Ką renkasi krizės nepriteklių prislėgti šiauliečiai - pareigą atsiskaityti už komunalinius patarnavimus ar sotesnę vakarienę? Komunalines paslaugas teikiančios bendrovės tikina didelių problemų dėl gyventojų skolų neturinčios.
Didžiausios skolininkės - biudžetinės įstaigos. Šiauliečių šeimos tikina, jog komunalinius mokesčius moka dalimis, sukandusios dantis.
Šeimą gelbėja kaimas
"Praėjusį mėnesį nemokėjau nė lito už komunalinius patarnavimus. Investavau į vaikų ateitį - po 26 litus sumokėjau už muzikos mokyklą, po kone 150 litų - už kiekvienos dukros darželį. Mokesčiai darželiui labai slegia", - sako šiaulietis, su žmona auginantis dvi dukras.
Šeimos galva žino, kad šį mėnesį skola už komunalinius patarnavimus jau sieks per tūkstantį litų, tad net vasarą nepavyks atsipūsti - grąžins skolas iki naujo šildymo sezono. "Taip sunku, kaip šiemet, dar nebuvo", - sako jis.
Keturių asmenų šeimos pajamos per mėnesį yra apie 3,5 tūkstančio litų. Mokesčiai už darželį, muzikos mokyklas - ir 350 litų jau nėra.
Šiauliečiai moka būsto paskolą - apie 150 litų per mėnesį. Į darbą sutuoktiniai važiuoja miesto autobusais ar maršrutiniais taksi, tad kelionei išleidžia dar 200 litų.
Keturių asmenų šeimai dar lieka 2800 litų. Šeima gyvena dviejų kambarių bute, tad už karštą vandenį ir šildymą šalčiausią mėnesį šilumos tiekėjams turėjo atrėžti per 400 litų. Dar apie 200 litų tenka pakloti už suvartotą šaltą vandenį, elektrą, dujas. Pokalbiai mobiliaisiais telefonais sutuoktiniams kainuoja apie 200 litų per mėnesį.
Vadinasi, šeimai lieka 2000 litų, kiekvienam - po 500 litų, t. y., per dieną kiekvienas šeimos narys gali išleisti 17 litų. Maistui, rūbams, buities prekėms, pramogoms.
"17 litų per dieną - labai mažai, todėl komunalinius mokesčius mokame, kai lieka laisvų lėšų. Dukros auga, be batų į darželį nevesi. Be to, už kai kuriuos baldus ir buities techniką, įsigytą išsimokėtinai, per mėnesį dar turime sumokėti po 300 litų", - sako šiaulietis.
Šeima turi automobilį, bet juo naudojasi retai - kelionei į kaimą, iš kurio parsiveža maisto produktų. Kaimo gėrybės gelbėja - ir šiauliečių šeima turi ką valgyti, tad antstolio vizito dėl skolų už komunalinius mokesčius dar nesulauks.
Didžiausia problema - biudžetinės įstaigos
Pakalbintas šiaulietis - ne vienintelis, kuris neišgali laiku atsiskaityti už komunalines paslaugas. Bendrovės "Šiaulių vandenys" Komunikacijų departamento vadovė Irma Urbonaitė informavo, jog gyventojų skola iki balandžio 30 dienos - 779 tūkstančiai litų. Palyginus su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu aiškėja, kad skola padidėjo 12 procentų.
"Pramonės įmonių skolos už vandenį išaugo dvigubai - šiuo metu jos sudaro 55 tūkstančiai litų. Tam įtakos turėjo pasikeitęs PVM tarifas bei nuo vasario 1 d. taikomos naujos geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo kainos", - teigė I. Urbonaitė.
Šiuo metu didžiausia "Šiaulių vandenų" problema - ne gyventojų, o biudžetinių įstaigų, finansuojamų iš savivaldybės biudžeto, skolos. Dabar biudžetininkai už vandenį skolingi 184 tūkstančius litų. "Palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, jų skola padvigubėjo", - teigė pašnekovė.
Gyventojų skola išaugo, įmonių - sumažėjo
"AB "Šiaulių energija", spręsdama skolų mokumo problemas, vadovaujasi geranoriškumo ir šalių bendradarbiavimo principais. Kol kas ši praktika pasiteisino – didelių sunkumų su vartotojų mokumu bendrovė neturi", - sako šilumą tiekiančios įmonės teisininkė Toma Grikštienė.
Jos teigimu, iki šių metų gegužės didžiausios vartotojų grupės – gyventojų - skola siekia 6,8 mln. Lt. Pernai gegužės 1 dieną ji buvo mažesnė - 5,4 mln. Lt. Tai reiškia, kad per metus gyventojų skola išaugo 1,4 mln. Lt.
Įmonių skola "Šiaulių energijai" šiuo metu yra 0,9 mln. Lt, o pernai iki gegužės 1 dienos ji buvo 1,9 mln. Lt - per metus skola sumažėjo 1 mln. Lt.
"Kiekvienas vartotojas, turintis įsiskolinimą ar finansinių sunkumų, gali kreiptis ir bendrovės darbuotojai pasistengs suderinti tokias susidariusių skolų grąžinimo sąlygas, kokios atitiks būtent to vartotojo finansines galimybes", - sakė T. Grikštienė.
Pašnekovės teigimu, susidarius įsiskolinimui, bendrovės darbuotojai pirmiausia siunčia įspėjimą. Jį gavęs vartotojas dažniausiai atvyksta į bendrovę, kur su juo yra derinamos skolos grąžinimo sąlygos. Yra sudaromi skolų mokėjimo grafikai, atitinkantys vartotojo realias galimybes.
Jei vartotojas piktybiškai vengia laikytis sudaryto skolos grąžinimo grafiko arba nereaguoja į jam siunčiamus įspėjimus, bendrovė kreipiasi į teismą. Teismui priteisus ir vartotojui kreipiantis į bendrovę, jam suteikiama galimybė sudaryti priteistos skolos grąžinimo grafiką. "Ir tik tada, kai vartotojas nebendradarbiauja, skolos išieškojimas perduodamas antstoliams", - teigė šilumos tiekėjų atstovė spaudai.
Be elektros - 159 šiauliečių šeimos
Akcinės bendrovės VST Šiaulių miesto skyriaus aptarnaujamoje teritorijoje įsiskolinę yra apie 450 įmonių, kurių skola sudaro per milijoną litų. Už elektrą skolingi ir apie 1900 šiauliečių. Jų įsiskolinimas siekia apie 150 tūkst. litų.
Įmonės atstovė spaudai Giedrė Vinickienė informavo, kad sunkmetis neabejotinai turėjo įtakos gyventojų atsiskaitymams. Nuo užpraėjusių metų pavasario gyventojų įsiskolinimas už elektrą padidėjo apie 30 procentų.
"Gyventojai raginami atsiskaityti laiku, geranoriškai tariamasi su įsiskolinimą pripažįstančiais, tačiau dėl vienokių ar kitokių priežasčių negalinčiais laiku atsiskaityti klientais. Ir tik tuomet, kai klientas piktybiškai vengia grąžinti skolą, imamasi kraštutinių priemonių - nutraukiamas elektros tiekimas ir pateikiami dokumentai teismui. Atskirais atvejais bendrovė svarsto galimybę apie skolos išdėstymą - atsiskaitymą dalimis ir kita", - sakė G. Vinickienė.
Šiuo metu VST Šiaulių miesto skyriaus aptarnaujamoje teritorijoje didžiausia vieno gyventojo skola - beveik 7 tūkstančiai litų. Dėl skolų elektros energija nutraukta 159 gyventojams ir 19 įmonių.
VST Radviliškio skyriaus aptarnaujamoje teritorijoje skolingi yra per 70 įmonių, kurių skola sudaro per 266 tūkst. litų, ir apie 1200 gyventojų. Jų įsiskolinimas - apie 100 tūkst. litų. Didžiausia Radviliškio gyventojo skola – daugiau nei 2,5 tūkstančio litų.
Dėl skolų elektros energija nutraukta 276 Radviliškio gyventojams bei vienai įmonei.
Daugėja prašančių atsiskaityti dalimis
"Ačiū Dievui, dar moka", - džiaugiasi bendrovės "Lietuvos dujos" Šiaulių skyriaus tiekimo departamento skyriaus viršininkas Aleksandras Juška. Jo teigimu, miesto gyventojai ir įmonės už suvartotas dujas atsiskaito laiku, tačiau stebima tendencija - ir įmonės, ir gyventojai prašo leisti už suvartotas dujas atsiskaityti dalimis. Nesvarbu, ar skola - 70, ar 5 tūkstančiai litų.
"Turime apie 76 tūkstančius abonentų, tačiau yra vos per 150 vartotojų, kurie skolingi už dujas apie tūkstantį litų", - sako A. Juška. Skyriaus viršininko teigimu, tikimasi, kad iki liepos 1 dienos daugelis suskubs atsiskaityti, mat nuo liepos dujų kaina pakils 20 procentų.
Pasak pašnekovo, dvidešimčiai Šiaulių įmonių dujų tiekimas išvis nutrauktas. Šių įmonių vadovai nebandė tartis, nesiūlė variantų, kaip atsiskaityti. "Dujų tiekimo nutraukimas - kraštutinė priemonė, kurią taikome itin retai. Galime sakyti, jog situacija nėra kritiška, o yra valdoma", - sakė A. Juška.
Oksana LAURUTYTĖ