Kiekvieno maudynių sezono metu visose oficialiose Lietuvos maudyklose yra atliekami vandens kokybės tyrimai. Kai kuriuose telkiniuose net pačiame vasaros įkarštyje maudytis nerekomenduojama.
Kur maudytis nerekomenduoja ar net draudžia
Plačiau apie maudyklų kokybę papasakojusi higienos instituto ekspertė Gražvydė Norkienė įvardijo bent kelias tokias vietas.
„Tarša buvo fiksuota tiek birželio mėnesio pirmoje pusėje, tiek ir dabar dar yra keletas maudyklų, kuriose rekomenduotume nesimaudyti. Tai būtų Kauno marių pirmasis antrasis ir paplūdimiai, tačiau ne dėl mikrobiologinės taršos, bet prasidėjo melsvabakterių gausėjimas ir vanduo žydi.
Kauno marių pirmajame paplūdimyje nustatytas gausus melsvabakterių kiekis, tad kol kas rekomenduojama nesimaudyti, o antrajame paplūdimyje žmonės turėtų būti įspėjami, nes maudytis yra draudžiama“, – „Žinių radijo“ laidoje „Ryto espresso“ kalbėjo ji.
Pašnekovė konstatavo, kad Kauno marios yra problematiškas didelis vandens telkinys – čia kiekvieną vasarą nuo birželio pabaigos ir praktiškai visą liepos mėnesį tęsiasi vandens „žydėjimas“. „Tačiau Kaunas turi ir Lampėdžių paplūdimį, toliau yra Panemunės paplūdimys, ten „žydėjimo“ turbūt nėra, nes vanduo prateka“, – pridūrė ji.
Vilniuje – problema dėl nuotekų
Specialistė taip pat nurodė, kad mikrobiologinė tarša birželio antroje pusėje buvo fiksuota ir Vilniuje neries upėje Žirmūnų paplūdimyje.
„Taip pat šiemet Vilniuje pradėta stebėti Vilnios upė Naujosios Vilnios rajone, tačiau reiktų nuliūdinti tiek to rajono, tiek viso miesto gyventojus ir perspėti, kad kol kas ten nėra saugu maudytis, nes praktiškai visą birželio mėnesį, kiek buvo imta tyrimų, jie ženkliai viršijo mikrobiologinius parametrus.
Taip pat kol kas nesame gavę patvirtinimo, ar jau baigėsi mikrobiologinė tarša Širvintų tvenkinio maudykloje, nes birželio 26 dieną rodmenys ją rodė. Taigi šiose maudyklose kol kas reikėtų nesimaudyti, stebėti Higienos instituto internetinėje svetainėje atnaujinamą informaciją“, – sakė G. Norkienė.
Lietuvoje prastos kokybės maudyklų nėra – 121 maudyklos 108 priskiriamos puikiai kokybei ir tik 4 yra patenkinamos.
Paklausta, kuo būtų galima paaiškinti upių užterštumą Vilniuje, G. Norkienė teigė, kad situaciją įvertinus specialistams ieškant taršos šaltinio nustatyta, jog nėra pakankamai gerai sutvarkyta nuotekų išleistuvų priežiūra:
„Nuotekos patenka į upę ir tai atsispindi atliekant tyrimus. Yra didelių privačių rajonų kvartalas ir ten buvo ieškoma priežasčių, mano žiniomis, jos yra kaip ir šalinamos, bet taip greitai, matyt, nevyksta.“
Mikrobiologinė tarša plika akimi nematoma
Paklausta, kaip patys gyventojai galėtų atpažinti, kad vanduo yra užterštas, specialistė teturėjo vieną patarimą.
„Turėtų būti stebimas vandens skaidrumas – jei jis yra mažiau nei pusė metro, tada jau turėtų būti atliekami chlorofilo 1 tyrimai atliekami ir vandens kokybė sprendžiama pagal juos. Pajūryje susidaro didieji dumbliai, jie kaupiasi pakrantėje, tai paplūdimį prižiūrinčios įmonės sankaupos turėtų būti išvežamos. Augantys upėse dumbliai nekelia tokios didelės grėsmės“, – kalbėjo ji.
Tačiau jei skaidrumas rodo melsvabakterių žydėjimą, mikrobiologinės taršos plika akimi pamatyti neįmanoma, tam būtina atlikti laboratorinius tyrimus.
„Reikia pasižiūrėti – jei pakrantė nėra labai tvarkinga, netoliese yra vandens paukščių buveinės, grėsmė yra didesnė. Nes gali būti ir tolėliau vandens paukščių buveinės, bet priklausomai nuo vėjo krypties gali į tą pusė, kur maudosi poilsiautojai, tarša ateiti į tą pusę, bet plika akimi to nepastebėsime“, – pastebėjo Higienos instituto atstovė.
108 maudyklų kokybė puiki
G. Norkienė pabrėžė, kad prie kiekvieno paplūdimio turėtų būti stendas, kuriame viešinami paskutiniai vandens kokybės tyrimų duomenys ir atėję poilsiautojai turėtų juos matyti.
„Yra ir higienos normoje nustatyti ženklai, kurie įspėja, ar nerekomenduojama, ar draudžiama maudytis – jie turėtų atsirasti ir paplūdimyje“, – patikino specialistė.
Ji akcentavo, kad didžiosios dalies Lietuvos maudyklų kokybė yra puiki.
„Maudyklos vanduo kokybė klasifikuojama į gerą, puikią, patenkinamą ir prastą vertinant einamųjų metų ir prieš tai dviejų buvusių sezonų duomenis. Tai, pavyzdžiui, Lietuvoje prastos kokybės maudyklų nėra – 121 maudyklos 108 priskiriamos puikiai kokybei ir tik 4 yra patenkinamos.
Tai rodo, kad kažkurį sezoną toje maudykloje buvo nustatyta padidinta tarša, tada ir paplūdimio prižiūrėtojai turėtų labiau atkreipti dėmesį, ar tvarkingos yra pakrantės ir pan. Bet jei daug metų ten nebuvo fiksuota tarša, tikrai nėra grėsmės“, – ramino G. Norkienė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!