• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visuomenę nuolatos pasiekia Nacionalinio kraujo centro pranešimai apie tai, kad trūksta kraujo, o gyventojai kviečiami tapti donorais ir taip prisidėti gelbstint gyvybes. Tiesa, homoseksualiems vyrams tokia galimybė ribojama.

Visuomenę nuolatos pasiekia Nacionalinio kraujo centro pranešimai apie tai, kad trūksta kraujo, o gyventojai kviečiami tapti donorais ir taip prisidėti gelbstint gyvybes. Tiesa, homoseksualiems vyrams tokia galimybė ribojama.

REKLAMA

Pagal dar 2005 metais Sveikatos apsaugos ministro pasirašytą įsakymą vyrams prieš donorystę tenka atsakyti į klausimą, ar jie turėjo lytinių santykių su kitais vyrais. Jei vyrai atsako teigiamai – donorystė nukeliama. Tiek homoseksualius asmenis Seime atstovaujantis Tomas Vytautas Raskevičius, tiek Lygių teisių kontrolieriaus tarnyba sako, kad toks klausimynas gali sudaryti sąlygas diskriminuoti asmenis dėl jų lytinės orientacijos.

Nacionalinio kraujo centro direktorius Daumantas Gutauskas sako, kad tokie klausimai iš tiesų įtraukti į klausimyną. 

REKLAMA
REKLAMA

„Klausimynas sudarytas pagal 2005 metų Sveikatos apsaugos ministro įsakymą, kuriame tiesiogiai įtvirtintos Europos komisijos direktyvos 2004/33/EB nuostatos. Vienas iš donorystės uždraudimo kriterijų yra asmenų seksualinė elgsena, dėl kurios kyla didelė rizika užsikrėsti infekcine liga, kuri gali būti perduodama per kraują“, – pastebi D. Gutauskas. 

REKLAMA

Homoseksualius asmenis atstovaujantis Seimo narys Tomas Vytautas Raskevičius sako, kad toks vertinimas yra neteisingas, mat lytiškai plintančias ligas gali perduoti visų lytinių orientacijų žmonės. Pasak politiko, rizika yra ne žmogaus seksualinė orientacija, o rizikingas elgesys ir nesaugūs lytiniai santykiai. 

„Problema yra seniai žinoma ir aktuali. Mano pozicija yra tokia, kad rizikos veiksnys yra ne žmogaus seksualinė orientacija, o elgesys, kuris gali būti rizikingas kraujo donorystės kontekste. Kalbu apie lytiškai plintančias ligas, ŽIV infekciją. Ir labai norėtųsi, kad donorai, kurie nori duoti kraujo, būtų vertinami pagal šiuos kriterijus, o ne pagal seksualinę orientaciją. 

REKLAMA
REKLAMA

Mes vakar turėjome konstruktyvų pokalbį su Nacionaliniu kraujo centru, jie laikosi lygiai tos pačios pozicijos, kad turėtų būti vertinami tam tikri elgesio aspektai, o ne seksualinė orientacija. Nacionalinis kraujo centras planuoja kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją ir mes politiškai tą poziciją palaikysime. Labai tikimės, kad artimiausiu metu ribojimo homoseksualiems vyrams tapti kraujo donorais nebeliks“, – viliasi T. V. Raskevičius. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Turi slėpti tiesą 

Seimo narys sako, kad jam yra žinoma atvejų, kai homoseksualūs vyrai slepia savo orientaciją, nes tik taip gali tapti kraujo donorais. 

„Šiuo metu vienintelis būdas homoseksualiems vyrams tapti kraujo donoru yra slėpti tai. Ir tikrai žinau žmonių, kurie sąmoningai nežymi“, – pastebi R. V. Raskevičius. 

REKLAMA

Pasak politiko, toks klausimynas žeidžia homoseksualius vyrus ir užkerta kelią išgelbėti daugiau gyvybių.

„Aš sulaukiu daug žinučių iš homoseksualių vyrų, kurie man rašo apie tai, kad norėjo tapti kraujo donorais, tačiau negalėjo. Manau, kad tokie asmenys jaučiasi labai pažeminti.

Juo labiau, kad kraujo donorystė yra altruistiška ir kilni veikla, yra sąmoningas apsisprendimas duoti kraujo, kad kažkam pagelbėti, o tada jiems sakoma, kad jų kraujas nebus imamas, nes jis yra netinkamas ar nešvarus. Labai tikiuosi, kad mums šią praktiką pavyks pakeisti, žinoma, nustatant visus saugumo reikalavimus, kad kraujas būtų tinkamas ir saugus“, – viliasi T. V. Raskevičius. 

REKLAMA

Sudaromos sąlygos diskriminuoti asmenis dėl lytinės orientacijos

Lygių teisių kontrolieriaus tarnyba pažymi, kad dar prieš dešimtmetį tarnyba teikė išvadą, teigdama, kad toks klausimynas gali sudaryti sąlygas diskriminuoti asmenis dėl jų lytinės orientacijos. 

 „Vertinant asmens tinkamumą tapti kraujo donoru, reikia atsižvelgti į galimą rizikingą seksualinį elgesį, o ne asmens lytinę orientaciją. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nesaugiais lytiniais santykiais gali užsiimti tiek heteroseksualūs, tiek homoseksualūs ar biseksualūs asmenys. Homoseksualūs ir biseksualūs asmenys negali būti priskiriami rizikingai seksualiai besielgiančių asmenų kategorijai. Lytinė orientacija negali būti tapatinama su rizikinga seksualine elgsena. 

Iki šiol egzistuojantys klausimai apie vyrų seksualinius santykius su kitais vyrais prisideda prie ir taip gana paplitusio homoseksualių ir biseksualių žmonių stigmatizavimo“, – atsakyme tv3.lt pažymi Lygių teisių kontrolieriaus tarnybos Komunikacijos skyriaus atstovė ryšiams su visuomene Izabelė Švaraitė. 

REKLAMA

Tačiau Nacionalinio kraujo centro direktorius Daumantas Gutauskas tokiame klausimyne diskriminacijos neįžvelgia, mat homoseksualiems vyrams galima duoti kraujo, tačiau jei jie per paskutinius 4 mėnesius turėjo lytinių santykių, jų donorystė atidedama.  

„Vyrų, turėjusių lytinių santykių su kitais vyrais, donorystė yra atidedama 4 mėnesiams. Praėjus šiam laikotarpiui, jie gali duoti kraujo. Taip yra dėl to, kad statistiškai tarp vyrų, kurie lytiškai santykiauja su kitais vyrais, yra labiau paplitusi ŽIV infekcija, kurios lango periodas (t.y. laikotarpis po užsikrėtimo, kai nėra galimybės infekciją diagnozuoti 100% tikslumu) yra 4 mėnesiai taikant molekulinius tyrimus. Nacionalinis kraujo centras deda visas pastangas, kad ligoninių pacientams būtų perpiltas saugus ir patikrintas kraujas.

REKLAMA

Homoseksualiems vyrams nėra draudžiama būti kraujo donorais. Diskriminacijos šioje situacijoje nėra. Džiaugiamės Tomo Vytauto Raskevičiaus iniciatyva kelti visuomenei rūpinčius klausimus ir esame pradėję diskusiją, kaip kraujo donorystę padaryti dar labiau patrauklią“, – teigia D. Gutauskas. 

Naujienų portalas tv3.lt Sveikatos apsaugos ministerijos pasiteiravo, ar neplanuojama keisti 2005 metų įsakymo, tačiau kol kas atsakymo nesulaukė. Sulaukus atsakymo tekstą nedelsiant papildysime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų