• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS) prašo valdžios ir Valstybinės ligonių kasos (VLK) prie Sveikatos apsaugos ministerijos taupyti ne mažinant sveikatos paslaugų vertę, o ieškant kitų būdų apkarpyti sveikatos apsaugai skirtas lėšas.

REKLAMA
REKLAMA

2009 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto įstatymo pakeitimo projekto pataisose numatoma sumažinti PSDF biudžetą daugiau nei 6,4 proc. Lyginant su patvirtintu 2009 m. biudžetu, t.y. būtų nubraukta 298,6 mln. litų.

REKLAMA

Pasak LGS, ligonių kasos dėl nesurenkamo PSDF siūlo mažinti vadinamųjų skatinamųjų sveikatos paslaugų vertę.

Tokios paslaugos kaip kraujo krešumo sistemos būklės įvertinimas, ankstyvoji piktybinių navikų diagnostika, fiziologinio nėštumo priežiūra, vaikų iki 1 metų bei neįgaliųjų sveikatos priežiūra, imunoprofilaktika vaikams, moksleivių paruošimas mokyklai ir panašios šiuo metu vertinamos balais, kurių vienas prilyginamas 1 litui.

REKLAMA
REKLAMA

Kai kurios gydymo įstaigos, LGS teigimu, jau gavo raštus iš teritorinių ligonių kasų, jog bus apmokėta tik dalis šių paslaugų.

LGS prezidentas Liutauras Labanauskas BNS antradienį aiškino, kad sumažinus balo vertę greičiausiai mažėtų medicinos darbuotojų atlyginimai, kadangi paslaugą teikiančios gydymo įstaigos vis tiek turėtų sumokėti už vaistus ir įrankius tokią pačią kainą, kokia yra ir dabar.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Sakykime, kokia nors apendicito operacija yra 1000 balų - čia pavyzdys, taip nėra - jis lygus 1000 litų. Tai jeigu aš darau tą operaciją, ir jūs man, sakykime, duodate jau ne 1000, o balą prilyginate, pavyzdžiui, 0,8, ir duodate tik 800 litų. Tai aš nieko neišlošiu: skalpelis tas pats liko, vaistai tie patys, kaina ta pati. Tai visos įstaigos infrastruktūros sąnaudos liko tos pačios - 200 ar 300 litų už šias sąnaudas vis tiek sumoku ir pjaunu atlyginimą“, - kalbėjo L. Labanauskas.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas yra sakęs, kad „gydymo įstaigoms reikia ieškoti savų rezervų, o įstaigų vadovams - būdų taupyti lėšas“. Anot jo, nei ministerija, nei Vyriausybė nereguliuoja gydytojų atlyginimų - įstatymas numato, kad gydymo įstaigų darbuotojų atlyginimus nustato vadovai.

REKLAMA

Tačiau, pasak kai kurių ligoninių vadovų, medikų atlyginimai priklauso nuo ligonių kasų skiriamos sumos už paslaugas - steigėjas nurodo, kokią procentinę dalį sudaro alga. Tad mažėjant finansavimui esą atitinkamai mažėtų ir darbo užmokestis.

L. Labanausko teigimu, kita problema, kuri susidarytų mažinant skatinamųjų paslaugų vertę, būtų ta, kad nukentėtų pacientai - pavyzdžiui, gydymo įstaigos, nors ir privalėtų, negaudamos lėšų iš ligonių kasų negalėtų paskiepyti visų vaikų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl šių priežasčių, pasak jo, LGS ragina išsaugoti skatinamųjų paslaugų vertę ir karpyti išlaidas kitu būdu.

„Mes siūlom: išsaugoti, kad balas lygus litui. Tada peržiūrime visas eilutes, o eilučių yra daug ligonių kasų, už ką ji moka. Buvo principas nupjauti visiems vienodai, o mes nepjaukime visiem vienodai - peržiūrėkime, gal yra eilučių, kur galima pataupyti: programos, vaistai ir taip toliau. Gal kai kuriose eilutėse pataupyti, bet nepataupykime pacientų ir gydytojų sąskaita. (...) Gal galime kažką susimažinti, gal grupuoti ligonius, kad išlaikytume tarifinį atlyginimą“, - sakė L. Labanauskas, tačiau detaliau savo alternatyvių siūlymų jis nekonkretizavo.

REKLAMA

„Mes turime praktiką jau, turime praeitą krizę - Rusijos, ir žinome, kaip buvo, kai buvo sumažintas balas, kiek buvo pridaryta problemų. Tai mes jų nenorime antrą kartą turėti. (...) Mes galvojame, kad reiktų daryti truputį kitus žingsnius, nei buvo pasiūlyta. Tikimės, kad kasos tuos žingsnius pradės daryti, ir tada mes stengtumėmės išsaugoti tarifinį atlyginimą ir praktiškai nepakenktume pacientams“, - aiškino L. Labanauskas.

REKLAMA

Tačiau VLK atstovas spaudai Kazys Žilėnas antradienį nebuvo linkęs komentuoti, ar ketinama atsižvelgti į LGS siūlymus ir kokios būtų pasekmės sumažinus kai kurių sveikatos paslaugų vertę.

„Kol Seimas nepriėmė Vyriausybės suformuotų pasiūlymų, mes nieko negalime komentuoti. O gal Seimas nepriims - ką čia galime komentuoti, palaukime. Kai Seimas priims, tada turėsime kažką daryti. (...) Visos sąjungos dabar kelia triukšmą, bando riksmais, gąsdinimais paveikti Seimą, kad nemažintų algų. Bet ne mūsų čia yra reikalas“, - aiškino K. Žilėnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seimui antradienį pristatytas patikslintas šių metų biudžeto planas - pataisomis siekiama iš dalies užlopyti nesurenkamo biudžeto skyles. Valdžios sektoriaus išlaidas, įskaitant „Sodros“ ir privalomojo sveikatos draudimo biudžetus, siūloma sumažinti 3,315 mlrd. litų arba 3,3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).

Trečiadienį Seimo Sveikatos reikalų komitetas ketina svarstyti PSDF biudžeto įstatymo pakeitimo projektą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų