežino detalių, bet abejonių, ar viskas padaryta gerai, jam kyla.
„Kai žmogus savo pjausto namus, kai pasitinka su kirviu, tikrai reiktų sunerimti ir aš manau, kad kažkas tikrai turėtų imtis priemonių, čia tiktai, kaip sakau, pavojingumas yra“, – teigia Vilniaus psichikos sveikatos centro direktorius.
„Policijos pareigūnai jau ir anksčiau pradėtų ikiteisminių ir kitų tyrimų metu inicijavo psichiatrinės ekspertizės atlikimą, tačiau medikų išvados buvo neigiamos mūsų iniciatyvai“, – komentuoja Kristina Janulevičienė.
Paklausus Vytauto, ar pripažysta, kad turi problemų su alkoholiu, vyras tai neigia.
„Ne, aš problemų neturiu, su žmonėmis problemų turiu“, – sako Vytautas.
Lietuvoje priverstinis gydymas taikomas 4 procentams pacientų.
Daugiau sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.