• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iki šių metų pabaigos asmenys, turintys įsigytus nedidelės galios, dujinius ar senovinius ginklus, privalo gauti leidimą. Prekybos ginklais ir šaudmenimis tvarka sugriežtinta dėl prieš trejus metus priimtos ES direktyvos, tačiau aiškėja, kad sveikatos pažymą ginklui laikyti gauti nėra sudėtinga. Net asmuo, sergantis psichikos liga, gali legalizuoti ginklą, nes medicinos įstaigos informacija apie sergančiuosius psichinėmis ligomis nesidalija – bendro registro nėra.

Iki šių metų pabaigos asmenys, turintys įsigytus nedidelės galios, dujinius ar senovinius ginklus, privalo gauti leidimą. Prekybos ginklais ir šaudmenimis tvarka sugriežtinta dėl prieš trejus metus priimtos ES direktyvos, tačiau aiškėja, kad sveikatos pažymą ginklui laikyti gauti nėra sudėtinga. Net asmuo, sergantis psichikos liga, gali legalizuoti ginklą, nes medicinos įstaigos informacija apie sergančiuosius psichinėmis ligomis nesidalija – bendro registro nėra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ginklas – nepriekaištingos reputacijos žmogui

Kone kas mėnesį šalies policija fiksuoja atvejų, kai oriniais šautuvais sužalojami žmonės. Šiemet kovo mėnesį girtas kuršėniškis, oriniu šautuvu gąsdindamas sugyventinę, peršovė jai koją. Rugpjūtį telšiškis oriniu šautuvu persišovė lytinius organus. Pernai neblaivi radviliškietė švaistėsi ginklu, kol sužalojo 7-erių metų mergaitę, šiemet Panevėžyje šauta į kaktą ketverių metukų kieme žaidžiančiam vaikui.

REKLAMA

Orinis šautuvas gali gana sunkiai sužaloti žmogų, tačiau nedidelės galios (iki 7,5 J) oriniams šautuvams leidimo nereikia. Sukako 18 metų – nuėjai ir nusipirkai.

Didesnės galios ginklų įsigijimo tvarka smarkiai sugriežtinta. 2011-ųjų kovą įsigaliojo nauja Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo redakcija. Pagrindinė naujovė buvo ta, kad asmenys, norintys įsigyti nedidelės galios (2,5-7,5 J) ginklus ar dujinius pistoletus, privalo gauti leidimą.

REKLAMA
REKLAMA

Įsigaliojus įstatymo redakcijai, buvo pradėti registruoti ne tik nedidelės galios ginklai, dujiniai pistoletai, bet ir senoviniai ginklai. Užregistruoti tokius ginklus privalo ne tik juos įsigyti planuojantys asmenys, bet ir tie, kurie juos jau turi įsigiję iki 2011 m. kovo 1 d. Asmeniui, kuris leidimu tokiems ginklams nepasirūpins iki 2013 m. gruodžio 31 d., bus taikoma baudžiamoji atsakomybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo 2011 m. kovo 1 d. įsigaliojęs naujasis Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymas įpareigoja ne tik įregistruoti dujinius, senovinius ir mažos galios ginklus, bet ir jų savininkams gauti teritorinės policijos leidimą laikyti ir nešiotis tokį ginklą.

REKLAMA

Problema – nėra bendro psichikos ligonių registro

Prekybos ginklais ir šaudmenimis tvarką teko sugriežtinti dėl prieš trejus metus priimtos ES direktyvos, pagal kurią ir dujiniai pistoletai priskirti šaunamiesiems ginklams. Ekspertai tvirtina, kad kiekvieną dujinį ginklą įmanoma perdaryti ir bent kartą iššauti juo kovinį šovinį.

REKLAMA

Norintys legalizuoti ginklą turi kreiptis į savo miesto teritorinį pirminės sveikatos priežiūros centrą, kad gydytojas išduotų pažymą. Psichikos sveikatos centre turi būti išrašytas dokumentas, kad ginklą įsigyti siekiantis asmuo nėra įrašytas į įstaigos sąrašą dėl alkoholizmo, narkomanijos, neserga psichikos liga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiaulių psichiatrijos ligoninės Poūmių būklių skyriaus vedėjas Arūnas Rimkus sako, kad Lietuvoje nėra bendro psichikos ligomis sergančių žmonių registro. Jei asmuo, turėjęs psichikos sveikatos bėdų, pakeičia gyvenamąją vietą, pavyzdžiui, išvyksta gyventi į Varėną ir ten deklaruoja gyvenamąją vietą, šio miestelio medikas jam pažymą išduos. „Kruopštesnis gydytojas gali paklausti, ar asmuo turėjo psichinės sveikatos bėdų, bet ginklą norintis turėti asmuo gali ir nepasakyti. Gydytojas apie jo psichinę sveikatą gali užklausti tos medicinos įstaigos, kur žmogus buvo registruotas anksčiau, tačiau jis gali ir nežinoti, kokiame mieste kokios gydymo įstaigos teirautis“, – komentavo A. Rimkus.

REKLAMA

Psichiatras sako prisimenantis atvejį, kai į jį kreipėsi asmuo, prašydamas išduoti pažymą, nes norįs turėti šaunamąjį ginklą. Buvusiam pacientui A. Rimkus pažymos neišdavė, tačiau, jo žiniomis, pacientas pažymą gavo kitame mieste. „Mano duomenimis, policija jau žinojo, kad jis yra turėjęs psichikos sveikatos bėdų, tad leidimo ginklui laikyti jis negavo“, – sako psichiatras.

REKLAMA

A. Rimkus sako, kad Psichiatrijos ligoninė iš policijos kasdien sulaukia daug prašymų pateikti informaciją apie įvairius asmenis. Kokiu tikslu šios informacijos pareigūnams reikia, medikai neklausia.

Jei vis dėlto asmuo nėra įtrauktas į oficialią alkoholikų ir narkomanų įskaitą, vadinasi, jis yra sveikas. Net jei asmuo yra anoniminių alkoholikų klubo narys, psichikos sveikatos centrai to nežino, nes tokios konfidencialios informacijos niekas neteikia. Jeigu ginklą norintis įsigyti asmuo lankytųsi privačia praktika besiverčiančio psichiatro kabinete, ši gydymo įstaiga išrašų irgi neturėtų. Tai – konfidenciali informacija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar gydėsi anonimiškai – asmens atsakomybė

Gavus pažymą iš psichikos sveikatos centro medikų, tenka vykti į policijos komisariatų Viešosios tvarkos biuro licencijavimo poskyrį. Parašius prašymą išduoti neterminuotąjį leidimą įsigyti, laikyti ir nešiotis dujinį ginklą, prie prašymo pridėjus medikų pažymą ir asmens dokumento kopiją, leidimas ginklui išduodamas maždaug per mėnesį.

REKLAMA

Licencijavimo poskyrio vadovas Rimas Rukšėnas sako, kad ne visi gydytojai gali išduoti pažymą asmenims, norintiems turėti ginklą. Ligonių kasos yra pateikusios sąrašą psichiatrų, kurie gali pasirašyti pažymas. Jų Šiauliuose yra vienuolika, apskrities rajonuose – po 2-3.

Pasak R. Rukšėno, nėra taip, kad pažymas apie sveiką psichinę sveikatą gauna kas tik nori. Nors vieningo registro nėra, liepos 23-ąją sveikatos apsaugos ministras pakeitė tvarką, pagal kurią asmuo, norintis turėti ginklą, turi aplankyti gydytojų komisiją. Jei šiaulietis lankosi pas gydytojus, pavyzdžiui, Raseiniuose, jis iš Šiaulių psichikos sveikatos centro į Raseinius turi pristatyti psichiatro pažymą.

REKLAMA

Tvarkoje nurodyta, kad gydytojas psichiatras privalo patikrinti, ar pacientas nesilankė ir nebuvo sveikatos priežiūros įstaigos priežiūroje dėl psichikos ligos ar sveikatos problemų. Turi būti įrašyti paciento atsakymai į klausimus, ar per pastaruosius 10 metų anonimiškai ir privačiai nesigydė pas gydytojus psichiatrus ar vaikų ir paauglių psichiatrus arba gydytojus priklausomybės ligų psichiatrus. Savo atsakymus pacientas patvirtina parašu.

REKLAMA
REKLAMA

Seniau sveikatos pažyma galiojo trejus metus, o leidimas ginklui – penkerius. Dabar tvarka suvienodinta, tad ir pažyma, ir leidimas galioja penkerius metus.

„Naikiname leidimą ginklui, jei asmuo per trejus metus du kartus buvo nusižengęs įstatymui – buvo nuteistas, vairavo neblaivus, baustas administracine tvarka už įvairius chuliganizmo atvejus ir pan.“ – sakė Licencijavimo poskyrio vadovas. Šiemet iki rugpjūčio 1-osios leidimai ginklams buvo panaikinti 23 apskrities gyventojams.

R. Rukšėno teigimu, jei žmogus patenka į psichiatrijos ligoninę ir aiškina, kad turi ginklą, gydytojai apie tai policiją informuoja. „Žmonės ten visko prišneka, to ginklo gali ir nebūti“, – sakė pašnekovas.

Apskrityje – 6000 ginkluotų asmenų

Policijos departamento duomenimis, nuo 2009-ųjų iki 2012 m. gruodžio mėnesio šalyje septyniems asmenims dėl psichikos ligos panaikinti leidimai turėti ginklą. Paaiškėjo, kad psichikos liga progresavo po to, kai buvo išduotas leidimas, arba tokie asmenys suklastojo medicinos pažymą.

Per ketverius metus leidimų turėti ginklą neteko 669 asmenys. Dažniausiai klaidinga informacija teikiama apie sveikatą, teistumą. Kiek ginklų laikoma nelegaliai, pareigūnai gali tik spėti. Legaliai leidimus turėti ginklą turi apie 130 tūkst. asmenų, kurie įsigijo 46 882 lygiavamzdžius šautuvus, 27 709 graižtvinius šautuvus, 2666 kombinuotus šautuvus, 22 047 pistoletus ir 2621 revolverį.

REKLAMA

R. Rukšėnas sako, kad Šiaulių apskrityje (išskyrus Akmenę ir Kelmę) ir Raseinių rajone ginklus turi 6 tūkst. asmenų. Jie naudoja 11,5 tūkst. ginklų. Ar ginklai savininkų namuose išties laikomi saugiai?

R. Rukšėno teigimu, policija ginklų saugojimo paslaugos neteikia, tačiau priima juos saugoti žmogui įtarus, kad ginklams namuose kurį laiką gali būti nesaugu.

Tokia pagalba ginklų savininkams suteikiama, jei žmogus persikelia iš vienos vietos į kitą gyventi ir gabenasi daiktus. Asmuo gali paprašyti policijos pasaugoti ginklus, jei įtariama, kad ginklas gali tapti šantažo įrankiu šeimoje kilus konfliktams, išsituokiant ir pan. Ginklas paimamas saugoti ir tada, kai žmogus laiku neprasitęsė leidimo jam laikyti.

Pasak R. Rukšėno, ginklai paimami laikinai saugoti, jei šeimoje užfiksuoti smurto protrūkiai, jei sulaukta kaimynų skundų dėl triukšmo, girtavimo ir pan. „Įstatymas mums leidžia asmenį pasiųsti pakartotinai pasitikrinti sveikatos. Žinoma, įtarimai turi būti rimti. Ginklą paimame saugoti, kol sveikata nebus pakartotinai patikrinta“, – sakė Licencijavimo poskyrio vadovas.

Registruoti ginklą jau galima ir internetu

Nuo šios savaitės fiziniai ir juridiniai asmenys prašymus dėl policijos išduodamų licencijų, leidimų ginklams, apsaugos darbuotojų pažymėjimų, kitų dokumentų, susijusių su ginklais, pirotechnikos priemonėmis, asmens ir turto sauga, gali pateikti ir internetu. Šių paslaugų teikimą užtikrins Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos įgyvendintas projektas.

REKLAMA

Projekto vadovas T. Stankevičius sako, kad prašymus ir kitas reikalingas dokumentų formas fiziniai ir juridiniai asmenys galės pateikti tiesiog iš namų, darbo ar viešųjų interneto prieigos taškų. Policijos įstaiga, išnagrinėjusi prašymą ir priėmusi sprendimą, asmeniui atsakymą dėl leidimo taip pat pateiks per Policijos elektroninių paslaugų sistemą. Be to, sistema automatiniu būdu teiks asmenims informaciją apie paslaugos vykdymą, procesus, reikalavimus, terminus, priimtus sprendimus.

Gyventojai svetainėje www.epolicija.lt turės galimybę peržiūrėti informaciją apie savo administracinius teisės pažeidimus, kuriuos registruoja policija, taip pat informaciją apie policijos asmeniui išduotus leidimus laikyti (nešiotis) ginklus, licencijas verstis veikla, susijusia su ginklais, civilinėmis pirotechnikos priemonėmis ar asmens ir turto sauga, leidimus laikyti civilines pirotechnikos priemones bei apsaugos darbuotojų pažymėjimus, pateikti su šia veikla susijusius prašymus. Asmenys dėl leidimų ginklams, licencijų ir kitų dokumentų išdavimo į policijos įstaigą turės atvykti tik vieną kartą – atsiimti dokumento.  

Šiaulių apskrities VPK informacija

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų