• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į draugų vakarėlį skubėjęs Šiaulių kriminalistas atpažino ieškomą įtariamąjį sukčiavimo byloje. Padedant kolegoms, įtariamojo asmenybė buvo nustatyta, jis sulaikytas.

Į draugų vakarėlį skubėjęs Šiaulių kriminalistas atpažino ieškomą įtariamąjį sukčiavimo byloje. Padedant kolegoms, įtariamojo asmenybė buvo nustatyta, jis sulaikytas.

REKLAMA

Šiaulių apskrities policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos 1-ojo skyriaus viršininkas Gintaras Mačiulis šešerius metus vadovauja kriminalinės policijos padaliniui, tiriančiam nusikaltimus elektroninėje erdvėje, įvairius sukčiavimus.

Kaip skelbia Šiaulių apskrities policija, nuo 2020 metų pradžios iki rugsėjo mėnesio iš Šiaulių apskrities policijos suvestinių niekaip neišnyko pranešimai apie nuo telefoninių sukčių nukentėjusius gyventojus. Dėl to į policiją kreipėsi 32 Šiaulių miesto ir rajono gyventojai.

Rugsėjo 1 dieną buvo pradėtas eilinis ikiteisminis tyrimas dėl tokio pobūdžio sukčiavimo. Vilniaus gatvėje gyvenančiai 84 metų šiaulietei fiksuoto ryšio telefonu paskambinęs asmuo prisistatė policijos pareigūnu ir pranešė, kad jos turimi grynieji pinigai gali būti padirbti ir juos reikia patikrinti. Nukentėjusioji į namus atėjusiam nepažįstamam vyrui atidavė 5000 eurų.

REKLAMA
REKLAMA

Ant namo, kuriame įvykdytas minėtas nusikaltimas, fasado buvo įrengta namo prieigas stebinti vaizdo kamera. Nuo jos ir kitų mieste esančių vaizdo kamerų įrašų peržiūros ir prasidėjo įtariamojo paieška.

REKLAMA

G. Mačiulio vadovaujami kriminalistai dešimtis kartų peržiūrėjo vieną vaizdo stebėjimo kameros užfiksuotą įrašą ir užfiksavo asmenį, kuris pagal aprangos detales atitiko nukentėjusiosios pateiktą iš jos pinigus paėmusio asmens apibūdinimą. Tačiau užtikrintumo, kad šis asmuo susijęs su atliekamu ikiteisminiu tyrimu, nebuvo. Tai galėjo būti tiesiog eilinis Šiaulių bulvaro praeivis. Pareigūnų dėmesį patraukė jo dėvimi sportiniai juodos spalvos batai su ryškiaspalve – raudona, užkulne.

REKLAMA
REKLAMA

Vieną rudens penktadienio vakarą, po darbo valandų žingsniuodamas į vakarėlį, G. Mačiulis Aušros alėjoje pamatė asmenį su batais, matytais vaizdo įraše. Jie buvo juodi su su raudona užkulne ir juos avėjo vaikinas, labai panašus į tą, kurį užfiksavo vaizdo stebėjimo kameros.

Kriminalistas įtariamojo iš akiračio nebepaleido, pastarasis paspartino žingsnį ir nusuko į šalia esančių daugiabučių namų kiemus. Policininkas į pagalbą pasikvietė uniformuotą policijos ekipažą ir jam davė užduotį sugalvoti pretekstą, kurio pagrindu patikrintų vaikino dokumentus ir nustatytų jo asmenybę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip skelbia policija, užduotis sėkmingai buvo įvykdyta, 23 metų vaikino asmenybė nustatyta. 

Vėliau šis įtariamasis ir kiti jo bendrininkai buvo sulaikyti, visiems skirtas suėmimas.

Tyrimą sunkino, jog nukentėję senyvo amžiaus asmenys dėl patirto streso negalėjo tiksliai apibūdinti tų, kurie atvykdavo paimti pinigų. Be to, tai buvo pandeminis laikotarpis, kai visiems buvo privalomos kaukės, ir sukčių pasiuntiniai uoliai jas dėvėjo, o tai labai apsunkino asmenų atpažinimą.

REKLAMA

Per tyrimą nustatyta, kad sukčiavimo organizatoriai buvo trys Alytaus pataisos namuose kalintys asmenys. Atlikdami laisvės atėmimo bausmę, jie darė naujus nusikaltimus – sukčiavimus. Buvo pasitelkiami penki laisvėje esantys bendrininkai.

Kalintieji iš pataisos namų skambindavo gyventojams ir apgaule įtikindavo, kad namuose turimų santaupų kupiūros yra padirbtos ir jas būtina perduoti patikrinti į namus ateisiančiam policijos pareigūnui. Pinigų tikrinti ateidavo sukčių bendrininkai laisvėje, vadinamosios „kojos“.

REKLAMA

Dažnai nukentėjusiesiems skambinę asmenys stengdavosi pokalbį išlaikyti, kol pas senolį atvyks nusikalstamos veikos bendrininkas ir jam bus perduotos santaupos. Kad policijos pareigūnai jų nesusektų, po kiekvieno sėkmingo sukčiavimo keisdavo mobilaus ryšio įrenginius bei SIM korteles, tarpusavio bendravimui naudojosi socialinio bendravimo programėlę.

Per ikiteisminį tyrimą paaiškėjo, jog neteisėtai įgyti pinigai būdavo perduodami vieno nusikalstamos veikos organizatoriaus žmonai. Ši juos persiųsdavo laisvės atėmimo bausmę Alytaus pataisos namuose atliekančių nuteistųjų žmonoms ir giminaičiams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuteistieji aiškino, jog į jų žmonų sąskaitas pervesti pinigai yra kitų nuteistųjų skolos už pataisos namuose įsigytus maisto produktus, cigaretes, narkotines medžiagas. Tai patvirtino tiesą, jog dažniausiai sukčiavimo būdu įgyti pinigai išleidžiami nuteistųjų reikmėms.

Siekdami nustatyti ir sulaikyti visus į sukčiavimą įsitraukusius asmenis, pareigūnai kruopščiai ir kantriai narpliojo, analizavo begales išklotinių, atliko daugybę duomenų sugretinimų, sutapatinimų, apklausų, atpažinimų, apklausė per 90 liudytojų.

REKLAMA

G. Mačiulio vadovaujama tyrėjų komanda už minėtą tyrimą buvo nominuota tradicinio Kriminalinės policijos dienai skirto „Šiaulių apskrities metų seklio“ konkurso prizininke – jam skirta antroji vieta.

Sukčiavimo byla artimiausiu metu pasieks teismą.

Baudžiamojoje byloje yra ištirti 55 nusikaltimai – sukčiavimai, neteisėtas pareigūno vardo pasisavinimas, kaltinimai pareikšti aštuoniems asmenims. Jų padarytų nusikaltimų turtinė žala siekia beveik 70 tūkstančių eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų