Žaidimai su rinkliavos už atliekas pinigais tęsiasi. Į privačias rankas gali atitekti naujojo Aukštrakių sąvartyno įrenginiai. Be to, kyla pavojus, kad apie pusė milijono litų už atliekų tvarkymą pradings plačioje Šiaulių valdžios gerklėje, o Aukštrakių sąvartynui statyti paimti kreditai bus „pakabinti“ ant apskrities rajonų gyventojų pečių. Pavojus kilo po to, kai Šiaulių valdžia Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrui pateikė naujos sutarties projektą.
Areštuotas turtas
Jau geras pusmetis trunkanti atliekas vežančios bendrovės „Specializuotas transportas“ ir viešosios įstaigos Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras kova persikėlė į teismus. Bendrovė „Specializuotas transportas“ teismo keliu siekia išsiieškoti skolą už atliekų vežimą ir pareikalavo laikinųjų apsaugos priemonių. Areštuoti buvo regioninio Aukštrakių sąvartyno valymo įrenginiai.
Tiesa, skolos dydis, kurį mini abi šalys, skiriasi. Antai „Specializuoto transporto“ direktorius Rolandas Stanys tikina, jog rinkliavą administruojanti įstaiga skolinga 2,5 milijono litų. O štai Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Raimundas Jakutis pateikia kitus skaičius. Skola esanti tik 1,8 milijono litų.
Dvigubi standartai?
„Ta skola velkasi jau trejus metus ir yra puse milijono litų sumažėjusi“, - sako beveik metus Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrui vadovaujantis R. Jakutis.
Jo žodžiais, įstaigos valdyba, kurią sudaro apskrities savivaldybių vadovai, yra nusprendusi mokėti vežėjui ne daugiau kaip 64 procentus sumos. Be to, R. Jakutis pabrėžia, kad už atliekų vežimą Šiauliuose – atsiskaityta visiškai. Įstaiga vežėjui neskolinga, nors jaučia būtent Šiaulių valdžios spaudimą.
Ir iš tiesų, nors Šiaulių meras Genadijus Mikšys nuolat prikaišioja Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrui, „stumia“ idėją atliekų vežėjams mokėti tiesiai iš Savivaldybės biudžeto, pati Savivaldybė yra giliai įklimpusi į skolas. Tai pačiai bendrovei „Specializuotas transportas“.
Šiaulių savivaldybės administracijos duomenimis, skola bendrovei „Specializuotas transportas“ už miesto tvarkymą siekia 1,3 milijono litų. Neskaičiuojant lapkričio mėnesį atliktų paslaugų.
Tačiau bendrovė „Specializuotas transportas“ neskuba Savivaldybės skųsti teismui. Šios bendrovės direktorius R. Stanys apskritai nenorėjo kalbėti apie savo santykius su Savivaldybe. Jis teigė, kad Savivaldybė yra pasirašiusi įsipareigojimus, kuriuos vykdo.
Tad kodėl ūmai prireikė areštuoti Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro turtą, jeigu ir ši įstaiga pamažu grąžina skolas?
Baiminamasi privatizavimo
Nuogąstavimai iš apskrities savivaldybių politikų lūpų, kad gali būti kėsinamasi privatizuoti Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrą, pastaruoju metu skamba vis garsiau. Nuogąstavimai sustiprėjo po Šiaulių mero G. Mikšio demaršo, kuriuo politikas pamėgino sužlugdyti Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro siekius gauti Europos Sąjungos fondų paramą naujai atliekų perdirbimo gamyklai statyti. Skaičiuojama, kad nauja gamykla ir atliekų tvarkymo sistema kainuos apie 54 milijonus litų.
G. Mikšys viešai pareiškė, kad ES parama nereikalinga, nes gamyklą statyti turįs privatus investuotojas. Aiškių argumentų nepateikė ir galimo investuotojo meras neįvardijo. Manoma, jog tai galėtų būti jau minėta bendrovė „Specializuotas transportas“, kurią itin remia Šiaulių valdžia.
Įtakingi veikėjai
Vieša paslaptis, kad ir „Specializuotas transportas“, ir pats įmonės direktorius glaudžiai susiję su Šiaulius valdančia dauguma. R. Stanys konservatorių rinkimų sąraše siekia patekti į Šiaulių miesto tarybą. Konservatoriai šiuo metu Šiauliuose yra vieni iš įtakingiausių valdančiosios daugumos atstovų.
Su Šiaulius valdančia dauguma „Specializuotą transportą“ sieja ne tik partiniai ryšiai. Bendrovės savininko Dariaus Vyšniausko tėvas Kastytis Jonas Vyšniauskas yra Šiaulių banko akcininkas ir stebėtojų tarybos narys. Šio banko vadovai bei savininkai – įtakingi Šiaulius valdančių liberalcentristų ir konservatorių partijų veikėjai. Pagaliau K. J. Vyšniauskas – ir pats stovėjo prie šios partijos ištakų Šiauliuose. Vyšniauskai laikomi viena iš turtingiausių šiauliečių šeimų.
Užsigeidė gyventojų pinigų
Šiaulių valdžios pradėtas žaidimas ne tik kelia abejonių dėl rinkliavos pinigų panaudojimo skaidrumo, bet gali skaudžiai smogti apskrities savivaldybių gyventojams ir sugriauti atliekų tvarkymo sistemą.
Jau prieš keletą savaičių Šiaulių meras G. Mikšys svaidėsi viešais pareiškimais apie tai, kad su atliekas vežančia bendrove atsiskaitys pati Savivaldybė. Tai yra, Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro surinktos rinkliavos pinigai bendrovei „Specializuotas transportas“ būtų mokami tiesiogiai iš miesto biudžeto.
Tačiau kyla klausimas: jeigu Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras už atliekų vežimą Šiaulių mieste yra visiškai atsiskaitęs, kodėl miesto valdžia užsigeidė rinkliavos pinigų. Gal atsakymas – suma, kurią kas mėnesį sumoka miesto gyventojai?
Pavyzdžiui, per mėnesį šiauliečiai sumoka apie 700 tūkstančių litų. O štai „Specializuotas transportas“ už lapkritį pateikė apie poros šimtų tūkstančių litų dydžio sąskaitą. Paklausti miesto mero, kur būtų panaudotas skirtumas, ar iš jo nebūtų dengiamos pačios Savivaldybės skolos „Specializuotam transportui“, nepavyko. Susidarė „graži“, gerą pusmetį trunkanti tradicija, kad meras telefonu – nebeatsiliepia.
Kreditai – apskrities savivaldybėms?
Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro direktorius R. Jakutis patvirtino, kad Savivaldybė pateikė naują sutarties projektą, kurią jis pristatysiąs šią savaitę vyksiančiame įstaigos valdybos posėdyje.
R. Jakučio žodžiais, rinkliavos pinigais atsiskaitoma su vežėjais, išlaikoma įstaiga. Be to, mokami kreditai, kurie buvo paimti Aukštrakių sąvartynui įrengti. R. Jakučio žodžiais, sutarties projekte lėšos paskoloms dengti nenumatytos, tad išeitų, kad paskolų našta padidės aplinkinių rajonų savivaldybėms. Nors atliekos iš Šiaulių ir toliau būtų vežamos į Aukštrakių sąvartyną.
Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro direktorius abejoja, ar savivaldybės sutiks su tokiomis sąlygomis.
Mykolas DEIKUS