• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš mėnesį kalbėjęs apie gerokai padidėjusią galimybę susitarti su Europos Sąjunga (ES) dėl Ignalinos atominės elektrinės (IAE) darbo pratęsimo, vyriausybinės darbo grupės energetikos problemoms spręsti vadovas, samdomas konsultantas Aleksandras Abišala dabar sako, kad tokia galimybė kabo ant plauko.

REKLAMA
REKLAMA

„Kaip pasakė A.Abišala, pratęsimo problema kabo ant plauko. Sumažėjo pakankamai, kadangi Barroso (Europos Komisijos vadovo Jose Manuelio Barroso (Chosė Manuelis Barosas) - BNS) pareiškimas buvo gana tvirtas“, - antradienį po bendro Seimo Europos reikalų ir Užsienio reikalų komitetų posėdžio žurnalistams sakė pastarojo pirmininkas Justinas Karosas.

REKLAMA

Anot J.Karoso, ES leisti pratęsti IAE darbą - per daug pavojinga, „nes dabar ES prasideda savotiškas atominių elektrinių renesansas“.

„Mūsų reaktorius - senoviškas. Jeigu kas nors truputį įvyktų, būtų sukompromituota pačios atominių elektrinių idėja ES akyse, o tai būtų labai negerai“, - argumentavo parlamentinio komiteto vadovas.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip teigiamą žingsnį jis nurodė, jog per praėjusią savaitę Briuselyje vykusį Europos Vadovų Tarybos (EVT) posėdį pažadėta, kad jau iki šių metų pabaigos bus parengtas Baltijos valstybių energetinio gelbėjimo planas.

„Manau, kitąmet, kai Švedija pirmininkaus ES, tas planas bus pradėtas efektyviai įgyvendinti“, - teigė J.Karosas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po posėdžio A.Abišala pripažino, kad neigiama EK pozicija dėl IAE II bloko darbo pratęsimo yra jo pralaimėjimas.

„Bet tai pralaimėjimas šitoje dalyje, - patikslino derybininkas. - Nuo kovo mėnesio kalbėjome apie ilgalaikį veiksmų planą Lietuvos energetiniam saugumui garantuoti. IAE darbo pratęsimas buvo, tebėra labai rizikingas, bet tebėra maža bendro plano dalis. 2-3 metai, kol mes turėsime alternatyvą. Visa kita dalis - ilgoji - dėl jungčių, dėl alternatyvių tiekimo kanalų, dėl dujų jungčių dėl generavimo pajėgumų. Viskas yra ir, sakyčiau, visai neblogai. EVT nustatė, kad toks planas turi būti pateiktas iki gruodžio“.

REKLAMA

Kaip vieną iš Lietuvos laimėjimų A.Abišala nurodė EVT patvirtintą galimybę gauti papildomų taršos leidimų 2013-2020 metams.

„Jeigu būčiau estas, sakyčiau, kad mums labai neblogai pasisekė, bet kadangi esu lietuvis, manau, kad dalį karo pralošėme. Nesakau, kad galutinai, - antradienį po komiteto posėdžio apibendrino A.Abišala. - Gruodžio mėnesį EVT duos galutinius atsakymus, bet reikia pripažinti, kad nusiteikimas prieš pratęsimą yra didelis“.

REKLAMA

Jis prisipažino neturįs atsakymo, kas Lietuvos laukia po 2009 metų, kai bus uždaryta IAE. "Rytoj jungtys neatsiras, kaip neatsiras ir 2010 metais. Kaip ir kiti reikalingi dalykai. Ką reikės daryti per pirmuosius 2-3 metus, nežinau. Tikėkimės, kad EK ką nors protinga pasakys“, - tvirtino jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kita vertus, atsistatydinti iš pareigų Vyriausybės paskirtas derybininkas teigė neketinąs.

„Esu laisvai samdomas konsultantas, ir nuo mano kliento priklausys, kaip jis apsispręs“, - sakė A.Abišala.

Jo sutartis su Vyriausybe baigiasi šių metų gale, bet A.Abišala neatmetė galimybės, kad jo paslaugų gali būti atsisakyta anksčiau - kai pradės dirbti naujas Ministrų kabinetas.

REKLAMA

„Manau, kad reikia ir toliau daryti. Tai, kas pasiekta, greta apčiuopiamų dalykų, svarbu ir tai, kad Lietuva yra aiškus lyderis tame procese ir tos lyderystės nereikėtų prarasti“, - kalbėjo A.Abišala ir pabrėžė, kad darbo šioje srityje dar bus geram dešimtmečiui.

REKLAMA

Dar rugsėjo 22 d. Seime vyriausybinės darbo grupės energetikos problemoms spręsti vadovas tvirtino, kad tikimybė susitarti dėl IAE darbo pratęsimo yra išaugę iki 42 proc.

Lietuva stojimo į ES sutartyje įsipareigojo iki 2009-ųjų pabaigos visiškai uždaryti Ignalinos atominę elektrinę. Tačiau Vyriausybė skelbė besitikinti susitarti su Europos Komisija dėl vėlesnio IAE uždarymo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau ši viltis žlugo po spalio 12 d. neįvykusio konsultacinio referendumo dėl IAE darbo pratęsimo ir praėjusią savaitę Briuselyje pakartotos EK vadovo pozicijos, jog pratęsti IAE darbą iki 2012 m. neįmanoma.

Iki 2016-2018 metų Lietuvoje tikimasi pastatyti pirmąjį naujos atominės elektrinės reaktorių, o 2015-2016 metais - nutiesti elektros tiltus į Lenkiją ir Švediją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų