Seimo rinkimus teisėtais paskelbęs Konstitucinis teismas išgelbėjo Panevėžio rinkimų apylinkių ir apygardų komisijas ne tik nuo pakartotinio balsavimo biuletenių skaičiavimo, bet ir juose užrašytos tautosakos skaitymo.
Vanojo komisijų narius
Rinkimų komisijų nariams tenka prisiimti kaltę už mažas pensijas, didelį nedarbą, emigraciją, korupciją ir netgi už tai, kad prie Respublikinės Panevėžio ligoninės trūksta automobilių stovėjimo vietų. Balsavimo kabinose ant biuletenių pretenzijas kurpę panevėžiečiai nesikuklino ir nesirinkę žodžių anonimiškai vanojo valdžią.
Komisijų pirmininkai pastebi, kad šįmet tokio folkloro būta gerokai daugiau nei ankstesniuose rinkimuose.
Pageidavo platesnės gatvės
Šermukšnių rinkimų apylinkės komisija atidariusi balsadėžę tarp balsavimo biuletenių aptiko ir laišką, adresuotą Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkui Zenonui Vaigauskui.
„Laiške piktintasi, kad visi vagys, „žulikai“ ir nėra už ką balsuoti. Iš rašto sprendžiame, kad taip savo požiūrį išsakė pensinio amžiaus žmogus“, – mano Šermukšnių apylinkės komisijai vadovavusi Lena Misevičienė.
Kitas originalumo nestokojantis panevėžietis, matyt, buvo įsitikinęs, kad balsus skaičiuoja miesto valdžia. Ant balsavimo biuletenio žmogus surašė pretenzijas dėl intensyvaus eismo Smėlynės gatve. Rinkėjas siūlė transporto srautus nukreipti į kitas gatves, o Smėlynės g. praplatinti, kad joje atsirastų vietos ir pasistatyti automobiliams.
Kita romantiškai nusiteikusi rinkėja pasinaudojo ne balsavimo kabinoje paliktu rašikliu, o lūpų dažais. Nežinia, humoro nestokojantys vyrai ar ištreniruotu JAV filmų ir serialų žvaigždės Čako Noriso kūnu susižavėjusios moterys aktoriaus pavardę įrašė vietoje Panevėžyje iškeltų kandidatų. Neaišku, kuo Č.Norisas nusipelnė Lietuvai, bet panevėžiečiai jį nori matyti Seime – biuletenių su amerikiečių aktoriaus pavarde rasta ne vienoje rinkimų apylinkėje.
Bernatonių rinkimų apylinkėje vienas rinkėjas buvo įsitikinęs, kad Seime geriau atstovautų nei biuletenyje įrašyti kandidatai konservatorius Antanas Matulas ir „darbietis“ Vytautas Liepa. Nubraukęs abi pavardes žmogus užrašė „Aš“. Nurodyti savo tapatybę, žinoma, pamiršo.
Ant biuletenių nupieštos gėlytės, saulutės, širdutės ar špygos komisijos narių seniai nebestebina. Tokių „dailės“ kūrinių rinkėjai palieka po kiekvienų rinkimų.
Paleido skutais
Ilgamečiai rinkimų apylinkių pirmininkai teigia, kad rinkėjams originalumo netrūko ir anksčiau, tačiau šiųmečiuose rinkimuose sugadintų biuletenių kaip niekad daug. Nevėžio apygardoje nei konservatoriaus Juliaus Dautarto, nei jo oponento „darbiečio“ Petro Narkevičiaus kandidatūros netiko 962 panevėžiečiams iš maždaug 13 tūkst. atėjusiųjų balsuoti.
Vakarinėje apygardoje nepatenkintųjų iškeltais kandidatais būta gerokai mažiau. Iš daugiau nei 14 tūkst. rinkėjų nei nepartinio Povilo Urbšio, nei Darbo partijos atstovo Alfonso Petrausko Seime matyti nenorėjo apie 500 panevėžiečių.
„Anksčiau manydavau, kad daug biuletenių sugadinama, nes po Nepriklausomybės atgavimo pirmuosiuose rinkimuose žmonės nesuprasdavo pačios balsavimo tvarkos. Bet per tiek metų jau tikrai turėjo ją perprasti, todėl dabar gadinami, matyt, sąmoningai.
Biuletenio sugadinimas irgi yra rinkėjo pozicija“, – svarsto V.Žemkalnio rinkimų apylinkės komisijos pirmininkė Vitalija Pikšrytė.
Tačiau jai susidarė įspūdis, kad dvidešimt Nepriklausomybės metų neužteko rinkėjams suvokti, kad ne rinkimų komisijų nariai kalti, jog nepatinka nė vienas kandidatas.
„Su komisijos nariais važiavome, lipome į penktą aukštą pas namuose balsuoti pasiprašiusią močiutę. O ji prie mūsų akių demonstratyviai suplėšė biuletenį ir skutus įmetė į balsadėžę. Man buvo nuoširdžiai gaila komisijos, gaišusios savo laiką, suplukusios ir be kaltės kaltos“, – pasakojo pirmininkė.
Nesąmonių neskaito
Septintuose rinkimuose apylinkės komisijai pirmininkaujanti L.Misevičienė svarsto, kad rinkėjai, matyt, yra įsitikinę, jog viską, ką jie prirašė ant biuletenių, perskaitys tas, kam pikti žodžiai skirti.
„Abiejuose rinkimų turuose radome daug perbrauktų biuletenių su prierašais, kad nėra už ką balsuoti. Rinkėjai rašo tikėdamiesi, kad kažkas perskaitys, bet tai neįmanoma. Po pirmojo turo namo grįžome 9 val. ryte, antrajame balsus skaičiavome trumpiau – iki pirmos nakties“, – teigė L.Misevičienė.
Anot jos, biuleteniai su rinkėjų paliktomis žinutėmis keliauja į negaliojančiųjų krūvą ir užplombuotuose maišuose išvežami į Vyriausiąją rinkimų komisiją.
„Ir VRK jų neskaito. Įsivaizduokit, kiek ji gauna biuletenių iš visos Lietuvos“, – laiškų autorius perspėja pirmininkė.
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