• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors pranešama, kad „AstraZeneca“ vakcina nėra susijusi su tromboembolijos atvejų arba kraujo krešulių susidarymo bendrosios rizikos padidėjimu, užsimenama, kad skiepijantis jau persirgusiems COVID-19 liga gali tekti būti akylesniems. Kaip pažymėjo imunologas dr. Marius Strioga, koronavirusinė infekcija kelis kartus padidina krešėjimo sutrikimų riziką nebūtinai sergant sunkia liga. 

Nors pranešama, kad „AstraZeneca“ vakcina nėra susijusi su tromboembolijos atvejų arba kraujo krešulių susidarymo bendrosios rizikos padidėjimu, užsimenama, kad skiepijantis jau persirgusiems COVID-19 liga gali tekti būti akylesniems. Kaip pažymėjo imunologas dr. Marius Strioga, koronavirusinė infekcija kelis kartus padidina krešėjimo sutrikimų riziką nebūtinai sergant sunkia liga. 

REKLAMA

Europos vaistų agentūra (EMA) ketvirtadienį pareiškė, kad ši vakcina nėra susijusi su tromboembolijos atvejų arba kraujo krešulių susidarymo bendrosios rizikos padidėjimu. Vis dėlto EVA vadovė pažymėjo, kad „negali galutinai atmesti ryšio“ tarp „reto tipo kraujo krešulių ir vakcinos, tad ekspertai rekomenduoja skatinti gydytojus ir skiepijamuosius atkreipti dėmesį į tikėtiną riziką“.

Tačiau, kaip pažymėjo imunologas M. Strioga, kiek kita situacija yra kalbant apie COVID-19 jau persirgusiuosius.

„Kas tikrai žinoma, kad jei susergama koronavirusine infekcija, nebūtinai sunkia jos eiga, tada iš principo ir daug kartų padidėja krešėjimo sutrikimų, tarp jų – ir trombozių, rizika. Ir vienas iš pagrindinių taikomų gydomų hospitalizuotiems ligoniams ir yra krešėjimą mažinantys vaistai. Tai susirgimo atveju, ir nebūtinai pačios sunkiausios ligos, čia yra patvirtina, kad susiję su šia rizika. 

REKLAMA
REKLAMA

Vakcinoms rasti tą logiškai paaiškinamą priežastinį ryšį – to nėra. Todėl mes galime užtikrintai sakyti, kad šios vakcinos nauda neabejotinai kartais viršija galimą teorinę hipotetinę jos riziką ir vakcinacija neturėtų būti nutraukta. Nes jei tai apsunkins, prilėtins bandomą sukurti visuomenės imunitetą, kiek  tiek stringant vakcinavimo kampanijai, padarinių turėsime kur kas skaudesnių, ypač jei vyks viruso mutacijos“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė Nacionalinio vėžio instituto onkoimunologas.

REKLAMA

Aktualumą kalbėti apie skiepus jau persirgusiems asmenims, susiduriantiems su pokovidiniais liekamaisiais reiškiniais ar tuo metu turintiems aktyvią infekciją spaudos konferencijos metu pažymėjo ir EVA atstovai.

Kaip informavo Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininkas Gytis Andrulionis, jau nuo rytojaus bus imamasi papildomų atsargumo priemonių: gydytojams specialistams ketinama išplatinti vadinamus laiškus gydytojams, kur bus visa informacija, kuri svarbi prieš pacientams skiriant „AstraZeneca“ vakciną.

REKLAMA
REKLAMA

„Aktyviai konsultuosime pacientus ir specialistus apie nepageidaujamas reakcijas į vakciną, taip pat kitą informaciją. Reguliariai tiek su ministerija, tiek vakcinavimo centrais vertinsime naujausius duomenis“, – aiškino jis. 

Negali neabejotinai paneigti ryšio

Kaip informavo EVA, per tyrimą ir jų pradėtą apžvalgą pradėtas matyti nedidelis skaičius atvejų, kai išsivystydavo retų ir neįprastų, bet labai sunkių kraujagyslių kimšimosi sutrikimų, tuomet inicijuotas detalesnis tyrimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Informuojama, kad susidarantys krešuliai gali atitrūkti nuo kraujagyslių sienelių ir būti nunešti į širdį, smegenis ir plaučius, užkimšti svarbias kraujagysles, sukeldami insultus, infarktus arba kitokias pavojingas būsenas.

„Remdamiesi prieinamais įrodymais ir kelias dienas nuodugniai analizavę laboratorinius tyrimus, klinikines ataskaitas, skrodimų išvadas ir tolesnę klinikinių tyrimų informaciją, negalime neabejotinai paneigti ryšio tarp šių atvejų ir vakcinos“, – aiškino EVA vadovė Emmer Cooke.

REKLAMA

Kaip pranešama, kraujo krešulių buvo nustatyta mažiausiai 37 „AstraZeneca“ vakcinos gavusiems žmonėms, o keturi iš jų mirė. Tačiau šie atvejai sudaro tik nedidelę dalį tarp 17 mln. žmonių, paskiepytų Europoje mažiausiai viena šio preparato doze.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) sakė neturinti jokių įrodymų, leidžiančių manyti, kad minėtus atvejus nulėmė būtent „AstraZeneca“ vakcina, taip pat pabrėžė, kad skiepijimo šiuo preparatu nauda smarkiai nusveria potencialiai nedidelę riziką. Vakcinos gamintoja irgi nenustatė padidėjusios kraujo krešulių susidarymo rizikos.

REKLAMA

Džiaugėsi, kad į saugumą žiūri rimtai

Imunologas M. Strioga kartu pasidžiaugė, kad gera žinia ta, kad į vakcinų saugumą žiūrima rimtai.

„Iki šiol sklandė nemažai antivakserių ir kitų priešiškai nusiteikusių žmonių pasisakymų, kad bandoma stumti, vos ne per prievartą kišti, siūlyti nesaugias, nepatikrintas, galimai eksperimentines vakcinas. Taip pat, kad siekiama kuo daugiau vakcinuoti rizikuojant galimu saugumu, tai tą puikiai matome, kad nėra to daroma. Nes ir esant menkiausiems įtarimams ir net nesant moksliškai pagrindžiamo įrodytino tiesioginio ryšio tarp įvykių yra vykdoma tokia kampanija, sušaukiamas aukščiausių institucijų atstovai“, – pastebėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Portalas tv3.lt primena, kad sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pranešė, kad penktadienį atnaujinamas skiepijimas šia vakcina ir norintieji galės rinktis, kuria vakcina skiepytis.

Šis sprendimas priimtas po ketvirtadienį pateiktų Europos vaistų agentūros išvadų, „AstraZeneca“ vakcina yra saugi ir veiksminga, nepaisant pranešimų, kad kai kuriems paskiepytiems asmenims susidarė kraujo krešulių. 

Statistikos departamento duomenimis, pirmąja vakcinos nuo COVID-19 doze praėjusią parą paskiepyti 2452 žmonės, antra doze – 6926 asmenys. Iš viso šalyje pirmąja doze paskiepyti 269 tūkst. 135 žmonės, abiem dozėmis – 111 tūkst. 907 asmuo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų