• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gyventojai įtūžę, savivaldybė bejėgė: vietoje ilgaamžių medžių – vazonai ir stoglangis

Medžių kirtimu susidomėjo Generalinė prokuratūra

Vietoje ilgamečių medžių – vazonai ir sodinukai. Verslininkai nori iškirsti medžius vienoje gražiausių sostinės vietų, jų vietoje padėti vazonus su augalais ir pastatyti stiklinį stoglangį. Savivaldybė sako padariusi viską, kad medžiai būtų išsaugoti. Gyventojai piktinasi verslininkų veiksmais, bet klausimų turi ir miesto valdžiai.

Vietoje ilgamečių medžių – vazonai ir sodinukai. Verslininkai nori iškirsti medžius vienoje gražiausių sostinės vietų, jų vietoje padėti vazonus su augalais ir pastatyti stiklinį stoglangį. Savivaldybė sako padariusi viską, kad medžiai būtų išsaugoti. Gyventojai piktinasi verslininkų veiksmais, bet klausimų turi ir miesto valdžiai.

REKLAMA

Praėjusią savaitę Vilniaus miesto savivaldybė išplatino pranešimą, kad rekonstruodama kultūros paveldo J. Basanavičiaus g. 14A pastatus, uždaroji akcinė bendrovė „Dobilo daigas“ planuoja šalinti devynis medžius. 

Medžiai yra terasoje šalia Romualdo Kvinto skulptūros, skirtos Lietuvoje gimusiam prancūzų rašytojui Romainui Gary.

Savivaldybės atstovų tvirtinimu, Vilniaus miesto savivaldybė dėjo visas pastangas apsaugoti medžius ir reikalavo rasti sprendimus, kaip išsaugoti klevą, šešis kaštonus, uosialapį klevą ir kaukazinę slyvą. Savivaldybė nesutiko su įmonės prašymu kirsti medžius.  Vilniaus apygardos administracinis teismas, į kurį kreipėsi „Dobilo daigas“, negavęs savivaldybės pritarimo kirsti medžius, patvirtino įmonės teisę dar kartą kreiptis dėl medžių šalinimo. 

REKLAMA
REKLAMA

„Keletą dešimtmečių čia brendę medžiai yra išaugę prie pat pastato pamatų. Paveldosaugos specialistai tvirtina, kad šaknys ardo pastatą. Medžius įvertino ir mūsų specialistai. Deja, kad ir kaip norėtume, neturime teisinių galių juos apsaugoti“, – kalbėjo Vilniaus savivaldybės Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius. 

REKLAMA

J. Basanavičiaus g. 14A yra įsikūrusi kavinė. Pastatas yra nekilnojamojo kultūros paveldo objektas, priklausantis Geležinkelių valdybos pastatų komplekso terasai. „Dobilo daigas“ nuomojasi ir šalia esančią teritoriją. Šiuo metu ruošiamasi pastato rekonstrukcijai, leidimas statybai gautas 2021 m. birželį. Rekonstrukcijos projektą parengė UAB „Senamiesčio projektai“. 2019 metais jis buvo pristatytas ir suderintas su visuomene. 

REKLAMA
REKLAMA

Pagal Vyriausybės nutarimą „Dėl kriterijų, kuriuos atitinkantys medžiai ir krūmai priskiriami saugotiniems želdiniams, patvirtinimo“ medžiai, augantys ant pastatų stogų, pamatų ar kitų jų dalių, inžinerinių statinių, laikomi nesaugotinais, todėl leidimas juos kirsti nereikalingas. 

Anot įmonės, nepašalinus medžių, būtų neįmanoma atlikti rekonstrukcijos, be to, jie ardo pastatus, atraminę sieną. Kad medžių šaknys daro poveikį pastato pamatams, patvirtino ir „Lietuvos arboristikos centro“ specialistai.  Nors savivaldybė nepritarė medžių šalinimui, šį sprendimą įmonė apskundė teisme. Teismas Savivaldybės argumentus nepritarti želdinių šalinimui pripažino nepakankamais ir nepagrįstais. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujame apželdinimo projekte vietoje nukirstų medžių, šalia pastatų, numatyta pasodinti medelių bei krūmų, įrengti augalų vazonus. Taip pat terasoje atsirastų stiklinis stoglangis su metaliniu karkasu.

Benkunskas: turime vykdyti teismo sprendimą

Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas sako, kad savivaldybė nieko padaryti dėl medžių kirtimo.

„Teismo procesas įvykęs, įsigaliojusios nutartys, kuriose teismas patvirtino, kad šių medžių šaknys pažeidžia kultūros paveldo objekto fasadą ir pamatus ir toks leidimas turi būti išduodamas. Ką mes dabar darome? Ieškome sprendimo, kad net jei tie dabar augantys medžiai bus nupjauti, kad tas želdynų atkūrimo planas būtų kuo platesnis. Planą gyventojai galės įvertinti ir savo pastabas išsakyti“, – LRT radijui komentavo V. Benkunskas.

REKLAMA

„Pagrindinė žinia – teismo sprendimas, kurį turime vykdyti“, – pridūrė jis.

Atmuša savivaldybės pasiteisinimą

Buvusi aplinkos apsaugos departamento vadovė Olga Vėbrienė sako, kad savivaldybė pateikia tik informacijos nuotrupas apie sprendimą kirsti šiuos medžius. Ji pasigedo ir ekspertinės paveldosaugininkų išvados, kuriose būtų aiškiai nurodyta, kad medžiai kelia grėsmę saugomiems pastatams. O. Vėbrienės teigimu, dabar pagrindinį naratyvą, kad pastatas yra saugotinas, o jam grėsmę keliantys medžiai – ne, formuoja projekto vystytojas.

REKLAMA

„Keista labai komunikacija iš savivaldybės, kad mes nieko negalėjome padaryti, nes tokia yra tvarka. Bet kas atstovavo, kaip atstovavo, kokiais argumentais rėmėsi. Labai mažai informacijos“, – naujienų portalui tv3.lt komentavo O. Vėbrienė.

Pašnekovė nesupranta, kodėl savivaldybė savo komunikacija bando skleisti žinią, kad teismas leido kirsti medžius.

„Teismas tik sutiko su „Dobilo daigo“ pozicija, kad savivaldybės draudimas [kirsti medžius] nepakankamai argumentuotas ir įpareigojo, teisine kalba, pateikti geriau argumentuotą sprendimą. Tekste sakoma, kad tai gali būti ir neigiamas sprendimas“, – dėstė O. Vėbrienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitaip tariant, teismas ne leido kirsti medžių, o nurodė savivaldybei rimčiau argumentuoti, kodėl medžiai negali būti kertami. Visgi, panašu, kad savivaldybė argumentacijos nerado arba neieškojo, sprendimo neskundė aukštesnės instancijos teismui. Pasak O. Vėbrienės, dažnai tokie procesai yra lydimi procedūrinių pažeidimų. „

Gali būti, kad kažkas nesužiūrėjo netyčia, per skubėjimą. Jeigu mes turėtume visus tuos dokumentus, mes turėtume pagrindo kreiptis kaip suinteresuota visuomenė į teismą, į Generalinę prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo. Mes, kaip suinteresuota visuomenė, turime teisinių įrankių, pagal naująjį Želdynų įstatymą. Tą mes darome ir darysime. Teisinių keliu bandysime sustabdyti tuos kirtimus“, – sakė pašnekovė. 

REKLAMA

Vazonai medžių nepakeis, kad atstotų medžius reiks laukti 100 metų

O. Vėbrienė pabrėžė, kad Vilniaus senamiestis yra UNESCO pasaulio kultūros paveldo sąraše.

„Tai ne tik pastatai, tai visas vizualas su kraštovaizdžiu. Nėra atskirai pastatų, atskirai medžių. Viskas yra kartu dermėje. Dabar mums sako, kad vienoje iš senamiesčio dalių nukapos brandžius medžius ir padarykime stiklinę palapinę. Tai yra labai daug klausimų“, – tikino pašnekovė.

REKLAMA

Pasak jos, vystytojo siūloma alternatyva vietoje nukirstų devynių medžių pasodinti keturis naujus medelius ir dar septynis vazonus su augalais yra netinkama.

„Tiems medžiams buvo pritaikyti inžineriniai sprendimai ir jie yra išaugę ten. Galima sakyti, kad tai yra stebuklas. Tie medžiai yra prisitaikę prie ten esančios šviesos kiekio, vėjų, eismo intensyvumo. Dabar jie sako, kad pasodins sodinukus ir jie atitiks devynis brandžius medžius. Tikrai to nebus. Sodinukų prigijimo procentas bus labai žemas, kad jie užaugtų iki tokio aukščio ir atliktų tokią ekologinę misiją, kokią atlieka dabartiniai medžiai, reikės iki 100 metų. Mes kaip visuomenė patirsime didelę žalą, mes nebeturėsime to, ką turime dabar“, – pasakojo O. Vėbrienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kairys: sprendimą dėl medžių kirtimo dar galima peržiūrėti 

Kultūros ministras Simonas Kairys teigia, kad sprendimą dėl devynių medžių kirtimo Jono Basanavičiaus gatvėje Vilniuje, šalia skulptūros „Berniukas su batu“, dar galima persvarstyti.

