Skelbime siūlomas darbas tarptautiniuose statybų projektuose Skandinavijoje. Tačiau visą dėmesį prikaustė ne pareigybės aprašymas, o viešai išreikštas įmonės požiūris į lytį. „Pabrėžiame, kad šioje pozicijoje ieškome ne moters, o vyro. Toks yra įmonės pasirinkimas ir jokios direktyvos mūsų neprivers priimti moters“, – rašoma skelbime.
Tokios frazės viešame darbo pasiūlyme sukėlė daug reakcijų ir viusomenės pasipiktinimą – atkreipia dėmesį ir į transliuojamą diskriminaciją.
„Mažų mažiausia žemas lygis ir liūdna, bet su linksmais emodžiais drąsiai transliuojama diskriminacija“, – pabrėžia skaitytoja.
„Wow koks toksiškas skelbimas“, – komentaruose stebisi Inga.
Situaciją pakomentavo Lygių galimybių kontrolieriai
Situacijai sparčiai išplitus internete, į ją sureagavo ir Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba.
Savo socialiniame tinkle „Facebook“ tarnyba pasidalijo įrašu, kuriame tvirtino, kad pranešimų apie diskriminuojančius darbo skelbimus sulaukia nuolatos.
„Lyčių nelygybę darbo rinkoje kai kurie žmonės vis dar vadina mitu – sako, jei gerai dirbi ir išmanai savo profesiją, šiais laikais lytis niekam nesvarbi. Visgi, realybė yra kitokia – tarnyboje nuolat sulaukiame pranešimų apie diskriminuojančius darbo skelbimus. Pavyzdžiui – tokį, kaip šis, gautas šiandien.
Tam, kad darbdavys sudarytų vienodas galimybes į darbo vietą kandidatuoti tiek vyrams, tiek moterims, nereikia jokių direktyvų – šią prievolę numato LR Lygių galimybių bei Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymai, taip pat – ir Darbo kodeksas“, – rašo tarnyba.
Pačios įmonės atsakas
Bendrovės UAB „Litpersona LT“ vadovas Žydrūnas Andruška socialiniuose tinkluose po tarnybos įrašu rašė, kad šiuo pareiškimu įmonė bandė skatinti dialogą, o ne diskriminaciją.
„Ačiū visiems už įsitraukimą ir pasidalintas nuomones
Ši diskusija parodė, kad tema yra aktuali ir jautri – ir tai tik patvirtina, jog rinkodaros idėja atkreipti dėmesį į bendrovę pasiekė ir kitų tikslų: paskatino susimąstyti, diskutuoti ir kelti klausimus apie lygybę bei darbo rinkos realijas, laisvo įmonės pasirinkimo socialinius apribojimus.
Siekėme provokuoti dialogą, o ne skatinti diskriminaciją. Gerbiame kiekvieną nuomonę ir kvietėme rinktis atvirą pokalbį, o ne greitas išvadas. Tik per konstruktyvų bendravimą galime keisti tai, kas dar neveikia.
Dėkoju už diskusiją – viskas, ką parašėte, prisidėjo prie platesnio supratimo.
Gražių ir šviesių Velykų jums visiems – ramybės, atsinaujinimo ir ne baimės, o drąsos ieškoti to, ko norite jūs“, – rašo Ž. Andruška.
Tarnyba: skelbime įžvelgiama diskriminacija
Naujienų portalui tv3.lt susisiekus su Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, šie aiškina, kad minimame skelbime įžvelgia aiškų lyčių lygybės pažeidimą ir darbdavio pageidavimas priimti tik vyrą yra laikytinas diskriminacija.
Pasak jų, tokie reikalavimai – aiškiai draudžiami. Kandidatų skirstymas pagal lytį, amžių, negalią ar kitus asmens tapatybės požymius pažeidžia ne tik Lygių galimybių įstatymą, bet ir Darbo kodeksą.
Nors darbo skelbime nuskambėjusi frazė „jokios direktyvos mūsų neprivers priimti moters“ kelia ne vienam pyktį, pati formuluotė, pasak Tarnybos, nėra traktuojama kaip pažeidimas.
„Tokia formuluotė nėra pažeidimas. Visų pirma pažeidimu laikytini darbo skelbime nurodomi reikalavimai, suteikiantys pirmenybę dėl lyties, amžiaus, negalios ar kitų lygių galimybių įstatymuose apibrėžtų asmens tapatybės požymių“, – nurodo tarnyba.
Nors Tarnyba dėl šio konkretaus atvejo skundo negavo, tačiau tokiais atvejais kontaktuoja su darbdaviais ir prašo pakeisti skelbimą, pavyzdžiui, į lyčiai neutralų.
„Panašius atvejus paprastai bandome užkardyti kontaktuodami su darbdaviais, primindami įstatymų numatytas pareigas bei paragindami pakoreguoti skelbimų tekstus“, – teigia jie.
Jei darbdavys ignoruoja pastabas, gali būti skiriamas įspėjimas, rekomendacijos arba, išimtiniais atvejais, ir bauda.
Anot Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos, ši diskriminacija dėl lyties – toli gražu ne pavienis atvejis. Vien dėl diskriminacijos darbo santykių srityje 2024 metais sulaukta net 370 kreipimųsi, iš kurių buvo ištirti 46 skundai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!