Diskusijos apie neva nuo skiepo mirusią mergaitę užvirė socialinio tinklo „Facebook“ grupėje, turinčioje per keliasdešimt tūkstančių narių. Dauguma narių aktyviai pasisako prieš COVID-19 pandemijos valdymo priemones, taip pat ir prieš vakcinaciją.
„Vilniuje po skiepo mirė nepilnametė, kuri labai norėjo lankyti baseiną, kurį lankė jos draugė. Mama buvo prieš, bet galiausiai sutiko. Po skiepo pakilo temperatūra, kuri laikėsi tris dienas, bet išgelbėti mergaitės nepavyko“, – teigiama įraše.
Jame taip pat nurodoma, kad neva mirus mergaitei jos mama pasikorė.
Trečiadienį publikuotas įrašas greitai išplito – juo pasidalino daugiau nei 600 kartų.
Su įrašo autoriumi susisiekti nepavyko.
VVKT paneigia informaciją
Nepageidaujamus vakcinų poveikius registruojant Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) praneša, kad nė karto nebuvo fiksuota mirtis nepilnamečių tarpe dėl skiepų, nepriklausomai, ar jis nuo COVID-19, ar bet kurio kito.
„Tai yra tikrai išgalvota istorija, nes mes jokio pranešimo apie jokį nepilnametį, mirusį nei nuo tokio, nei nuo kitokio skiepo neturime“, – tvirtina VVKT atstovė spaudai Aistė Tautvydienė.
VVKT per visą vakcinacijos laikotarpį gavo 28 pranešimus apie žmonių mirtis po vakcinacijos, tačiau nė vienu atveju priežastinis ryšys tarp vakcinos ir mirties nebuvo nustatytas.
„Norėtume priminti, kad kiekvieno pranešimo duomenų vertinimas yra individualus. Įtariamos nepageidaujamos reakcijos, taip pat ir mirties, priežastinis ryšys vertinamas pagal tam tikrus kriterijus. Kitaip tariant, vertinama, ar po skiepijimo buvo pasireiškę nepageidaujamo poveikio simptomai, ar nustatyta laboratorinių ar kitų tyrimų pakitimų, ar yra kitų duomenų, patvirtinančių, kad tai galėjo sutrikdyti asmens sveikatą ar net sukelti mirtį“, – informuoja VVKT.
Taip pat, jei patvirtinančių duomenų nenustatoma, tuomet svarbu įvertinti, ar yra kitų galimų mirties priežasčių ir ar mirtis tikėtina, atsižvelgiant į vakcinos veikimo būdą bei sukeliamus poveikius. Šiais atvejais ypač svarbi informacija ir apie tai, kokiomis lėtinėmis ar kitomis ligomis asmuo sirgo iki skiepijimo bei duomenys apie kitus jo sveikatos būklės rodiklius.
Remiantis pateiktų ĮNR pranešimų duomenimis, mirę asmenys priklausė vyresnio amžiaus grupei (pacientų amžiaus mediana 70 m.). Daugumoje atvejų mirties priežastys nurodytos kaip širdies – kraujagyslių sistemos bei kitos lėtinės ligos. Svarbu įvertinti ir tai, kad tai buvo senyvo amžiaus pacientai, sirgę lėtinėmis ligomis, kurios galėjo lemti mirtį.
Nė vienu iš atvejų mirtis nebuvo vertinta, kaip tiesiogiai susijusi su vakcinacija, rašo VVKT.