Apie šias transliacijas naujienų portalą tv3.lt informavo keli skaitytojai, nenorėję atskleisti savo tapatybės.
Viename „Tik tok“ kanale yra patalpinti du vaizdo įrašai, kuriuose vidutinio amžiaus, galimai girtas, ar kitaip apsvaigęs vyras grasina susidoroti su nepilnamečiais. Naujienų portalo tv3.lt duomenimis, vyras šiuos grasinimus išsakė tiesioginių transliacijų metu. Pirmasis vaizdo įrašas buvo įkeltas prieš dvi dienas ir per tą laiką surinko virš 100 tūkst. peržiūrų.
„Vaikai yra šūdai, jie yra šiukšlės, niekam tikę. Vaikai yra didžiausia chatų ir porų problema, b***. Juos reikia visus naikinti“, – transliacijos metu sakė vyras.
Transliacijos metu jis taip pat grasino susidoroti su viena moterimi – jos tapatybė šiuo metu nėra žinoma.
„Dabar aš noriu į namus nuvažiuoti ir gerklę jai perpjauti. Nuvažiuoju į namus ir pasmaugiu, k****“, – grasino vyras.
„Pjaustyti tuos ž******, apmyšiu, apšiksiu tą vaiką“, – toliau grasino vyras.
Už grasinimą žmogų nužudyti, ar sunkiai sutrikdyti jo sveikatą, asmuo gali būti baudžiamas pinigine bauda, viešaisiais darbais, areštu, laisvės apribojimu, arba laisvės atėmimu iki dviejų metų, pagal Baudžiamojo kodekso 145 straipsnio 1 dalį.
Skatino transliacijos metu nusižudyti
Kitame, gerokai trumpesniame vaizdo įraše, tas pats vyras skatino nenustatytos tapatybės merginą nusižudyti tiesioginės transliacijos metu. Nėra aišku, ar tai ta pati mergina, su kuria jis prieš tai norėjo susidoroti.
„Tavo vienintelis tikslas būtų live‘o metu, persipjauti venas, pačiai nusižudyti. Tai būtų tavo gyvenimo palikimas, ką tu paliktum savo gyvenime, išeidama iš šio pasaulio. Ir kuo greičiau, žydre“, – kalbėjo vyras.
Naujienų portalas tv3.lt primena, jog praėjusiais metais Kaune buvo užfiksuotas atvejis, kuomet vyras save žalojo tiesioginės transliacijos metu, o vėliau nusižudė.
Policija – tikslinamos aplinkybės
Apie šias transliacijos žino ir Lietuvos policijos. Policijos atstovas spaudai Ramūnas Matonis naujienų portalui tv3.lt patvirtino, jog buvo užregistruotas pareiškimas, policija tikslina aplinkybes.
Ne pirma panaši transliacija
Praėjusiais metais visuomenės dėmesio susilaukė kelios transliacijos, kuriose gyventojai patys žalojasi, filmuoja kitus besižalojančius asmenis, ar bent jau skatina žalotis.
Pirmoji tokia istorija įvyko praėjusių metų gegužės mėnesį Kaune. Ikiteisminio tyrimo duomenimis, trečiadienį Kaune, išlaužus duris bute rastas vyro kūnas su durtinėmis žaizdomis krūtinės ir pilvo srityse. Patikrinimas nurodytu adresu atliktas gavus pranešimą iš Singapūro Interpolo nacionalinio biuro, kad internetinėje pokalbių programėlėje „Tik Tok“ vyras save žaloja. Pirminės Teismo medicinos eksperto išvados patvirtina savižudybės versiją. Ant vyro kūno rasti daugybiniai, pasikartojantys, panašios krypties sužalojimai. Savigynos požymių nebuvo pastebėta.
Kitas atvejis buvo užfiksuotas lapkričio mėnesį, Rokiškio rajone. Prieš vyresnį vyrą smurtavęs vietinis gyventojas transliavo savo žiaurų elgesį. Vaizdo įraše matosi, kaip sąmonės netekusį žmogų smurtautojas muša ir sako „išsijungei?“, „neapsimesk, kad dvesi“, „užmušiu“, taip pat ir rusiškai „ubju“ ir „ką čia gero turi, gal pasiimsim kažką“. Jis taip pat sako sąmonės netekusiam žmogui „kad tu čia nudvėstum“.
Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos poskyrio vedėja Odeta Jukniūtė patvirtino, kad minėto asmens atžvilgiu pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl spalio 24 d. kitam asmeniui sukelto sunkaus sveikatos sutrikdymo buvo perkvalifikuotas į tyrimą dėl nužudymo. Kaltinamajam skirta griežčiausia kardomoji priemonė: jis suimtas 3 mėnesiams.
Bylą nagrinės Panevėžio apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyrius. Policijos atstovai naujienų portalui tv3.lt patvirtino, kad patį nužudymą suimtas vyras tiesiogiai transliavo socialinėje platformoje „TikTok“.
Anot prokuroro, nufilmuotas ir internete paviešintas egzekucijos vaizdo įrašas – akivaizdus įrodymas, bet sprendimus priima teismas.
„Reikia apklausti liudininkus, aiškintis aplinkybes – ekspertai dirba. Bus sprendžiamas klausimas, ar veikos padarymo metu suimtasis buvo pakaltinamas, ar galėjo suprasti savo veiksmų esmę ir juos valdyti. Bus sprendžiama ar atlikti psichiatrinę ekspertizę, ar užteks tik psichiatro konsultacijos. Mano žiniomis, šis asmuo jau ne kartą buvo apžiūrėtas psichiatrų ir visada buvo pakaltinamas“, – sakė A. Gramba.
Psichologas – socialiniuose tinkluose dėmesio sulaukti vis sunkiau
Šių smurtinių transliacijų populiarumą socialiniuose tinkluose anksčiau įvertino psichologas Edvardas Šidlauskas.
Pasak E. Šidlausko, vis labiau grafiškų transliacijų populiarėjimą lemia ir tai, jog internetinė erdvė yra perpildyta turiniu. Vis ekstremalesnio turinio kūrimas tampa būdu išsiskirti iš minios.
„Kadangi dėmesį internete iškovoti tampa vis sunkiau, tai užsuka savotišką destruktyvų ratą, kuomet žmonės pradeda daryti vis ekstremalesnius dalykus. Tai, kad medijose daugėja smurtinio, šokiruojančio turinio neturėtų stebinti – turinio kūrėjai turi ieškoti naujų būdų, kaip nukonkuruoti kitus. Nesistebėkime nei smurtu, nei išmatų valgymu. Tos futuristinės vizijos matomos mokslinės fantastikos filmuose, kai per gyvas TV transliacijas žudomi, kankinami žmonės – jos turi pagrindo. Kažkuria prasme mes lyg to artėjame“, – perspėja E. Šidlauskas.
Psichologo teigimu, nereikia pamiršti, jog socialinių tinklų suteikiamas dėmesys žmogui gali formuoti ir priklausomybę.
„Kito žmogaus dėmesys gali sukelti teigiamą reakciją, dopamino pliūpsnį. Tai gali sukelti priklausomybę – versti žmogų vis neadekvačiau elgtis prieš kamerą. Surenginėti, save žaloti, kitaip išsidirbinėti. Esmė yra šokiruoti, pritraukti dėmesį bet kokia kaina. Kuo dėmesys sunkiau iškovojamas, tuo radikalesnės priemonės tam atsiranda. Žmogus tampa dėmesio vergu“, – pasakojo psichologas.
E. Šidlauskas pataria į socialiniuose tinkluose platinamą nenumoti ranka – priimti taip pat rimtai, kaip muštynes ar bet kokį kitą pavojų keliantį veiksmą.
„Jeigu įtariate riziką, tuomet pranešti institucijoms – policijai. Ypač jei žinote kur jis gyvena, ar galite kaip nors identifikuoti. Reaguočiau taip pat kaip į gaisrą, ar muštynes. Jeigu žmogus yra neadekvatus, jis kenkia sau ir aplinkai, tad į tai būtina reaguoti rimtai“, – sakė E. Šidlauskas.