Laurynas yra vienas tų pozityvių pašnekovų, kuris nepaisant to, kad yra homoseksualus, o Lietuva – homofobiška šalis, – nesiskundžia, kad jam blogai čia gyventi. Jis su savo partneriu augina du vaikus iš buvusios santuokos. Beje, Laurynas tikina, kad nei sykio gyvenime negalvojo apie galimybę emigruoti. „Nebent ilgų atostogų išvažiuoju su šeima“, – sako Laurynas.
Dvi Lietuvos – Vilnius ir likusi Lietuvos dalis?
Taip, o ką dar galima būtų išskirti? Kaunas yra tas pats kvailų poniučių ir jų dar kvailesnių vyrų, su storomis piniginėmis, kaimas, tik dabar daugiau barų atsirado, kur tie puonai gali leisti pinigus. Klaipėda yra uostas, tiek apie jį galima ir pasakyti, o ten gyvenantys žmonės Kauno lygio marozai ir fyfos, o gal net ir blogesni.
Ar kalbi taip dėl to, kad Vilnius pakankamai tolerantiškas miestas lyginant su likusia Lietuvos dalimi?
Tikrai? O kaip šiame tolerantiškame mieste vyko eitynės arba, atmeni, kai bobutės prie dramos teatro verkė dėl neva nepagarbos Jėzui. Vilnius, be abejo, yra geriausia, ką turi Lietuva, bet būtų dar labai drąsu vadinti miestą tolerantišku, tačiau link to jis juda.
Kituose Lietuvos miestuose esi atvirai susidūręs su homofobija?
Esu susidūręs labai juokingai. Vieno kaimo parduotuvė ir baras yra vienoje patalpoje, ten vasara atostogaujame, žmonės mato mus kartu, mūsų vaikus ir, matyt, jiems keista, kad dažniausiai būna du vyrai. Tad buvo bandymų kalbinti, ieškoti atsakymų, tačiau tuo pat metu pasiūlai tam kaimo žmogui bokalą alaus, paskui kitą ir jų homofobija nyksta su išgertu alkoholio kiekiu. Svarbu, kas moka.
O Vilniuje?
Aš girdžiu įvairių kalbų, bet atvirai nesu susidūręs. Tačiau kitus žmones labiau veikia galia, įtaka ir pinigai nei seksualinės pažiūros, patikėk, kaip ir tas senis, kuris už alaus bokalą gali imti ir pakeisti požiūrį į vienos lyties poras, taip ir darbe, politikoje ar versle – laimi ne homoseksualas ar heteroseksualas, o tas kuris įtakingesnis.
Esi įtakingas?
Pakankamai. Man nereikia skaičiuoti pinigų nuo algos iki algos, imti paskolos būstui ar pirkti automobilio lizingu, galiu su leisti daugiau nei vidutinis lietuvis. Be to, galiu priimti tam tikrus sprendimus, kurie daro įtaką kitiems žmonėms.
Sakei, kad nesi galvojęs apie emigraciją?
Emigruoja tik kvailiai ir nevykėliai, taip jiems ir reikia.
Kodėl taip sakai?
Na kokiu kvailiu reikia būti, kad dirbtum fabrike dėl svajonės nusipirkti dėvėtą BMW.
Ir įsistatyti dujas?
Būtent (juokiasi). Tie BMW vairuotojai Lietuvoje ir minimumo neverti.
Dirbti fabrike, fermoje, plauti indus ar valyti namus daug proto nereikia. Jie dirba prasčiausius darbus, gyvena po kelias šeimas vienuose namuose ar dalinasi būstu su draugais ir sako, kad ten gyventi geriau. Kai kurie dirba po kelis, kad gyventų geriau, tačiau Vilniuje dirbdami keletą darbų ir gyvendami nuomodamiesi kambarį, 3 ar 4 kambarių bute, matyt, gyventų panašiai. Tik skirtumas tas, kad jie gyventų ten, kur jų namai ir įdėję pastangų turėtų kažkokių perspektyvų tapti daugiau nei šlavėju.
Apskritai, pažiūrėk, ką tie emigrantai šneka, kaip jie elgiasi atvykę į Lietuvą, kokie ponai būna, kad „Maximoje“ pardavėjas vaiko, o paskui grįžta į kasdienybę ir toliau doroja žuvį fabrike.
Būna ir geresnių išimčių.
Aišku, kad būna, be tos išimtys ar Lietuvoje, ar užsienyje gerai gyvena ir dirba mėgstamus darbus, nes turi proto, yra veiklūs, atkaklūs ir nebijo daug dirbti. Ir tai būtent ir yra išimtys.
Daug dirbti nebūtinai reiškia fizinį darbą, bet pasakyk kokiam kaimiečiui iš Jurbarko, kad „kaip pavargau šiandien įtemptai galvoti, pavyzdžiui, kuriant rinkodaros strategiją“ ir tam plūgui niekaip nebus aišku, kaip galima ne kastuvu mosikuojant pavargti. Tai tie patys fabrikų vergai – tokio pat nedidelio proto.
Jauni žmonės išvažiuoja studijuoti, ar juos priskirtum prie gerųjų išimčių?
Didžioji dalis iš tiesų yra gerosios išimtys, tačiau žinau tokių, kurie mokslo siekia ne šviestis, mokytis ir tobulėti, o dėl popieriaus, kuris padės gauti administratoriaus, o ne padavėjo vietą restorane. Matai, ir tokių svajonių būna.
O jei tavo vaikai nuspręstų emigruoti?
Tikiuosi juos išauklėti taip, kad jie išvažiuotų nebent pažinti pasaulio, studijuoti, keliauti, o ne kvailai vergauti.
Ko palinkėtum Lietuvai naujais metais?
Daugiau sveiko proto.