Dar vasarą buvo tvirtinama, kad viešieji darbai Lietuvoje nebeturi ateities, nes nėra norinčiųjų juos dirbti. Atėjus sunkmečiui žmonės viešųjų darbų jau griebiasi lyg skęstantieji šiaudo.
Viešųjų darbų programoje dalyvaujantys darbdaviai pastebi, jog darbo birža šiemet į pokalbius atsiunčia jaunus, tvarkingai atrodančius žmones, nors anksčiau ateidavę vien pagyvenę arba mėgstantys pakilnoti taurelę.
Viešųjų darbų sezono pradžios nekantraudami laukia Melnragės - Girulių seniūnijos darbuotojai. Po žiemos kopos ir miškas skęsta šiukšlėse, seniūnija darbo jėgos neturi, todėl tikisi, kad teritorijas apvalys Darbo biržos atsiųsti žmonės.
Apsidžiaugė
Melnragės-Girulių seniūnijos seniūno pavaduotojas Romas Vaižgauskas sakė, jog miškas, paplūdimiai ir kopos bus pradėti valyti šią savaitę.
"Dėl lėšų ir žmonių trūkumo gerą pusmetį nebuvo kam viešųjų darbų atlikti. Tą iškart pajutome, o šį pavasarį atsikvėpėme lengviau sužinoję, jog turėsime po 2-3 darbininkus per mėnesį. Patikėkite, jiems yra ką pas mus veikti, tokia pagalba vasaros sezono metu labai reikalinga", - džiaugėsi R. Vaižgauskas.
Šiuo sunkmečiu klaipėdiečiai viešųjų darbų nebesipurto, teigia Klaipėdos darbo biržos direktoriaus pavaduotojas Virginijus Andriušis. Anot jo, pasikeitus situacijai darbo rinkoje, neturintys profesijos bedarbiai sutinka dalyvauti viešųjų darbų programoje, kadangi yra sumažėjęs poreikis nekvalifikuotiems darbams.
Atranka - pačių darbuotojų labui
Balandžio 1 dieną Klaipėdos universiteto (KU) Botanikos sodas turėtų priimti 10 klaipėdiečių viešiesiems darbams. Per visą vasarą čia turėtų dirbti 37 žmonės. Anot Botanikos sodo direktorės Rūtos Žadeikienės, viešųjų darbų programoje KU dalyvauja jau 10 metų.
"Anksčiau rimtos darbo jėgos trūkdavo. Dabar vykdome savo atranką - kalbamės su žmonėmis, juk reikia išsiaiškinti, ar jie gali ir nori dirbti su augalais, kapstytis po žemę. Būna, kad paaiškėja, jog sveikata neleidžia dirbti pasilenkus, atėjusieji turi kraujospūdžio problemų arba bėdų su sąnariais. Pastebėjau, kad šiemet iš darbo biržos ateina daugiau jaunų, tvarkingų žmonių. Apie įgytą išsilavinimą neklausiau, nes mums tai nėra svarbu,"- sakė R. Žadeikienė.
Du asmenis, ketinusius viešuosius darbus sode dirbti šį pavasarį, direktorė išsiuntė atgal - atėjo įkaušę.
"Būna visko, vieni net nepradeda dirbti, kitiems labai patinka, prašosi kitam sezonui", - kalbėjo R. Žadeikienė.
Pozicija pasikeitė
Per pastaruosius keletą metų Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) skiriamas finansavimas Klaipėdos darbo biržai viešiesiems darbams apmokėti sumažėjo 4 kartus.
Teptis rankų iki šiol nenorėjo ir uostamiesčio gyventojai. Prieš 4 metus viešiesiems darbams būdavo įdarbinama po 2 000 klaipėdiečių, o iki praėjusių metų vidurio - tik 400.
"Nebenori nekvalifikuoto darbo, už kurį mažai mokama. Šį darbą paprastai vasarą renkasi mokiniai arba studentai, o ištisus metus - žmonės, neįgiję jokios specialybės ir kvalifikacijos. Šis kontingentas ne visuomet patenkina darbdavių reikalavimus, tačiau kitos išeities nėra - savanorių trūksta", - pernai vasarą dienraščiui kalbėjo Klaipėdos darbo biržos Užimtumo rėmimo ir įgyvendinimo skyriaus vyriausioji specialistė Sigita Trijonienė.
Už viešuosius darbus atlyginimai buvo mokami iš Darbo biržos (50 proc.) ir savivaldybės (50 proc.) skiriamų lėšų. Tada ir SADM atstovai teigė, jog ateities šie darbai Lietuvoje neturi.
Praėjusį ketvirtadienį SADM jau informavo, kad pradedamas įgyvendinti skubos tvarka parengtas metus laiko truksiantis užimtumo skatinimo projektas, kuriuo siekiama sumažinti didėjantį nedarbą. Praėjusią savaitę ministerija bei Europos socialinio fondo atstovai pasirašė finansavimo ir administravimo sutartį dėl projekto, kuriame galės dalyvauti 15 tūkst. bedarbių ir apie atleidimą iš darbo įspėtų darbuotojų. Teigiama, kad tokiems gyventojams bus sudarytos galimybės palaikyti turimus ar atstatyti prarastus darbo įgūdžius, o bedarbiams, gaunantiems nedarbo išmoką, jos gavimą atidėti ir pakeisti realiu darbo užmokesčiu.
SADM Struktūrinės paramos politikos skyriaus vedėjos Lingailės Biliūnaitės teigimu, iš viso Lietuvos darbo biržos parengtam užimtumo projektui įgyvendinti bus panaudoti beveik 37 mln. litų.
"Didžiąją pinigų dalį - beveik 18,5 mln. litų - sudaro Europos Sąjungos lėšos", - ministerijos pranešime spaudai cituojama L. Biliūnaitė.
Teigiama, kad prie šios užimtumo skatinimo programos prisidės ir savivaldybės, kurios bendrai skirs daugiau nei 18 mln. litų.
Anot ministerijos, patikslinus ir išplėtus viešųjų darbų organizavimo sąlygas, galimybes darbdaviams įsitraukti į šį procesą ir įsigaliojus SADM inicijuotoms Užimtumo rėmimo įstatymo pataisoms, vėliausiai liepą turėtų prasidėti antrasis projekto etapas. Jam įgyvendinti taip pat bus skirta didelė pinigų suma iš Europos socialinio ir Užimtumo fondų.
Viešieji darbai Klaipėdoje
Melnragės-Girulių seniūnijos teritorijos tvarkymas, šiukšlių rinkimas pajūryje, pamiškėse;
miesto teritorijų tvarkymas, želdinių priežiūra, bendrijų administruojamų teritorijų tvarkymas;
Klaipėdos universiteto Botanikos sodo kolekcinių augalų sodinimas, priežiūra ir sodo teritorijos tvarkymas;
paruošiamieji darbai muziejų eksponatų restauravimui;
pagalbiniai maisto paruošimo darbai vaikų globos namuose, Carite.
Šiemet viešųjų darbų programoje dalyvauja 22 uostamiesčio įmonės.
Atlygis ir trukmė
Viešieji darbai apmokami pagal Vyriausybės patvirtintą minimalų valandinį atlygį - 4,85 Lt.
Viešųjų darbų priemonė vykdoma visus metus, o bedarbiai darbinami pagal terminuotas darbo sutartis iki 6 mėnesių.
Vaida Jutkonė