• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turtingosios pasaulio valstybės jau pradėjo žmonių vakcinavimą nuo Covid-19 viruso, tačiau likusioji pasaulio dalis, tikėtina, turės kliautis Kinijoje sukurtais vaistais. Net ir pati Kinija gruodį užsisakė 100 mln. dozių iš „BioNTech“ ir „Pfizer“.

Turtingosios pasaulio valstybės jau pradėjo žmonių vakcinavimą nuo Covid-19 viruso, tačiau likusioji pasaulio dalis, tikėtina, turės kliautis Kinijoje sukurtais vaistais. Net ir pati Kinija gruodį užsisakė 100 mln. dozių iš „BioNTech“ ir „Pfizer“.

REKLAMA

Turtingosios Vakarų šalys jau rezervavo apie 9 mlrd. iš 12 mlrd. Vakaruose kitais metais planuojamų pagaminti vakcinų. COVAX, tarptautinis judėjimas, turintis užtikrinti tolygų Covid-19 paskirstymą visame pasaulyje, jau pritrūko skiepų savo suplanuotiems 2 mlrd. dozių pasiekti.

Toms valstybėms, kurios dar nespėjo užsisakyti vakcinų, Kinija galimai bus ta vienintele galimybe užsitikrinti apsaugą nuo koronaviruso.

Kinija turi net šešių gamintojų vakcinas nuo Covid-19 ir yra viena iš kelių valstybių pasaulyje, kurios turi pajėgumų pagaminti didelį jų kiekį, tačiau visos jos dar tik baigia savo tyrimus su žmonėmis. Valdžia jau pažadėjo, kad artėjančiais metais bus pagaminta ne mažiau 1 mlrd. dozių. 

REKLAMA
REKLAMA

Didžioji problema šiuo atveju yra ta, kad kol kas nėra paviešintas išsamus tyrimų su žmonėmis tyrimas. Skelbiama, kad Kinijoje „išimties tvarka“ buvo paskiepyta daugiau nei 1 mln. žmonių, tačiau oficialaus leidimo naudoti vakciną šios šalies gamintojai dar negavo. Maža to, Kinija turi ilgą vakcinų skandalų istoriją.

REKLAMA

Užsienio šalys bando Kinijos vakciną

Malaizija viena pirmųjų iš Kinijos užsisakė daugiau nei 107 mln. vakcinos nuo Covid-19 dozių. Brazilija, Jungtiniai Arabų Emyratai ir kitos šalys taip pat domisi galimybe pasinaudoti Kinijos farmacininkų paslaugomis.

Tačiau ankstesni skandalai pakirto pasitikėjimą šalies vakcinų gamintojais ir pačioje Kinijoje, o gamybos ir tiekimo grandinių problemos kelia abejonių dėl to, ar šalis iš tiesų bus pajėgi gelbėti pasaulį, rašoma „SF Gate“. 

REKLAMA
REKLAMA

„Klaustukas lieka, kaip Kinija užtikrins patikimų vakcinų tiekimą“, – teigė Kento universiteto profesorė Joy Zhang. Jos teigimu, didžiausia problema yra „mokslo duomenų skaidrumo trūkumas ir problemiška vakcinų tiekimo istorija“. 

Kol kas vakcina yra patvirtinta naudojimui tik Bahreine ir Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Marokas taip pat planuoja pradėti masinę gyventojų imunizaciją jau šį mėnesį, o tokios šalys, kaip Turkija, Indonezija ir Brazilija vis dar laukia patikrinimų rezultatų ir leidimo skiepyti kinų pagamintomis vakcinomis. Rusijoje, Egipte ir Meksikoje kinų vakcinos yra vis dar testuojamos. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Turkija jau paskelbė, kad šalyje atlikus Kinijos vakcinos bandymus, jų efektyvumas siekė 91 proc. Tačiau buvo ištirti tik 1322 pacientų duomenys, skirtingai nei daugiau nei 44 tūkst. „Pfizer“ vakcinos atveju. Jungtinių Arabų Emyratų mokslininkai nustatė 94 proc. efektyvumą, tačiau čia taip pat buvo ištirta tik kiek daugiau nei 1400 pacientų.

Kai kurios šalys jau dabar viešai abejoja kinų vakcinomis. Brazilijos prezidentas Jairas Bolsonaro išreiškė abejones kinų „Sinovac“ vakcina, pridūręs, kad „brazilai nebus jūrų kiaulytėmis“. Tokie pareiškimai nėra kažkas nuostabaus, nes San Paolo biologinių tyrimų institutas „Butantan“ nustatė vos kiek daugiau nei 50 proc. siekiantį Kinijos gamintojų vakcinos efektyvumą. 

REKLAMA

Ekspertai tikina, kad „nurašyti“ vakcinos nederėtų, tačiau Kinijoje jau buvo pasitaikę aplaidaus darbo atvejų

Tačiau ekspertai tikina, kad kinų vakcinų tyrimų duomenys „atrodo puikiai atlikti“. „Aš nebūčiau linkęs dėl to pernelyg pergyventi“, – pareiškė Sidnėjaus medicinos mokyklos imunologijos ir infekcinių ligų skyriaus vadovas Jamie Triccas. 

Kito mokslininko, Honkongo universiteto medicinos profesoriaus Jino Dong-yano teigimu, Kinija savo imunizacijos programas vystė daugiau nei dešimtmetį ir sukūrė sėkmingas vakcinas nuo hepatito ar tymų. 

REKLAMA

Tačiau tame pačiame skandalingai visame pasaulyje pagarsėjusiame Uhane, ten įsikūręs Biologinių produktų institutas („Sinopharm“ vakcinos nuo Covid-19 gamintojai) jau buvo atsidūręs vakcinų skandale 2018-aisiais. Valdžios patikrinimo metu buvo nustatyta, kad farmacininkai pagamino šimtus tūkstančių neefektyvių vakcinos nuo difterijos, stabligės ir kokliušo dozių. Nustatyta ir priežastis – techninis gedimas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tais pačiais metais „Changsheng Biotechnology Co.“ buvo pripažinta kalta sufalsifikavusi duomenis apie savo gaminamas vakcinas nuo pasiutligės.

2016-aisiais kilo skandalas, kuomet Kinijos žiniasklaida išsiaiškino, kad 2 mln. įvairių vakcinų dozių vaikams buvo netinkamai saugomos ir pardavinėjamos šalyje daugelį metų.

Po šių skandalų kilo visuomenės nepasitikėjimo banga vakcinomis apskritai. Žmonės pradėjo nepasitikėti vietos gamintojais ir tie, kurie gali sau leisti, renkasi Vakarų produkciją.

Kodėl pasaulis baiminasi naujosios koronaviruso atmainos?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų