• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusią parą kai kuriuose rajonuose praūžusi audra pridarė nuostolių: virto medžiai, skraidė gyventojų batutai, o be elektros liko beveik 4 tūkst. vartotojų. Sinoptikai įspėja – tai dar ne pabaiga, nes artimiausiu metu orai tik bjurs.

Praėjusią parą kai kuriuose rajonuose praūžusi audra pridarė nuostolių: virto medžiai, skraidė gyventojų batutai, o be elektros liko beveik 4 tūkst. vartotojų. Sinoptikai įspėja – tai dar ne pabaiga, nes artimiausiu metu orai tik bjurs.

REKLAMA

Spalio 4 d. puslapio „Orai ir klimatas Lietuvoje“ administratoriai sulaukė gyventojų nuotraukų iš praėjusios nakties audros padarinių. 

„Daugiausia bėdų [audra] pridarė pietrytinėje šalies dalyje, kur tokie stiprūs vėjai lankosi rečiau. Daugelyje rajonų vėjo gūsiai buvo iki 15-20 m/s, bet pajūryje ir vietomis pietryčiuose vėjo gūsiai galėjo siekti iki 25-27 m/s. Šalia to, buvo lietaus, pasitaikė perkūnijų“, – rašo „Orai ir klimatas Lietuvoje“.

Socialiniuose tinkluose žmonės dalijosi, kokių nuostolių pridarė stiprus vėjas. 

„Vilniuj, Aukštutiniam Pavilny pakelėj ryte mačiau iš šaligatvio su šaknim didžiulį medį išvirtusį“, – rašė Lina.

REKLAMA
REKLAMA

„Ir Alytaus raj. gavo vėtros su lietum prieš rytmetį kokią 3-4 valandą. Pas mus didelę alyvą sulaužė, išguldė. Išvartė kas tik įmanoma buvo. Pas kaimynuką stogo dalį nupešė“, – pasakojo Rita.

REKLAMA

Trečiadienį 13 val. elektros dar neturėjo beveik 4 tūkst. vartotojų, daugiausiai jų – Vilniaus regione, BNS pranešė bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO). 

O Vilniuje dėl smarkaus vėjo didelis medis užvirto ant trijų „Toyota Prius“ automobilių. Atvykę ugniagesiai gelbėtojai supjaustė nuvirtusį medį. Per įvykį žmonės nenukentėjo.

Pasiruoškite: šeštadienį vėjas dar labiau sustiprės

Sinoptikai įspėja, kad nemalonių orų dar sulauksime. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, jau ketvirtadienį smogs dar viena audra.

REKLAMA
REKLAMA

Ketvirtadienio dieną daug kur protarpiais palis, vakariniuose rajonuose vietomis smarkiai. Vakariniuose rajonuose galima perkūnija. Vėjas pietvakarių, pereinantis į vakarų, šiaurės vakarų, daug kur gūsiai 15–20 m/s, vakariniuose rajonuose vietomis 21–23 m/s, pajūryje iki 27 m/s. Aukščiausia temperatūra 12–16 laipsnių šilumos.

Penktadienio naktį vietomis numatomas trumpas lietus, dieną daug kur, daugiausia šiaurės vakariniuose rajonuose, palis. Vėjas naktį šiaurės vakarų, vakarų, 9–14 m/s, daug kur gūsiai 15–20 m/s, dieną pietvakarių, 8–13 m/s, vakariniuose rajonuose vietomis gūsiai 15–20 m/s. Temperatūra naktį 4–9, pajūryje 10–12, dieną 11–16 laipsnių šilumos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šeštadienį protarpiais lis. Vėjas pietvakarių, vakarų, pereinantis į šiaurės vakarų, gūsiai 15–20 m/s, vietomis 21–25 m/s. Temperatūra naktį 8–13, dieną 11–16 laipsnių šilumos.

Ruduo – su savais išbandymais

Šių metų vasara pasižymėjo ekstremaliais gamtos reiškiniais. Vasaros pradžią paženklino stichinė sausra, atnešusi nuostolių ūkininkams, o pabaigą – audros, stiprios liūtys ir kruša, niokojusios pastatų fasadus, stogus, apgadinusios automobilius ir kitą turtą.

REKLAMA

Nors, anot meteorologo Gyčio Valaikos, dažniausiai vasariškų audrų sezonas baigiasi kartu su šiltuoju sezonu, ruduo taip pat gali nemaloniai nustebinti. Anot G. Valaikos, antroji rudens pusė su savimi taip pat gali atnešti vėjuotus, audringus orus.

„Tiksliai prognozuoti, koks bus visas ruduo, sudėtinga – prognozės gana dažnai keičiasi. Tačiau šiuo metu numatoma, kad rudens pradžia bus šiltesnė už daugiametį vidurkį. Tiesa, kaip ir dažnai būna, antroje rudens pusėje – spalio gale, lapkričio mėnesiais – gali pasitaikyti rudeniškų audrų. Šiemet Atlanto vandenyno vanduo yra šiltesnis nei įprasta, tad, tikėtina, dėl šios priežasties gali formuotis daugiau žemo slėgio sūkurių, galime sulaukti stiprių vėjų“, – pasakoja G. Valaika.

REKLAMA

Anot meteorologo, nors šios vasaros orai dažną nustebino, prie tokių nenuspėjamų ir ekstremalių gamtos reiškinių teks prisitaikyti – jie tik dažnės ir gali pasitaikyti visais sezonais.

„Gamtos stichijų visada pasitaiko, o šiais laikais dėl klimato kaitos vieni orų reiškiniai dažnėja, kiti – intensyvėja. Pavyzdžiui, tokia liūtis, kokia šią vasarą buvo Klaipėdoje, kyla kasmet, todėl prie tokių reiškinių, kai apsemiamos gatvės, teks priprasti, o ne jais stebėtis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat ir dėl vasaros tropinių naktų – jų dažnėja ir dažnės. Iki 90-ųjų tokie reiškiniai apskritai buvo retenybė, o dabar, tiesą sakant, stebintų, jei Lietuvoje per vasarą nebūtų nė vienos tropinės nakties. Ruduo taip pat dažnai atsineša savus reiškinius – stiprius vėjus, kurie būna vis intensyvesni“, – pasakoja meteorologas.

Nors dažnai dėl stiprėjančių gamtos reiškinių kaltė verčiama tik klimato kaitai, G. Valaika tikina, kad kardinalios orų permainos yra sąlygotos daugelio veiksnių, tad kaltinti vien besikeičiantį klimatą negalima.

„Tai, kad reiškinys yra klimato kaitos padarinys, sakome tuomet, kai šis yra labai retas, labai ekstremalus. Taip, pastaroji kruša jau galėjo būti klimato kaitos padarinys, tačiau kasmet aplankančios stiprios liūtys – nebūtinai. Bet reikia pripažinti, kad net ir įprasti reiškiniai tampa itin intensyvūs ir dažni, todėl teks prie to prisitaikyti“, – teigia meteorologas.

Lietuva atsilikęs kraštas. Elektros stulpai tebestovi. Ignitis gauna milijoninius pelnus mus apvaginedamas ir negali elektros kabelių nutiesti. Ignis nuo kilovato po 15cnt pavagia. Pasisavina. Elektra ne atpigs. O Kreivys praeitais metais užpirko brangių dujų. Tai ir dujų kaina kyla. O rinkoje dujos pinga, ir elektra pinga. Korupcija valstybėje.
medžių globėjai galėtų prisirišti prie tų patręšusių prieš audrą
Dar palyginti mažai nulūžo, turint uomenyje, kad senų, net sutręšusių medžių aplinkosaugininkai neleidžia pjauti. Dabartiniu metu perdėta ta apsauga, nes supuvęs medis brangesnis už žmogaus gyvybę.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
-->
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų