Operacijoje dalyvavo jungtinės Prancūzijos, Nyderlandų, Italijos, Vokietijos, Lietuvos ir Ispanijos teisėsaugos institucijos, kurios Bėgliką susekė iššifravus bendravimo platformą pavadinimu „Matrix”.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Prieš kelias dienas Ispanijoje buvo sulaikytas vienas ieškomiausių nusikaltėlių – Sergėjus Bėglikas.
„Tai asmuo, kuris Lietuvos teisėsaugai yra puikiai žinomas ir yra įtariamas sunkių ir labai sunkių nusikaltimų padarymu”, – pasakoja Policijos departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis.
Bėgliko pavardė Lietuvoje nuskambėjo dar 2019-aisiais metais, kai Policijos departamentas paskelbė, kad tarptautinės operacijos metu buvo atlikta per 40 kratų net keliose Europos valstybėse.
Kratų metu buvo buvo sulaikyti 22 asmenys, o pas juos rasta 8 milijonai eurų grynaisiais, aukso luitų, brangenybių bei nelegalių cigarečių. Ispanijoje, Lenkijoje bei Lietuvoje vykdant sulaikymus dalyvavo beveik 500 pareigūnų.
„Organizuotas nusikalstamumas, tai yra nusikalstamas verslas, tai yra labiausiai pelningas verslas“, – teigia buvęs Lietuvos kriminalinės policijos vadovas Alvydas Sadeckas.
Buvo dingęs iš akiračio
Įtariama, kad Sergėjus Bėglikas kartu su bendrininkais prekiavo narkotikais ir per porą metų išplovė mažiausiai 680 milijonų eurų ir darė kitus nusikaltimus.
„Jis čia yra įtariamas tiek narkotinių medžiagų platinimu, tiek nusikalstamos grupuotės sukūrimu ir vadovavimu jai, iš esmės, jam atsakomybė už tai numatyta pagal mūsų įstatymus net iki gyvos galvos“, – kalba Ramūnas Matonis.
Nors Bėglikas buvo sulaikytas dar prieš penkerius metus, tačiau tada jis buvo paleistas į laisvę, tuomet jis pradingo iš mūsų teisėsaugos akiračio.
„Ir labai mistiniu būdu paleistas Ispanijos teisėsaugos už 13 ar 15 tūkstančių eurų užstatą ir sėdėjo už grotų mažiau nei 48 valandas“, – sako kriminalinių laidų ir knygų autorius Dailius Dargis.
Lietuvos nusikaltėlių pasaulio tyrinėtojas, kuris pats šiuo metu turi įtariamojo statusą dėl prekybos poveikiu, Dailius Dargis sako, kad Bėglikas jau daugelį metų gyvena Ispanijoje ir šioje šalyje palaikė ryšius su įvairių šalių nusikalstamo pasaulio autoritetais.
„Kalbama, kad jis priklausė tarptautiniams karteliams, kas yra rimta ir lietuvių tokių nėra daug, kurie dalyvautų tokiuose rimtuose nusikalstamuose susivienijimuose“, – teigia kriminalinių laidų ir knygų autorius Dargis.
Veikė itin slaptai
Bėglikas jau daugiau nei 20 metų turi judėjimo negalią, nevaldo kojų, tačiau tai nesutrukdė Lietuvos piliečiui iš nusikalstamos veiklos krautis milijonus, važinėtis naujausiais ir brangiausiais automobiliais, gyventi ne vieną milijoną kainuojančiose vilose po Ispanijos saule.
„Pas patį Bėgliką, kiek žinau, namas buvo kelių milijonų eurų vertės ir automobilių parkas buvo pakankamai įspūdingas“, – praneša Dailius Dargis.
Pareigūnai atskleidžia, kad Bėglikas ir jo bendrininkai pastaruoju metu veikė itin slaptai. Nusikaltimus planavo naudodami šifruotos komunikacijos platformą „Matrix“.
„Tai yra naujas tyrimas, dar viena platforma, kurioje nusikaltėliai keisdavosi tam tikra informacija, kurią galėdavo perskaityti tiktai žmonės, prisijungę prie tos grupės, prie tos platformos, pavadinkim, arba pakviesti į ją“, – kalba Matonis.
Sunkiau išlikti nenubaustiems
Buvęs Lietuvos kriminalinės policijos vadovas Alvydas Sadeckas atkreipia dėmesį, kad nusikaltėliams tampa vis sunkiau išlikti nebaudžiamiems, nepaisant to, kad savo veikloje jie naudoja šiuolaikines technologijas ir kitas maskavimosi priemones.
„Senas posakis kriminogeninis, kuris galioja ir šiuo laiku: nusikalstamumas šiek tiek eina į priekį, jį reikia vytis, jie prisitaiko prie sąlygų, išnaudoja visas galimybes“, – komentuoja buvęs Lietuvos kriminalinės policijos vadovas Alvydas Sadeckas.
Teisėsaugos perimti susirašinėjimai ir šifruoti pranešimai yra susiję su sunkių ir labai sunkių nusikaltimų organizavimu ir darymu. Už šiuos nusikaltimus Bėglikui gresia ilgi metai nelaisvės, tačiau kada jis bus pargabentas į Lietuvą, vis dar nėra aišku.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.