Po gyvsidabrio skandalo Ukmergės rajono apylinkės teisme, po debatų tuo klausimu pagaliau nutarta, ką daryti su senuoju pastatu ir uždegta žalia šviesa naujojo teismo pastato statybai. Teismo darbuotojams paskirta ilgalaikė sveikatos būklės stebėsena.
Bus naujas pastatas
Teisingumo ministerija šiomis dienomis inicijavo Ukmergės rajono apylinkės teismo pastato statybos investicijų projektą. Naujojo teismo pastato statybai numatoma skirti 6 milijonus litų – šios lėšos bus skirtos iš Vyriausybės rezervo fondo.
Teisėjų taryba taip pat pritarė naujo Ukmergės teismo pastato statybos įtraukimui į Valstybės investicijų 2013–2015 metų programos investicijų projektą. 200 000 litų buvo paskirti Šiaulių apygardos teismo rekonstrukcijai, tačiau dabar ją teks atidėti, nes šią sumą nutarta skirti Ukmergės teismo pastato statybos techniniam projektui parengti.
Naujasis pastatas turėtų būti pastatytas per trejus metus. Kaip „Akistatą“ informavo Ukmergės rajono apylinkės teismo pirmininko pareigas laikinai einanti Loreta Zarembienė, vieta statybai parinkta ir detalusis planas padarytas jau gerokai anksčiau – mat senasis pastatas jau buvo gerokai per ankštas. Tikimasi šiemet pastatą suprojektuoti, o kitąmet – pradėti statybas.
Persikels į komisariatą
Preliminariais skaičiavimais, gyvsidabriu užteršto dabartinio teismo pastato nukenksminimas kainuos apie milijoną litų ir užtruks iki pusantrų metų. Jau paskelbtas konkursas šiems darbams atlikti. Ar po to pastatas bus tinkamas naudoti, paaiškės tik pabaigus visus nukenksminimo darbus ir dar kartą atlikus tyrimus.
Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, ištyrusi Ukmergės teismo pastato sienų, lubų, grindų ir kitus kietus paviršius, visur rado įsigėrusio gyvsidabrio. Kai kur jo kiekis leistinas normas viršija net tūkstantį kartų.
Kol kas šio teismo darbuotojai padalinti į dvi grupes: vieni dirba Ukmergės verslo ir turizmo centre, kiti – Ukmergės rajono policijos komisariate. „Jau sutarta ir pasirašyta panaudos sutartis su Ukmergės policijos komisariatu. Jie šiek tiek susispaus savo patalpose ir priims mus, – papasakojo L. Zarembienė. – Jei konkursas praeis sklandžiai ir greitai bus atlikta bylų (jų yra daugiau kaip 40 000), baldų (minkštus baldus, ko gero, teks utilizuoti), kompiuterių, garso aparatūros ir kitų mūsų darbui reikalingų instrumentų demerkurizacija, manome, kad į išnuomotas patalpas visi persikelsime iki gegužės vidurio.
Stebės situaciją
Pasak Ukmergės teismo darbuotojų, iki šios ekstremalios situacijos niekas iš darbuotojų ūmių ir rimtų sveikatos sutrikimų neturėjo, tačiau beveik visi jautė nežymius sveikatos negalavimus, o dėl jų kaltino didelius darbo krūvius ar prastą orą. Aptikus pastate gyvsidabrio, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Neuromokslų instituto Neurotoksikologijos laboratorijoje buvo atlikti visų 26 teismo darbuotojų sveikatos tyrimai. Ištyrus kraujo, šlapimo ir plaukų mėginius, visų darbuotojų organizme rasta gyvsidabrio pėdsakų.
Sausio viduryje visi darbuotojai buvo nuodugniai patikrinti Vidaus reikalų ministerijos medicinos centre. „Mus konsultavo ir Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės ligoninės toksikologai, – aiškino L. Zarembienė. – Jie jokių ūmių susirgimų nenustatė, tačiau toksikologai rekomendavo kartą per mėnesį lankytis pas Kauno medikus, kad pastarieji stebėtų mūsų sveikatos būklę – kaip kinta gyvsidabrio kiekis organizme“.
Panoro pasitikrinti
Dėl savo sveikatos susirūpino ir kitų sričių specialistai, kurie dažnai lankydavosi Ukmergės teismo pastate – advokatai, prokurorai, policininkai (šie nuolat lydėdavo į teismą įtariamuosius ir teisiamuosius).
Pasitikrinti, ar gyvsidabris nėra paveikęs jų sveikatos, pareiškė norą ir savivaldybės darbuotojai. Dėl patikros Ukmergės savivaldybė kreipėsi į Kaune esančią Neurotoksikologijos laboratori¬ą.
Vilniaus apygardos prokuratūros Vilniaus apylinkės prokuratūros 7-o¬jo skyriaus, kuris yra Ukmergėje, patalpų tarša jau patikrinta – nustatyta, jog ten gyvsidabrio garų koncentracija normos neviršija.
Ukmergės policijos komisariato viršininkas Rolandas Kiškis patikino, jog bus pa¬¬tik¬rin¬ta sveikata ir maždaug 40 konvojaus pa¬rei¬gū¬nų (tiek dirbančių, tiek jau išėjusių į pensiją), kurie Ukmergės teismo posėdžiuose nuolat saugodavo kaltinamuosius.
Sunerimo ir Ukmergėje dirbantys advokatai. Kai kurie jų tvirtina jaučiantys metalo skonį burnoje ir nuolatinį nuovargį. Advokatai kreipėsi į Advokatų tarnybą, kad už valstybės lė-as jų sveikata būtų patikrinta medicinos įstaig¬je. Kaip informavo Advokatų tarybos pirmininkas Leonas Virginijus Papirtis, Teisingumo ministerijos paprašyta, kad bent tų advokatų ir jų padėjėjų, kurie nuolat dirbo Ukmergės teisme, sveikata būtų patikrinta valstybės lėšomis. „Tam reikia maždaug 4000 litų, – sakė L. V. Papirtis. -Šiuo metu laukiame Finansų ministerijos sprendimo“.
TIK FAKTAI:
Ukmergės rajono apylinkės teismo pastatas pastatytas 1800 metais, rekonstruotas 1997–2001 metais.
Ukmergės teismo pastate gyvsidabrio buvo aptikta praeitų metų gruodžio 12-ąją. Antrame aukšte esančioje posėdžių salėje atkėlę medines radiatorių groteles, gyvsidabrį aptiko signalizaciją įrengiantys saugos tarnybos darbuotojai. Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos specialistai nustatė, kad gyvsidabrio garų koncentracija tame pastate iki tūkstančio kartų viršija leistiną normą.
Ukmergės teisme gyvsidabrio randama jau ne pirmą kartą. 2003 metų sausį čia jo buvo aptikta daugiau kaip pusė kilogramo. Tą kartą Ukmergės policija įtarė kelis asmenis atnešus ir palikus tą gyvsidabrį, bet pritrūko jų kaltės įrodymų.
Gyvsidabris – bene nuodingiausias sunkusis metalas. Jis gali smarkiai pakenkti kepenims, nervų sistemai, sukelti smegenų sutrikimų. Žmogui yra kenksmingi gyvsidabrio garai, o ne pats metalas.
Aurelija ŽUTAUTIENĖ