„Manau, kad poryt įvyks ir projekto pristatymas, ir visuomenės nuomonės išreiškimas, tikrai labai linkiu neįsivelti į teisinius procesus, o iš tikrųjų tiek Kultūros paveldo departamentą, tiek vystytojus, tiek savivaldybę po trečiadienio vėl sėsti prie bendro stalo“, – pirmadienį po susitikimo su Kultūros paveldo departamento (KPD) vadovu Vidmantu Bezaru žurnalistams sakė ministras.

REKLAMA

Jis tvirtino matąs tam galimybę, nes projekto vystytojai yra parodę gerą valią ir pristatymą visuomenei daro, nors neprivalo to daryti.

„Po trečiadienio visos institucijos susėdusios dar kartą iš principo padiskutuotų apie galimus sprendinius, kad nereikėtų iš jėgos pozicijų bėgti paskui. Nes visa tai nieku geru nekvepia, kvepia teismais ir kitomis procedūromis“, – teigė S. Kairys.

Jis sakė KPD direktoriaus paprašęs peržiūrėti visus iki šiol buvusius projekto derinimus, ir įvertinti galimybę įrašyti skverą prie buvusios Lietuvos geležinkelių būstinės kaip vertingąją viso komplekso savybę.

REKLAMA

S. Kairys taip pat tvirtino pataręs apsvarstyti galimybę pritaikyti laikinąsias apsaugos priemones projekto įgyvendinimui.

„Teisybės dėlei, reikėtų pabrėžti, kad teisė šiuo momentu yra ne visai turbūt viešojo intereso pusėje“, – sakė jis, turėdamas galvoje, kad kirsti medžius yra leidęs teismas.

„Skveras virs plyne“

Sprendimu kirsti medžius socialiniuose tinkluose pasipiktino ne vienas gyventojas, visuomenininkas, kultūros atstovas. Daug dėmesio sulaukė profesorė Irenos Vaišvilaitės įrašas.

REKLAMA
REKLAMA

„Kas nežino šio paminklo? Jis vienas lankomiausių Vilniuje, ir žinomiausias Vilniaus paminklas pasaulyje, pastatytas terasoje, priklausiusioje Vilniaus geležinkelių valdybai. Ta sąmoningai apželdinta terasa – būdingiausia Naujamiesčio dalis. Naujamiestis buvo formuojamas Paryžiaus pavyzdžiu, sukuriant žalias salas, medžių alėjas, skverus. Ši terasa, pastatyta skverui – ryškiausias tokio Naujamiesčio akcentas. Būtent tokį, Romain Gary vaikystės miestovaizdį, pasirinko paminklo jam autorius Romas Kvintas. Būtent šitas vaizdas jau tapo ikoniniu Vilniaus žydų kultūros gerbėjams visame pasaulyje.  Bet rugpjūčio 3 d. jo neliks.

Tą dieną skveras bus iškirstas. Nekilnojamojo turto vystytojai nusprendė „įveiklinti“ kažkokiu būdu privačia tapusią terasą (!) , paversdami ją dviejų aukštų pastatu. Medžiai tam trukdo. Sukurta legenda, kad jie auga ant stogo (jokio stogo čia nebuvo, apačioje yra pusrūsio patalpos, suprojektuotos drauge su terasa kaip postamentu skverui, rengtame nuokalnėje), kad šaknimis ardo pamatus. Taip, medžiai šaknimis ardo pirmojo Vilniaus dangoraižio pamatus! Įsivaizduojate? O iš tikrųjų jie, ramiausiai augantys jiems sukurtoje dirvoje, trukdo iš vidaus aukštinti ar gilinti patalpas, sukuriant du aukštus. Tam, tikriausiai, bus kasama. 

REKLAMA

Su šia legenda gauti leidimai skverą iškirsti, pažadant jog ten bus vazonai su medeliais. Taigi Romaino Gary skveras virs plyne su kažkokia industrine konstrukcija fone.  Kur ribos Vilniuje? Kodėl Savivaldybė vėl verkia, nieko negalinti padaryti, nes tokios taisyklės – jos pačios parašytos? Kas tie „paveldosaugininkai“ pritarę šiai manipuliacijai? Ką jie žino apie ryškiausią Naujamiesčio vietą?“ – rašė profesorė.

Planuojamu medžių kirtimu Naujamiestyje Vilniuje susidomėjo Generalinė prokuratūra

Reaguodama į viešoje erdvėje kilusį rezonansą dėl planų sostinės Jono Basanavičiaus gatvėje pašalinti devynis medžius Generalinė prokuratūra nutarė atlikti savo patikrinimą.

„Viešojoje erdvėje pasirodžius pranešimams apie tai, kad, rekonstruojant kultūros paveldo J. Basanavičiaus g. 14A, Vilniuje, pastatus, ketinama iškirsti devynis brandžius medžius, bei kylant visuomenės susirūpinimui dėl tokių veiksmų teisėtumo ir pagrįstumo, šiandien Generalinėje prokuratūroje priimtas sprendimas atlikti išsamų situacijos patikrinimą, po kurio bus sprendžiama dėl galimybės taikyti viešojo intereso gynimo priemones“, – pirmadienį paskelbta įstaigos „Facebook“ paskyroje.

Gyventojai susitinka su vystytoju, tikisi sulaukti atsakymų

Kaip skelbė savivaldybė, siekiant išvengti nesklandumų ir paaiškinti gyventojams darbų būtinumą, organizuojamas susitikimas su gyventojais, kurio metu įmonės atstovai kartu su savivaldybės specialistais paaiškins, kodėl medžius reikia pašalinti ir kaip jau artimiausioje ateityje bus apželdinta teritorija. 

REKLAMA

Susitikimas su gyventojais vyks liepos 19 d., 18 val., J. Basanavičiaus g. 14A pastate. Kaip naujienų portalui tv3.lt teigė O. Vėbrienė, šiame susitikime tikimasi gauti atsakymus į visuomenei rūpimus klausimus.

Į susitikimą gyventojus socialiniuose tinkluose kviečia ir menininkė Paulina Eglė Pūkytė.

„Nuostabioje dabartinės „Amy Winehouse“ kavinės terasoje ant Basanavičiaus-Mindaugo gatvių kampo jau rugpjūčio 3 dieną planuojama iškirsti visus 9 brandžius medžius. Bus sunaikinta nuostabi, magiška miesto oazė, išlaikiusi Romaino Gary laikų landšaftą, čia esanti ir kelianti pasigėrėjimą jau daug dešimtmečių, o vietoj jos, anot patvirtinto projekto, – keletas vazonų ir „geležinkelių tiltams būdingo motyvo metalinis karkasas užstiklintas stiklo paketais“.

Savivaldybė pateikė tokį šio medžių naikinimo pagrindą: pagal LR Vyriausybės nutarimą „Dėl kriterijų, kuriuos atitinkantys medžiai ir krūmai priskiriami saugotiniems želdiniams, patvirtinimo“ – „medžiai, augantys ant pastatų stogų, pamatų ar kitų jų dalių, inžinerinių statinių, laikomi nesaugotinais, todėl leidimas juos kirsti nereikalingas“.

Bet ar tikrai šie medžiai auga ant stogo arba ant pamatų? Ar tiesiog šalia jų augimo terasos yra vėliau įrengtas rūsys, kurį vystytojai nori praplėsti, prisidengdami neva kilniu siekiu „apsaugoti kultūros paveldą“?

REKLAMA

Liepos 19 d. 18.00 val. vystytojas „kviečia gyventojus ateiti į susitikimą Vilniuje, J. Basanavičiaus g. 14A, išsakyti savo nuomonę apie planuojamą apželdinimą šioje teritorijoje“.

Dalyvauja: Vilniaus miesto savivaldybės administracijos atstovas, kultūros paveldo apsaugos specialistas, arboristas, statinių konstrukcijų specialistas, užsakovo UAB „Dobilo daigas“ atstovas. 7 gėlių vazonai vietoj 9 brandžių medžių – tai ne apželdinimas, o brutalus želdinių ir šios vietos auros sunaikinimas.

Stabdykime jį! Ateikite užduoti klausimus, ateikite pasisakyti prieš vystytojų manipuliavimą įstatymais ir paveldosaugos reikalavimais, prieš savivaldybės nuolaidžiavimą verslui ir miestiečių apgaudinėjimą. Ateikite apginti Romaino Gary skvero medžių, jų teikiamo pavėsio karštomis dienomis, užuovėjos nuo triukšmo, dulkių ir smalkių. Ateikite apginti mūsų visų medžių ir šios vietos dvasios!“ – rašoma į susitikimą kviečiančio „Facebook“ įvykio aprašyme.

Taigi aiškiai buvo ir pasakyta, ir šiaip jau aišku buvo, jog beskunkas yra ir buvo stribašiaus dešinioji rankelė. Ty ta pati chebra. Kas čia ko kito tikėjosi? Nu rimtai, žmonės, vilniečiai.
aš ir esu šimašiaus žmona
Šimašius išėjo, bet cirkai tęsiasi. “Tvarumo” politika realybėje.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų