• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai buvo galima nemokamai pasitikrinti dėl melanomos, odos vėžio, Vilniuje driekėsi milžiniškos eilės prie miesto savivaldybės. Pasak laukiančiųjų, tokios akcijos yra būtinos, mat norint pasitikrinti poliklinikoje kai kuriems tenka laukti net ir pusmetį.

Kai buvo galima nemokamai pasitikrinti dėl melanomos, odos vėžio, Vilniuje driekėsi milžiniškos eilės prie miesto savivaldybės. Pasak laukiančiųjų, tokios akcijos yra būtinos, mat norint pasitikrinti poliklinikoje kai kuriems tenka laukti net ir pusmetį.

REKLAMA

O praėjusiais metais per akciją Lietuvoje apsilankė net 1300 pacientų, taip pat gydytojai nustatė net apie 40 melanomos atvejų.

Daugiau apie tai – TV3 žiniose. 

Eilės į jau šešioliktus metus vykdomos „Euromelanomos“ akciją tokios ilgos, kad net sunku jas suvaldyti.

Vilniuje gyvenanti 53 metų Aušra pasakoja, kad jau nuo lapkričio mėnesio stovi eilėje nemokamam pasitikrinimui.

„Dabar praeitą penktadienį skambinau, aš eilėj, žinot, kuri? 1743. Aš suprantu, kad odos ligos nėra ekstra būtinoji, kuri šiuo momentu nužudys žmogų, bet lėta mirtis irgi baisi“, – sako Vilniaus gyventoja Aušra. 

REKLAMA
REKLAMA

Tokių akcijų nori daugiau

Moteris ir kiti laukiantys eilėje atvirauja, kad tokių akcijų privalo būti daugiau:

„Tokių akcijų turi dar daugiau nes, nu, tiesiog baisu.“

„Tai yra gera proga, pasižiūrėti, kokia situacija su apgamais, juo labiau vasarą. Bus galima drąsiai degintis, jeigu ką.“

REKLAMA

„Visas dėmėtas veidas, aš jau senas pacientas ir norėjau pasitikrinti, pažiūrėti, ar teisybė.“

„Žmonės gal ir gali neįtarti apie kažkokią egzistuojančią būklę, kuri nesukelia kažkokių simptomų, todėl tai yra gera proga pasirodyti gydytojui specialistui.“

„Jeigu poliklinikoj, tai reikia užsirašinėt, pavyzdžiui, jei pas odos gydytoją, tai sakė net pusmetį laukti reikia. Nu, tai taip ir pamėginsiu, gal čia šiandien pakliūsiu, gal ne.“

REKLAMA
REKLAMA

Svarbiausia tikrinti veidą

O štai kaip vyksta patikrinimo procesas – žmogus užėjęs į kabiną turi nusirengti ir tada su dermatoskopu yra apžiūrimi ant kūno esantys apgamai.

„Kai vertinam darinį, reikėtų atkreipti dėmesį, ar darinys nesidaro asimetrišku, ar nesidaro nelygiais kraštais, ar neturi spalvų viduje, ar nėra didesnis nei 6 milimetrai. Būtent veidas ir yra dažna vieta, kur galima nustatyti ikivėžinį ar vėžinį susirgimą“, – pasakoja Santaros klinikų dermatovenerologas Tadas Raudonis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Santaros klinikų dermatovenerologas atvirauja, kad susirgimų odos vėžiu randa tikrai nemažai.

„Vien mūsų Santaros klinikose yra kasdien nustatomi bent po keletą onkologinių ligos susirgimų ir per savaitę 15, 20 drąsiai“, – teigia T. Raudonis.

Praėjusiais metais per akciją Lietuvoje apsilankė net 1300 pacientų.

„Praėjusiais metais odos vėžio buvo nustatyta arti 30-40, tačiau pakitusių apgamų ar ikivėžinių odos būklių skaičius tokių pacientų buvo apie 300, 400“, – pasakoja dermatovenerologas. 

REKLAMA

Rizikos veiksnys – ultravioletiniai spinduliai

Žmonėms, kuriems rasti kokie nors įtartini dariniai ar apgamai, lauks pakvietimo į ligoninę per du, tris mėnesius. O iš kabinų išėję žmonės tokias akcijas vertina įvairiai: „Tokių parodomųjų akcijų neturėtų būt. Turėtų būt pastoviai organizuotas darbas, kad žmonės galėtų ten laukti, prieiti prie gydytojų ne per tris mėnesius, o anksčiau.“

REKLAMA

Žinokit, pas mane įtartinas apgamas, sakė pakvies po dviejų mėnesių, tai labai gerai, žinokit, labai laiminga, kad sužinojau, kaip, ką gydyti.“

Pasak gydytojų, pagrindinis odos vėžio rizikos veiksnys – ultravioletiniai spinduliai. Medikai pataria vengti tiesioginių saulės spindulių tarp 11 ryto ir 16 valandos, stengtis dėvėti lengvus, odą dengiančius drabužius, o neuždengtą odos vietą patepti kremu nuo saulės.

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų