Raimonda MIKUČIONYTĖ
Savo paslaugas siūlančių meistrų skelbimų laikraščiuose apstu, tačiau tų paslaugų kokybės niekas negarantuoja.
Radę panašų skelbimą „Atliekame įvairius santechnikos darbus, konsultuojame, padedame įsigyti medžiagas, vykstame į rajonus“, nepulkite tikėti, jog darbai bus atlikti taip, kaip jūs norite. Tokį skelbimą gali įdėti ir apsimetėlis santechnikas, o už darbą paims kaip tikras meistras. Ne maisto produktų inspekcijos Panevėžio skyriaus vedėjas Antanas Šleivys pataria: sumokėjus už darbus pinigus, iš paslaugos teikėjo, nesvarbu meistras jis ar apsimetėlis, būtina nepamiršti paimti sąskaitos.
Norėjo sutaupyti... Į nemalonią situaciją pateko panevėžietė Audronė S. Moteriškei prireikė santechniko pagalbos ir į namus pasikvietė meistrą perskaičiusi skelbimą laikraštyje. Pasak ponios Audronės, santechnikas nupirko medžiagas, o taisyti gedimo atvyko ne vienas – kartu atsivežė talkininką. „Iškart supratau, kad tas talkininkas apie santechniką nieko nesupranta. Tačiau pamaniau, kad jis tik padės meistrui, o darbai bus atlikti kokybiškai. Už darbus paėmė 140 litų ir jokio kvito nedavė. Jie taip atliko darbus, kad po jų vizito visiškai išsiderino šildymo sistema. Konsultacijos pasikviečiau kitus meistrus, šie nurodė broką ir paaiškino – pataisymai kainuos 350 su viršum litų. Nežinau, ką daryti, kur kreiptis, kad apsimetėliai santechnikai būtų nubausti. Dabar jie net į telefono skambučius neatsako“, – guodėsi moteriškė, o paklausta, kodėl patikėjo laikraštiniais meistrais, atsakė norėjusi sutaupyti.
...dabar mokės dvigubai
Papasakojus situaciją bendrovės Panevėžio butų ūkio vadovui Gintarui Ruzgiui, jis ją įvertino labai paprastai: „Moteris norėjo pigesnio varianto, bet atsitiko atvirkščiai – paslauga tapo brangesnė. Skelbimai laikraščiuose neparodo, kaip dirba santechnikas ar kokių nors kitų paslaugų teikėjas. Laikraščiuose reklamuojasi visokio rango ir lygio paslaugų siūlytojai. Pasikvietus meistrą į namus, visada reikia patikrinti, ar jis ne apsimetėlis. Tai padaryti labai paprasta. Daugelis meistrų dirba įmonėse ir turi darbo pažymėjimus. Tie, kurie dirba su verslo pažymėjimais arba patentais, taip pat gali parodyti dokumentą. Beje, geriausia reklama meistrui – žodinė iš lūpų į lūpas. Be to, dera nepamiršti, kad mokant pinigus už atliktus darbus reikia paprašyti sąskaitos arba kvito.“ Paklaustas, ar galima išsikviesti bendrovės meistrus remonto darbams atlikti, G. Ruzgys paaiškino, kad tokia galimybė yra: „Tokias paslaugas teikiame ir daugiabučių gyvenamųjų, ir privačių namų savininkams. Jos mokamos, o mūsų įmonės tinklalapyje yra nurodyti įkainiai. Atsitikus bėdai, rekomenduočiau kviesti avarinę tarnybą. Telefoniniai pokalbiai įrašomi, todėl galima sugaudyti, kaip ir kur meistrai dirba. Tuomet jie negali dirbti, kaip sakoma, pro šalį. Beje, meistrai pagal skelbimus yra mūsų konkurentai. Tačiau, kaip jau sakiau, lazda turi du galus – pigesnis variantas ne visada yra geras.“
Svarbiausia nepataikyti ant „nelegalo“
Ne maisto produktų inspekcijos Panevėžio skyriaus vedėjas A. Šleivys „Panevėžio balsui“ sakė, kad jų inspekcija netikrina, ar santechnikai kokybiškai atliko darbą. Tačiau nepamiršo pasakyti, kad bet kokiu atveju, pasikvietus meistrą į namus, būtina paprašyti jo meistrystę įrodančio dokumento, o atėjus laikui mokėti, net ir iš gero meistro paprašyti išrašyti sąskaitą ir tik po to sumokėti. „Tai dokumentas, kuris vėliau, jei paaiškės, jog darbai atlikti nekokybiškai, padės atgauti pinigus. Žmonės jau priprato pirkdami daiktą gauti sąskaitą. Čia taip pat. Tiesiog reikia įsisąmoninti, kad mokant užmokestį už darbą – būtinas kvitas arba sąskaita. Net ir turguje, perkant daiktą, reikia reikalauti kvito. Šituo atveju moteris turėjo paprašyti sąskaitos už suteiktą santechniko paslaugą. Tai būtų dokumentas, kuris dabar padėtų įrodyti, kad remonto darbai atlikti nekokybiškai. Kita vertus, tokius darbus, jei yra juos pateisinantys dokumentai, gali įvertinti licencijuoti statybos ekspertai. Be to, sąskaitos arba kvitai padėtų nustatyti, ar save reklamuojantys paslaugų teikėjai dirba legaliai. Juk dabar laikraščiai mirga nuo visokių skelbimų. Todėl labai svarbu atsirinkti legaliai dirbančiuosius“, – patarė A. Šleivys ir priminė nepamiršti iš tikrų ir netikrų santechnikų prašyti dokumentų, ar dirbantys legaliai.